مروری بر هزینه ها و تلفات جانی دو دهه جنگ در افغانستان

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، نیروهای آمریکا و متحدانش در حالی پس از دو دهه فرایند خروج از افغانستان را آغاز کرده اند که در این مدت نزدیک به پنجاه هزار غیرنظامی و حدود هفتاد هزار نظامی افغان جان خود را از دست داده اند.

مروری بر هزینه ها و تلفات جانی دو دهه جنگ در افغانستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آمریکایی ها پس از دو دهه اشغال افغانستان با همراهی متحدان ناتو، تصمیم گرفته اند به این جنگ بی پایان پایان دهند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه اسکای نیوز، اکنون ارتش آمریکا در حال تصمیم گیری درباره تجهیزاتی است که در این مدت افغانستان منتقل شده است. برخی از این تجهیزات قرار است به آمریکا بازگردانده شود، برخی به نیروهای امنیتی افغان سپرده شود و باقی آن به عنوان ضایعات در بازار این کشور فروخته شود.

نیروهای آمریکایی قرار بود دیروز (شنبه) و طبق توافق دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و طالبان، فرایند خروج از افغانستان را تکمیل کند. اما جو بایدن رئیس جمهور آمریکا این تاریخ را به عنوان زمان آغاز خروج آمریکایی ها گفت و وعده داد فرایند آن در سالگرد حملات یازده سپتامبر به اتمام می رسد.

طالبان در واکنش به بدعهدی آمریکا در خروج دیر هنگام نیروهای این کشور از افغانستان تهدید کرده است که این اقدام بدون جواب نخواهد ماند.

طالبان در بیانیه ای گفت اینکه خروج نیروهای اشغالگر از افغانستان از اول ماه می که در توافقنامه تعیین شده بود، با تأخیر همراه شده، سرپیچی محسوب شده و راه هرگونه اقدام مناسب را برای این گروه در برابر نیروهای اشغالگر باز کرده است (جزئیات بیشتر).

با وجود تصمیم دولت آمریکا برای خروج از افغانستان، رسانه های آمریکایی درخصوص عواقب آن هشدار داده و با آن مخالفت کرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای با عنوان آیا افغانستان دوباره به بهشتی برای تروریسم تبدیل می شود؟، از خروج نیروهای آمریکایی بعد از بیست سال اشغال افغانستان انتقاد کرد.

روزنامه واشنگتن پست نیز یادداشتی با این تیتر منتشر کرد پس از خروج نظامیان از افغانستان، آمریکا در حفظ توان ضد تروریسم خود با چالش روبرو خواهد شد و روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت، نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک می کنند اما القاعده می ماند (جزئیات بیشتر).

از سوی دیگر اسکات میلر فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان شامگاه شنبه درباره احتمال حمله به نظامیان خارجی که هنوز بعد از تاریخ یکم می در این کشور حضور دارند، هشدار داد (جزئیات بیشتر).

بر اساس مطالعات گروه هزینه های جنگ در دانشگاه براون، آمریکایی ها ظرف دو دهه گذشته چیزی حدود دو تریلیون دلار برای جنگ در افغانستان هزینه کرده اند.

این جنگ اندکی پس از حملات یازده سپتامبر و از هفتم اکتبر 2001 و به بهانه مقابله با رهبران القاعده و عوامل این حمله آغاز شد و چیزی حدود دو ماه بعد، اسامه بن لادن و دیگر نیروهای القاعده مواضع خود در افغانستان را ترک کردند.

نیروهای آمریکایی ده سال قبل گفتند در عملیاتی بن لادن و اطرافیانش را در پاکستان به قتل رسانده اند. جو بایدن که در این زمان معاون رئیس جمهور آمریکا بود، ماه گذشته اذعان کرد، مأموریت بدوی آمریکا با مرگ بن لادن به اتمام رسیده بود.

بایدن مدعی است، تروریست های افراط گرا اکنون به پدیده ای جهانی تبدیل شده اند و راه مبارزه با آن ها، نگه داشتن شمار بالایی از نظامیان آمریکایی در یک کشور نیست.

به گفته گروه هرینه های جنگ، در طول بیست سال اشغال نظامی افغانستان توسط نیروهای ناتو، 47245 غیرنظامی افغان جان خود را از دست داده اند. در این میان از سال 2005 به این سو بیش از 26 هزار کودک افغان کشته و زخمی شده اند.

از سوی دیگر در نتیجه این حمله نظامی، میلیون ها غیرنظامی مجبور شدند به دیگر نقاط افغانستان یا کشورهای دیگر از جمله پاکستان، ایران، و اروپا مهاجرت کنند.

طبق برآوردهای انجام شده، در طول این بیست سال چیزی بین 66 تا 69 هزار نیروی نظامی افغان جان خود را از دست داده اند و در سوی مقابل، آمریکا و ناتو ماهانه حدود 4 میلیارد دلار برای نیروهای امنیتی خود خرج کرده اند.

طبق آمار وزارت دفاع آمریکا، 2442 نیروی آمریکایی و 1144 سرباز از دیگر کشورهای عضو ناتو نیز در طول این دو دهه کشته شده اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1342

به "مروری بر هزینه ها و تلفات جانی دو دهه جنگ در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر هزینه ها و تلفات جانی دو دهه جنگ در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید