ریابکوف: درباره خروج آمریکا از پیمان آسمان باز تردید داریم

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، معاون وزیر خارجه روسیه با ابراز تردید درباره مصمم بودن تصمیم آمریکا برای خارج شدن از پیمان آسمان باز، بیان کرد که مسکو در این صورت قصد ندارد به پیروی از واشنگتن، از این توافقنامه مهم بین المللی خارج گردد.

ریابکوف: درباره خروج آمریکا از پیمان آسمان باز تردید داریم

به گزارش گروه بین الملل مجله سینمایی گوگوریو به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد که مقامات مسکو در عزم پایدار واشنگتن درباره خروج از پیمان آسمان باز تردید دارند و امیدوارند که آمریکا همچنان به مشارکت خود در این چارچوب این توافقنامه ادامه دهد.

ریابکوف در پاسخ به سئوال مجله سینمایی گوگوریو در این باره گفت: ما باید شرایط را دوباره مورد ارزیابی قرار دهیم. به عقیده ما، این توافقنامه عامل مهمی، بویژه در شرایط کنونی دنیا بشمار می رود و باعث ثبات اوضاع در بسیاری از مسائل می گردد. گزینه های مختلفی در پاسخ به خروج احتمالی آمریکا از پیمان آسمان باز وجود دارد. ولی ما نمی توانیم به سادگی عمل نموده و به چنین اقدامی پاسخ متقابل بدهیم. ضمن اینکه ما هنوز اطمینان کامل نداریم که طرف آمریکایی در باره تصمیم خود در باره این خروج مصمم باشد.

این دیپلمات بلندپایه تاکید نمود که مقامات مسکو امیدوارند که ایالات متحده همچنان مشارکت خود در این توافقنامه را حفظ کند و این مسئله به نفع همه طرفین خواهد بود.

در اواخر ماه اکتبر روزنامه وال استریت ژورنال خبر داده بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سند مربوط به تصمیم ایالات متحده برای خروج از پیمان آسمان باز را امضاء نموده، البته تصمیم گیری نهایی در این باره هنوز بطور رسمی اعلام نشده است. پیش از این در اوایل ماه اکتبر، الیوت انگل رئیس کمیته امور بین الملل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از خروج احتمالی واشنگتن از این پیمان خبر داده بود.

پیمان آسمان باز در ماه مارس سال 1992 در هلسینکی، پایتخت فنلاند توسط رهبران 23 کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا به امضاء رسید. هدف از این توافق، تقویت اعتماد بین این کشورها به وسیله اجرای مکانیسم پروازهای هوایی-نظارتی برای کنترل اقدامات نظامی کشورهای عضو بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 247

به "ریابکوف: درباره خروج آمریکا از پیمان آسمان باز تردید داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: درباره خروج آمریکا از پیمان آسمان باز تردید داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید