رضایی: ملت ایران در راستا ساختن یک آینده خوب، مطمئن و سالم قدم برمی دارد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در آیین افتتاح کنفرانس و نمایشگاه بین المللی بیوتکنولوژی پزشکی، بر اهمیت روزافزون زیست فناوری، در سلامت، اقتصاد و امنیت کشورها تاکید نمود.

رضایی: ملت ایران در راستا ساختن یک آینده خوب، مطمئن و سالم قدم برمی دارد

به گزارش خبرنگاران محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک تهران، در جمع مدیران و پژوهشگران علوم پزشکی و داروسازی اظهار کرد: از اینکه در جمع شما مدافعان سلامت هستم، احساس افتخار میکنم و امیدوارم از مجاهدت های خاموش شما برای حفظ سلامت مردم، قدردانی مناسب و موثری صورت گیرد.

وی گفت: در بازدیدهایی که سال جاری از پنج شرکت پیشگام بیوتکنولوژی و داروسازی داشتم، شاهد مجاهدت خاموش دانشمندان و فراوریگران ایرانی بودم و آمادگی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای یاری به سیاستگذاری در جهت حمایت قاطع از فراوری ایرانی و دانش بومی را اعلام کردم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم، کوشش کردیم به یاری متخصصان بیوتکنولوژی و داروسازی، گزاره های سیاستی مربوط به تقویت زیست فناوری را وارد کنیم و همچنان از پیشنهادهای کارشناسی شما برای تکمیل سیاست های برنامه هفتم استقبال می کنیم.

وی، اضافه کرد: زیست فناوری در سلامت و اقتصاد نقش مهمی دارد و در دهه آینده در امنیت کشورها هم نقش آفرین خواهد نمود. پژوهش درباره تهدیدات زیست فناوری، پس از شیوع ویروس کرونا، در سراسر دنیا اهمیت ویژه پیدا نموده و مردم کمابیش از تاثیر زیست فناوری در سلامت، اقتصاد و امنیت، آگاه شده اند.

رضایی گفت: ملت ایران و جامعه علمی ما که در جهت ساختن یک آینده خوب، مطمئن و سالم قدم برمی دارد، برای تحقق این آرمان، نیازمند کوشش بیشتر و سرمایه گذاری های موثرتر در علوم نوین بویژه بیوتکنولوژی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نیازمند توجه بیشتر به تقویت فناوری های زیستی و سرمایه گذاری در این بخش هستیم. فعالان بیوتکنولوژی خواهان برطرف موانع دست و پا گیر و آزادسازی جهت پیشرفت این صنعت هستند.

رضایی اضافه کرد: برای حمایت موثر و واقع بینانه از بیوتکنولوژی، نیازمند بهبود قیمت گذاری و صادرات هستیم و برای این امر، باید وزارت بهداشت و بانک مرکزی به همگرایی و هم افزایی بپردازند. مثلاً برخی داروهای خارجی که مشابه فراوریات داخلی است و استفاده از آن محصولات خارجی طبق نظر پزشکان ضرورت حیاتی ندارد، می تواند پس از آنالیز های علمی همه جانبه، در فهرست ممنوعیت واردات قرار گیرند.

وی گفت: اولویت ملی در برنامه ریزی، جای خود را به نظام اولویتها داده است. یعنی فهرستی از اولویت ها و تقدم و تاخر و روابط بین آن ها، در پیوند با نظام مسائل آنالیز می شوند و با یکدیگر و در کنار همدیگر دیده شوند. برای تحقق این هدف، باید مسائل کلیدی و اولویت دار را کشف نمود و در برنامه ریزی های اجرایی، مرتفع کرد.

رضایی گفت: شناخت علمی از آسیب ها، یاری می نماید که شرایط را بهبود ببخشیم و موانع موجود بر سر راه ارتقای بیوتکنولوژی را برطرف کنیم و از برخی معضلات که نمونه اش را در سرگردانی دولت در اقتصاد الاکلنگی می بینیم، دور شویم. یکبار پولها را از دست مردم جمع کردند و در بانکها متراکم نمودند و دوباره پولها را از سد بانکها رها کردند و وارد بورس نمودند و این نقدینگی سرگردان، حاصلی جز تورم و کاهش ارزش پول ملی نداشت.

رضایی اضافه کرد: بیوتکنولوژی از مسائل مهم امروز و آینده کشور است و باید از اولویت های اصلی برنامه ریزان کشور باشد تا آحاد مردم به خوبی از دستاوردهای این دانش برای حفظ سلامت خود، پیشرفت کشور و دفاع زیستی برخوردار شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1243

به "رضایی: ملت ایران در راستا ساختن یک آینده خوب، مطمئن و سالم قدم برمی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضایی: ملت ایران در راستا ساختن یک آینده خوب، مطمئن و سالم قدم برمی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید