نما سازی مدرن ساختمان با کرتین وال (curtain wall)

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، نمای کرتین وال یکی از مدرن ترین و شیک ترین نماها در صنعت ساختمان محسوب می گردد که با استفاده از آلومینیوم و شیشه ساخته می گردد. این نمای شیشه ای مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته است و با توجه به شرایط اقلیمی و مشخصات فنی سازه، کاربردهای متفاوتی در هر کشور و منطقه دارد.

نما سازی مدرن ساختمان با کرتین وال (curtain wall)

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

کرتین وال یک دیوار شیشه ای است که بین فضای داخلی سازه و فضای بیرون آن فاصله ایجاد میکند و علاوه بر تامین نور کافی برای بنا، نقش یک عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی را ایفا می نماید.این مساله باعث بهینه سازی دمای محیط و نور می شود. بنابراین احتیاج ساختمان به مصرف انرژی الکتریسیته را کاهش می دهد.

همچنین در مقابل زلزله مقاومت خوبی دارد. سهولت در نصب، زیبایی و مقرون به صرفه بودن این محصول، باعث منحصر بفرد بودن آن شده است.

نماهای کرتین وال از آنجا که هیچ وزنی از ساختمان را به دوش نمی کشند و نیروهایی که تحمل می نمایند شامل نیروی وزن خودشان و همچنین نیرو های جانبی نظیر باد است، از این رو سازه های خود ایستا نیز نامیده می شوند.این محصول انواع زیادی دارد و پر کاربرد ترین آن کرتین وال شیشه ای است.

اجزاء کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال ترکیبی از سه آیتم زیر می باشد و با توجه به طراحی و نوع سازه به نسبت های اصولی استفاده می شود.

 1. پروفیل های آلومینیومی

این نوع پروفیل شامل لامل افقی با نام Transom و لامل عمودی با نام mullion می باشد.

 1. شیشه دو جداره یا سه جداره
 2. لاستیک های درزبند از جنس EPDM

عایق بندی در کرتین وال چگونه است؟

نماهای دارای لامل به گونه ای طراحی شده اند که در برابر عوامل جوی و زیست محیطی مقاوم و عایق باشند. برای بهتر شدن سطح عایق بند، از لاستیک های پلی آمید استفاده می شود.

مزایای نمای کرتین وال

 • قابلیت انعطاف پذیری در مقابل تغییرات جوی مانند فشارهای ناشی از وزش باد، اختلاف دمای داخل و خارج ساختمان، انبساط، انقباض ،لرزش های خفیف ناشی از زلزله، نشست احتمالی سازه و…
 • مقاومت در برابر دمای بالا
 • هزینه مراقبت و نگهداری بسیار پایین
 • استفاده از شیشه های یک، دو و سه جداره با طیف وسیعی از رنگ و طرح
 • نهایت استفاده از نور طبیعی در ساختمان
 • امکان اجرای مدول های بازشونده به داخل یا خارج بنا
 • سبک سازی سازه و عدم ایجاد بار مرده بر ساختمان
 • ایجاد فضای دید وسیع برای ساختمان با استفاده از مدولهای بسیار بزرگتر
 • زیبا سازی بنا

مسائل نصب نمای کرتین وال

 • در صورت نصب نادرست و انتخاب مواد بی کیفیت، امکان آسیب پذیری متریال های استفاده شده در برابر عناصر آب و هوایی وجود دارد.
 • کرتین وال ها می توانند یکی از دلایل اصلی تأخیر پروژه باشند. نصب این نما ها ممکن است با شرایط نامساعد جوی به تأخیر بیفتند. این مورد به نوبه خود می تواند منجر به هزینه های اضافی برای نیروی کار و نیروی انسانی شود.

انواع نما سازی ساختمان با کرتین وال

نمای کرتین وال درپوش دار (Face Cap)

در این نما، شیشه مستقیما بر روی پروفیل های آلومینیومی عمودی و افقی که با هم یک شبکه را تشکیل داده اند قرار می گیرد. سپس از یک درپوش فشاری که شیشه را از بیرون بر روی لامل آلومینیومی محکم می نماید استفاده می شود.

در مرحله آخر به منظور مقاوم سازی سازه در برابر شرایط متغیر آب و هوایی، آب بندی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. لاستیک های EPDM این نوع نما، از متداول ترین نمونه های کرتین وال شیشه ای مورد استفاده در ساختمان است.

نمای کرتین وال بدون قاب (Frame less)

در نمای کرتین وال شیشه ای بدون قاب هیچ فریمی از بیرون قابل رویت نیست زیرا مدولهای شیشه ای بدون احتیاج به فریم از بیرون ساختمان نصب می شوند و نتیجه کار یک نمای شیشه ای بدون فریم می باشد.کرتین وال فریم لس در دو نوع فول فریم لس و دو کاسته مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل دو کاسته به دلیل مقدار بالای استفاده از پروفیل آلومینیوم و گران بودن بیش از حد این سیستم، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل فول فریم لس به طور معمول به جای اسپیسر معمولی از یو چنل و به جای چسب های پلی سولفاید عادی از چسب های استراکچرال استفاده می شود.

مزیت اصلی این سیستم، عدم استفاده از نگهدارنده های معمول و غیر قابل دیدن بودن درپوش در نمای خارجی ساختمان می باشد که باعث می شود به صورت یکپارچه تر از خارج ساختمان دیده شود. ایراد اصلی این نوع اجرا، محدودیت در ابعاد شیشه های مورد استفاده است.

نمای کرتین وال نیمه قاب دار (Semi Frame)

در این نوع نما یکی از پروفیل های عمودی یا افقی حذف می شود و از چسب های مخصوص سیلیکونی و لاستیک های عایقی استفاده می شود. درپوش های این نوع از کراتین وال، قابلیت انبساط بالا دارند و در مقابل اشعه خورشید مقاوم هستند.

در مجموع، این نوع از نمای ساختمانی می تواند انتخاب مناسبی برای زیبایی ساختمان شما باشد. ما در این نوشته سعی کردیم کرتین وال و ویژگی های انواع آن را برای شما معرفی کنیم تا در انتخاب محصولی منحصر بفرد و پرکاربرد به شما عزیزان یاری کنیم.

نصب کرتین وال

در نصب کرتین وال پس از تعیین شدن نقشه و محل قرارگیری ستون های عمودی، پس از علامت گذاری و ترازبودن محل قرارگیری لامل، بست هایی بسیارقوی به نام براکت که در دو نوع آلومینیومی و آهنی می باشند، به پودرها و دیواره ها در امتداد لامل نصب می شود. روی براکت ها محل پیچ واقع شده است که به صورت بیضی شکل یا لوبیایی بوده که با سوراخ کاری روی لامل پیچ و مهره می شود.

اولین کار نصب براکت با جای پیچ ها لوبیایی بوده که باعث حرکت حدودا یک سانتی متری به جلو و عقب سازه می شود و دیگر اینکه ستون های عمودی در هر پودر فاصله ای یک سانتی متری با لامل پایین و بالای خود داشته که به صورت کشویی باهم حرکت کرده و می توان گفت با این حرکت کشویی لامل های عمودی هرطبقه برای خود حکم واحد دارد و طبقات فشار و وزنی بر روی هم ندارند. فاصله یک سانتی متری بین هر لامل عمودی از پشت پودر و از نما پس از نصب شیشه تعیین نمی باشد.

پس از نصب لامل های عمودی نوبت به لامل های افقی بوده که لامل های افقی توسط بست هایی ثابت و یا کشویی که از قبل روی لامل های عمودی نصب شده، به ستون های عمودی نصب می شود. مهمترین عامل قیمت نصب مربوط به تراز بودن لامل های عمودی می باشد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نصب کرتین وال به فایل pdf آموزش نصب کرتین وال مراجعه کنید.

نحوه تمیز کردن کرتین وال

شستشوی نمای شیشه ای ساختمان با طناب

در این روش به دلیل ارتفاع بالای ساختمان امکان استفاده از داربست نیست. تنها می توان ازتکنیک راپل یا کار با طناب برای پاک کردن سطح نمای ساختمان بهره گرفت. همچنین شستشوی نمای شیشه ای ساختمان با استفاده از روش دستی و ابر و طی نیز قابل انجام است.

نماشویی به یاری داربست

این روش در ساختمان های با ارتفاع کم تا حداکثر پنج طبقه بهتر است. زیرا این روش سرعت عملکرد را کاهش و طول مدت انجام کار را افزایش می دهد.

نماشویی از طریق بالا بر

این روش در ساختمان های با ارتفاع بالا و به دلیل کم بودن عرض خیابان و همچنین احتیاج به سرعت زیاد برای انجام کار، تیم اجرائی برای عملیات از خودروی بالابر بهره می گیرد.

تصاویر ساختمان دیدنی موزه با نمای curtain wall

در زیر تصاویری از نمای یک موزه بسیار زیبا که دارای نمای شیشه ای کرتین وال است، به همراه نقشه های آن برای شما همراهان ما گردآوری کرده ایم.

قیمت کرتین وال

قیمت کرتین وال به عوامل زیادی بستگی دارد که بعضی از آنها جنس، کیفیت، رنگ محصول، متریال بکار رفته در آن و برند وکارخانه سازنده آن می باشد.

کلام آخر

نمای کرتین وال این امکان را به معمار می دهد که باعث طراحی یک ساختمان با نمایی چشمگیر شود. برای اینکه این نما با موفقیت نصب و راه اندازی شود، ضروری است هر کسی که در طراحی و ساخت آن دخیل است، از عوامل حاکم بر موفقیت این پروژه مطلع باشد؛ زیرا همه نقش ها مهم هستند و یک اشتباه در هر قسمت می تواند باعث ناموفق شدن پروژه شود.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 764

به "نما سازی مدرن ساختمان با کرتین وال (curtain wall)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نما سازی مدرن ساختمان با کرتین وال (curtain wall)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید