کسب سه نشان ملی از طریق هنرمندان صنایع دستی بروجرد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران/لرستان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد از کسب سه نشان ملی از طریق هنرمندان صنایع دستی شهرستان خبر داد.

کسب سه نشان ملی از طریق هنرمندان صنایع دستی بروجرد

حجت اله یارمحمدی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: برنامه داوری دوسالانه اعطای نشان ملی صنایع دستی امسال به صورت منطقه ای شامل استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان و در شهر کرمانشاه برگزار شد.

وی شرح داد: در این جلسه از داوری که پیش شرط دریافت نشان جهانی یونسکو است سه هنرمند صنایع دستی در رشته های ورشو سازی، ساخت ساز سنتی و دوخت های تزئینی (سوزن دوزی) از شهرستان بروجرد پیروز به دریافت نشان ملی شدند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد گفت: در این جلسه داوری، آثار هنرمندان از لحاظ مرغوبیت، اصالت، نوآوری در طرح و اجرا، قابلیت حضور در بازار، سازگاری به محیط زیست و قوانین جاری کشور مورد بررسی قرار می گیرند.

یارمحمدی اضافه کرد: این آثار شامل؛ ساز سنتی سه تار محصول هنرمند علی ثابت، محصول قندان ورشو ساخت هنرمند مسعود فرح پی، سوزن دوزی سنتی اثر آسیه ارجمندی، سه اثری است که پیروز به دریافت نشان ملی صنایع دستی از شهرستان شدند.

وی با اشاره به دوره آموزش مروار بافی در بروجرد بیان نمود: دوره آموزشی مرواربافی (بافت احجام با استفاده از ترکه های مروار) یکی از هنرهای سنتی صنایع دستی برگزار شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد ادامه داد: این دوره آموزشی به مدت 100 ساعت زیر نظر یکی از اساتید این رشته هنری از طریق اداره میراث فرهنگی شهرستان بروجرد و در راستای ترویج و حفظ هنرهای سنتی صنایع دستی برگزار شده است.

یارمحمدی اظهار کرد: در این دوره آموزشی 20 نفر هنرجو مورد آموزش قرار گرفتند که در پایان به آن ها گواهی آموزش کوتاه مدت اهدا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1732

به "کسب سه نشان ملی از طریق هنرمندان صنایع دستی بروجرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب سه نشان ملی از طریق هنرمندان صنایع دستی بروجرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید