چرا افزایش حقوق بازنشستگان به تاخیر افتاد؟، پای مسائل صندوق های بازنشستگی در میان است؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، به گزارش خبرنگاران، اردیبهشت به انتهای خود رسید اما از افزایش حقوق سال 1401 بازنشستگان خبری نشد. مطرح نشدن این موضوع در جلسات اخیر هیات دولت به احتمال پرداخت علی الحساب حقوق اردیبهشت کارمندان و کارگران بازنشسته بیشتر قطعیت داد.

چرا افزایش حقوق بازنشستگان به تاخیر افتاد؟، پای مسائل صندوق های بازنشستگی در میان است؟

3 فرضیه درباره تاخیر افزایش حقوق بازنشستگان

امروز و فردا شدن افزایش حقوق بازنشستگان، حالا تا آستانه سومین ماه سال کِش آمد. در باب این اتفاق چند فرضیه احتمال دارد:

1- ترافیک کاری در هیات دولت

فرضیه اول، آنکه مثل همواره دلیل تاخیر با ترافیک کاری هیات دولت و صف طولانی مصوبات در شرف تصویب ارتباط دارد. به بیان دیگر سراعضای هیات دولت آنقدر شلوغ است که هنوز فرصت موافقت با افزایش حقوق بازنشستگان را پیدا نکرده اند.

2- چالش تامین بار مالی

در مورد فرضیه دوم، بحث تامین بار مالی افزایش های تازه در میان است، به صورت معین در سال های گذشته صندوق های بازنشستگی همواره در سرازیری بحران قرار داشتند، دلیل این کار از تسویه نشدن طولانی مدت بدهی های معوقه دولت تا وابستگی بیش از مقدار به اعتبارات دولتی و برهم خوردن تراز هزینه و عایدی متغییر است.

در چنین وضعیتی بعید نیست تامین بارمالی افزایش حقوق سالیانه به فرآیندی، زمانبر تبدیل گردد. زیرا اینجا موضوع یافتن منابع پایدار مالی در میان است.

3- برنامه اصلاحات ارز ترجیحی

اما فرضیه سوم به نوعی متاثر از حال و هوای اجرای برنامه اصلاحات ارز ترجیحی است. واضح است که هدف و انگیزه این اصلاحات محدودیت شدید منابع مالی است که دولت سیزدهم وارث آن محسوب می گردد.

این مساله در کنار بودجه بحث برانگیز سال 1401 و پرداخت وام های مختلفی که در دستور کاری بانک ها قرار گرفته است، به این نتیجه منتج خواهد شد که دولت برای کنترل نقدینگی، موقتا کاری با افزایش حقوق بازنشستگان ندارد.

ماجرا چیست؟

در مورد این فرضیات، فرشید یزدانی، از صاحب نظران بیمه های اجتماعی به خبرنگاران می گوید: در مقایسه با سنوات پیشین، طولانی شدن روال ابلاغ افزایش سالیانه حقوق هنوز آنقدرها هم طولانی نیست.

وی ادامه می دهد: در سنوات گذشته در سازمان تامین اجتماعی این تاخیر تا تیر هم رسید. در واقع آن موقع دلیل این اتفاق ناهماهنگی های اداری در بروکراسی دولتی بود.

یزدانی می گوید: هرچند تغییرات مالی چند هفته اخیر باعث شد تا این تاخیر بیشتر به چشم بیاید. اما بعید است دلیل این اتفاق، کنترل نقدینگی باشد. بالاخره این افزایش دیر یا زود باید اعمال گردد و دولت باید مابه التفاوت ماه های قبل را پرداخت کند.

این کارشناس بیمه های اجتماعی گفت: به صلاح دولت است این افزایش زودتر اعمال گردد. این طوری هم بار مالی کمتری متوجه صندوق های بازنشستگی است و هم قدرت مالی مردم در شرایط تازه بیشتر می گردد.

وی گفت: اما ممکن است تامین بار مالی دلیل این باشد، شبیه این اتفاقسال های پیش افتاد. اما نمی توان گفت مشکل بار مالی با بحران صندوق های بازنشستگی ارتباط مستقیم دارد. باید منتظر انتشار گزارش تازه ماند و بعد در این مورد با قطعیت صحبت کرد.

چالش افزایش قیمت کالاهای اساسی

تاخیر در اعمال افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان، اتفاق تازهی نیست. اغلب اوقات تشریفات اداری و حقوقی مانع می شوند تا مستمری بازنشستگی از همان ابتدای سال افزایش یابد.

مثلا در سازمان تامین اجتماعی سابقه این تاخیر تاریخی تا انتهای فصل هم می رسد. برای صندوق بازنشستگی کشوری نیز سوابقی از به تاخیر اعمال افزایش ها ذکر می گردد.

با این وجود، تاخیر سال جاری حال و هوای دیگری دارد. به صورت معین انتظار می رفت که طبق قانون بودجه سال 1401 حقوق کارمندان بازنشسته به اندازه 10 درصد افزایش یابد.

در مورد افزایش مستمری کارگران این انتظار حول 38 درصد تا 57 درصدی بود که در شورای عالی کار برای افزایش دستمزد کارگران شاغل معین شد و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی نیز آن را مبنای افزایش های تازه قرار داد.

اما در این شرایط که همه بازنشستگان برای شنیدن خبر اعلام افزایش حقوقشان، سرپا گوش بودند، اتفاق دیگری افتاد و بر اهمیت این اعمال هرچه زودتر این افزایش اضافه کرد.

دولت بالاخره برای مساله پرداخت یارانه و ارز ترجیحی راه حلی نهایی یافت، برنامه اصلاح ارز ترجیحی به اجرا عایدی و در همان بدو کار نوسانی در بازار کالاهای اساسی به وجود آمد.

با وجود آنکه در این برنامه به عضو خانوارهای مشمول یارانه تازه300 و 400 هزار تومانی پول نقد پرداخت شد اما ابلاغ نشدن موضوع افزایش سالیانه حقوق و مستمری در زندگی روزانه بازنشستگان بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد.

در همین رابطه در روزهای گذشته سازمان تامین اجتماعی که طرف حساب کارگران بازنشسته هستند چند بار در صدد دلگرم کردن مستمری بگیران خود برآمدند و گفتند به محض تصویب افزایش حقوق بازنشستگی در هیات دولت، مابه التفاوت فروردین و اردیبهشت را پرداخت می نمایند.

صندوق بازنشستگی کشوری نیز هرچند جامعه مخاطب کمتری دارد اما نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که در آن افزایش حقوق یکی از مطالبات اصلی بازنشستگان بود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1780

به "چرا افزایش حقوق بازنشستگان به تاخیر افتاد؟، پای مسائل صندوق های بازنشستگی در میان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افزایش حقوق بازنشستگان به تاخیر افتاد؟، پای مسائل صندوق های بازنشستگی در میان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید