فراوری نانو نخ پلی استر آنتی باکتریال در کشور

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، یک شرکت فناور صنایع نساجی با استفاده از فناوری نانو، نخ پلی استر آنتی باکتریال فراوری نموده است که امکان فراوری منسوجات با قدرت ضدباکتریایی بالا و ماندگار طولانی مدت را فراهم می نماید.

فراوری نانو نخ پلی استر آنتی باکتریال در کشور

در زندگی امروزی بهداشت منسوجات اهمیت و صندلی ویژه ای دارد، رشد انواع باکتری روی البسه می تواند تهدیدی جدی برای بهداشت فردی به حساب آید.

اهمیت این امر در پوشش ها و لباس های پزشکی دو چندان است، ضرورت تأمین این احتیاج فراوری انواع منسوجات ضدباکتری را به یکی از زمینه های فعالیت صنایع نساجی دانش بنیان تبدیل نموده است.

از جمله مواد اولیه مورد استفاده در فراوری این نوع محصولات نخ پلی استر آنتی باکتریال است که امکان فراوری منسوجات با قدرت ضدباکتری بالا و ماندگار را فراهم می نماید. نخ های پلی استر آنتی باکتریال پیش از این در داخل و خارج از کشور فراوری شده است، اما روش فراوری این نوع نخ ها در این مجموعه نوآورانه و منحصربه فرد است.

در این مجموعه با تلفیق فرایند فیزیکی شیمیایی در استفاده از نانوذرات نقره در لایه نهایی نخ، محصولی با ویژگی های متمایز از سایر موارد مشابه فراوری شده است، در واقع نانوذرات نقره قرار گرفته بر لایه نهایی نخ با توجه به خواص آنتی باکتریال خود، در تماس با باکتری ها مانع از رشد آن ها و ایجاد قارچ می گردد.

امکان استفاده از غلظت های مختلف نانومواد بدون محدودیت و اثر منفی روی خواص فیزیکی نخ از جمله ویژگی های محصول فراوریی این شرکت است. بعلاوه به علت قرارگیری نانوذرات در لایه نهایی محصول، حتی در غلظت های پایین نانومواد هم می توان خواص آنتی باکتریالی قوی در رنگ های مختلف نخ ایجاد کرد. این در حالی است که موارد مشابه در بازار در رنگ های محدودی ارائه می شوند.

بعلاوه خواص آنتی باکتریالی نخ پلی استر فراوری شده در مجموعه دارای ماندگاری بالا بوده و در برابر شستشو مقاوم است.

قدرت آنتی باکتری قابل تنظیم مطابق کاربرد، امکان فراوری در بچ های کوچک (400 کیلو)، قیمت پایین تر و امکان تجاری سازی بیشتر و دوام بالا از جمله مزیت های رقابتی محصول این شرکت در مقایسه با دیگر محصولات داخلی و خارجی مشابه است.

نخ پلی استر آنتی باکتریال فراوری شده در فراوری جوراب، منسوجات نظامی، منسوجات بیمارستانی، فرش ماشینی، ماسک پارچه ای و دیگر منسوجات کاربرد دارد.

این شرکت فناور نساجی اکنون به اسم یکی از عرضه کنندگان انواع نخ رنگی مورد استفاده در رومبلی، پرده، جوراب بافی، گردبافی شناخته می گردد. این شرکت سالانه بالغ بر هزار تن نخ پلی استر آنتی باکتریال را فراوری نموده و به فروش می رساند و شرکت های فراوریکننده فرش، جوراب و ماسک پارچه ای عمده ترین مشتریان این محصول هستند.

این شرکت فناور برای فراوری نخ پلی استر آنتی باکتریال گواهینامه نانومقیاس را از ستاد فناوری نانو دریافت نموده است. مسئولان این شرکت فناور بی ثباتی نرخ مواد اولیه و بعلاوه قاچاق در صنعت نساجی را مهم ترین مسائل پیش روی این مجموعه در عرصه فراوری و فروش محصولات خود می دانند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1419

به "فراوری نانو نخ پلی استر آنتی باکتریال در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نانو نخ پلی استر آنتی باکتریال در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید