قرق 50 هزار هکتار از رویشگاه های گیاهان دارویی در استان مرکزی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 50 هزار هکتار از عرصه های طبیعی رویشگاه های گیاهان دارویی و صنعتی این استان قرق شد و عملیات حفاظتی در این عرصه ها کلید خورد.

قرق 50 هزار هکتار از رویشگاه های گیاهان دارویی در استان مرکزی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از ایرنا، قربانعلی فتحی اضافه نمود: این عرصه ها در شهرستان های خمین، تفرش، زرندیه و خنداب قرار دارند و در چند سال اخیر بیشترین برداشت غیر مجاز گیاهان مرتعی و دارویی از آن ها صورت گرفته است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اعلام کرد: عملیات حفاظت و قرق این عرصه ها از سوی 9 قرقبانان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در دست انجام است و تا ابتدای فصل تابستان ادامه می یابد.

فتحی گفت: با اجرای این طرح ضمن حفظ گونه های ارزشمند گیاهی، به گونه های گیاهی صنعتی و دارویی فرصت داده می گردد از مرحله رویشی به مرحله زایشی وارد شده و با فراوری بذر زمینه تکثیر طبیعی و افزایش این گیاهان فراهم گردد.

استان مرکزی به دلیل قرار دریافت در زاویه برخورد 2 رشته کوه البرز و زاگرس دارای شرایط آب و هوایی متنوعی بوده و این مهم موجب تنوع گیاهی بالایی در نقاط مختلف استان شده است.

یک هزار و 200 گونه گیاهی بر اساس مدارک و اسناد مکتوب علمی تا به امروز در استان شناسایی و جمع آوری شده که بیش از 230 گونه گیاهی دارای جنبه دارویی و صنعتی است و به عنوان منابع و ذخائر ژنتیکی گیاهی استان محسوب می گردد.

هرسال با فرار رسیدن فصل بهار و رویش گونه های گیاهی مرتعی برداشت غیر اصولی و غیر مجاز از گیاهان صنعتی، دارویی و خوراکی استان مرکزی شروع می گردد که این نوع برداشت بیشتر وقت ها درسطح وسیع و در موارد متعدد توسط افراد غیر بومی از سایر استان ها انجام می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 684

به "قرق 50 هزار هکتار از رویشگاه های گیاهان دارویی در استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرق 50 هزار هکتار از رویشگاه های گیاهان دارویی در استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید