ایده های طراحی داخلی با استفاده از مبلمان چوبی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، مبلمان چوبی یکی از تطبیق پذیرترین مبلمان ها در انواع طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. استفاده از این نوع مبلمان در هر سبک از طراحی دکوراسیون داخلی امکان پذیر می باشد. از دیگر مزایای مبلمان های چوبی می توان به تنوع در طرح و قیمت آن اشاره نمود. چوب از جمله متریالی است که از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و به همین خاطر از آن در ساخت مبلمان استفاده می گردد. حال سؤال در چگونگی انتخاب انواع مناسب مبلمان چوبی که با طراحی به کار رفته در خانه تطابق داشته باشد، می باشد.

ایده های طراحی داخلی با استفاده از مبلمان چوبی

مزایای استفاده از مبلمان چوبی

چوب ظاهری زیبا و برگرفته از طبیعت دارد. الگوها و خطوطی که در بافت چوب وجود دارند، به تنهایی در زیبایی مبلمان چوبی کاربرد دارند. استفاده از مبلمان چوبی می تواند در ایجاد نقطه کانونی کاربرد داشته و توجه همگان را به زیبایی و ظاهر آنتیک خود جلب کند.

از سوی دیگر چوب از سختی و مقاومت بالایی برخوردار می باشد. حتی این مورد در انواع چوب نرم نیز صدق می نماید. از چوب نه تنها در ساخت مبلمان بلکه در ساخت انواع میز و جایگاه و کتابخانه نیز می توان استفاده کرد. اگر از انواع مرغوب این متریال برای ساخت مبلمان استفاده شده باشد می توان از آن در هر محیطی برای سالیان دراز استفاده کرد. این گونه مبلمان به آسانی تمیز می گردد. چوب زنگ نمی زند و نسبت به تغییرات آب و هوایی و یا استفاده از مواد شیمیایی دچار آسیب دیدگی نمی گردد. برای تمیز کردن سطوح چوبی می توانید از مواد شوینده ای که برای این کار اختصاص داده شده است استفاده نمایید. این مواد شوینده به راحتی در سوپرمارکت ها در دسترس می باشند. ممکن است برای خرید مبلمان چوبی نسبت به سایر متریال ها مجبور به صرف هزینه زیادتری باشید، اما با این کار از مبلمانی که طول عمر زیاد، ظاهر خوب و راحتی در پی دارد استفاده نموده اید. هم چنین چوب از جمله متریال سازگار با محیط زیست نیز می باشد. این ماده منبع تجدید پذیر محسوب می گردد. استفاده از آن ها به اندازه استفاده از پلاستیک به محیط زیست آسیب نمی زند. بسیاری از کمپانی ها با قطع هر درخت، یک درخت جایگزین می کارند و جالب این جاست که این درخت ها زودتر از آن چه که مردم تصور می نمایند رشد می نمایند.

ویژگی های چوب

از ویژگی های چوب که در هنگام ساخت مبلمان ابه آن ها توجه می گردد، می توان به میزان سختی و مقاومت و رنگ چوب ها اشاره نمود. الگوهایی که در بافت آن ها وجود دارند نیز از جمله عواملی هستند که در انتخاب نوع چوب، به کار گرفته می شوند.

انتخاب چوب مناسب با توجه به سبک دکوراسیون داخلی

  • سبک کلاسیک

مبلمان چوبی تیره رنگ بهترین انتخاب برای سبک کلاسیک می باشد. برای چنین سبکی به دنبال چوب ماهون و گردو باشید. این نوع مبلمان علاوه بر این که باعث القای حس گرما به فضای خانه می گردد بسیار با شکوه می باشد. چوب های سخت تیره رنگ از طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.

  • سبک مدرن

مبلمانی که از آن در طراحی سبک مدرن استفاده می گردد رنگ روشن تری نسبت به سبک کلاسیک دارد.چوب درخت سدر و کاج که هردو از انواع چوب نرم به شمار می آیند، انتخاب های خوبی هستند. کم رنگ بودن چوب آن ها باعث می گردد در طراحی هایی که در آن ها از رنگ روشن استفاده شده است، مورد استفاده قرار گیرند. اگر به دنبال انواع مستحکم تری از این چوب ها هستید می توانید از چوب درخت توس استفاده نمایید. استفاده از این چوب برای ساخت مبلمان هایی که در طراحی های مدرن استفاده می شوند، بسیار مناسب می باشد.

  • سبک بومی

برای چنین سبکی بهتر است از مبلمان های چوبی که ظاهر روستیک دارند بهره ببرید. مبلمان ساخته شده از چوب درخت کاج می تواند انتخاب خوبی برای این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی باشد. در طراحی سبک بومی استفاده از اِلمان ها به شکل تعیین و حساب شده به هیچ عنوان معنا ندارد. برای چنین سبکی استفاده از وسایل آنتیک بسیار کارامد می باشد. ارزش مبلمان چوبی آنتیک به چوبی که در ساخت آن استفاده شده است بستگی دارد. بد نیست بدانید ارزش چوبی که از آن در ساخت مبلمان استفاده می گردد به الگوها، رنگ و سختی چوب بستگی دارد.

  • فضاهای بزرگ و کوچک

طراحی فضاهای بزرگ و کوچک هر کدام به نوعی ممکن است کمی سخت به نظر آید. بسیاری افراد از استفاده از مبلمان چوبی هراس دارند، چرا که بر این باورند این گونه مبلمان می تواند باعث شلوغ شدن فضا گردد. با این حال چوب های نرم مانند چوب درخت کاج و توس بسیار سبک و مناسب می باشند. مبلمانی که در ساخت آن ها از این چوب ها استفاده شده است ظاهری طبیعی و به روز داشته و برای محیط های کوچک مناسب می باشند. چوب هایی مانند چوب درخت گردو و ماهونی برای فضاهای بزرگ و روشن مناسب هستند.

مراقبت از مبلمان های چوبی

مبلمان چوبی را به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. تابش نور خورشید از پشت پنجره می تواند تا بالای 140 درجه نیز برسد. این امر باعث می گردد به مرور زمان رنگ مبلمان کم رنگ تر شده و به آن ها آسیب بزند. بر اثر تابش نور خورشید چوب خشک شده و این امر باعث ترک برداشتن آن می گردد. از قرار دادن مبلمان در نزدیکی منبع گرما و یا دستگاه تهویه نیز خودداری کنید. چرا که این کار باعث خشکی چوب و ترک برداشتن آن می گردد. برای ماه هایی از سال که خشکی هوا بیش تر می گردد، بهتر است میزان رطوبت هوا را تامین کنید.

این امکان وجود دارد که از پولیش بر روی خراش ها و ترک های چوب استفاده نمایید. ضروری است به یاد داشته باشید که از رنگ مناسبی برای پولیش کردن بهره ببرید.

نکات پایانی در جهت خرید مبلمان چوبی

مبلمان چوبی انواع مختلفی دارد. این تنوع در جنس چوب، رنگ و سبک مبلمان ها مشهود می باشد. انواع مختلف این مبلمان ها بسته به موارد ذکر شده قیمت های متنوعی دارند. این امکان برای شما وجود داردکه با توجه به فضای مورد نظر و میزان بودجه خود، انواع مناسبی از مبلمان چوبی را خریداری نمایید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 298

به "ایده های طراحی داخلی با استفاده از مبلمان چوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های طراحی داخلی با استفاده از مبلمان چوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید