مزایا و معایب کولرهای آبی و کولرهای گازی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، یکی از بحث های رایج در خصوص سرمایش و گرمایش خانه های ایرانیان استفاده از کولر آبی و گازی می باشد. بسیاری از ما ایرانی ها به علت حس نوستالژیکی که نسبت به کولرهای آبی و سرمایش آن داریم ترجیح می دهیم از آنها برای خانه های خود استفاده کنیم. ولی تکنولوژی جدیدی تحت عنوان کولرهای گازی وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد از مزیت های مختلفی بهره مند شوند. به منظور اینکه در انتخاب برترین سیستم سرمایشی به شما همراهان خبرنگارانی یاری کنیم قصد داریم تمامی جنبه های مثبت و منفی این دو کولر را آنالیز نموده و اعلام کنیم کدام یک را می توانید برای خانه خود انتخاب نمایید.

مزایا و معایب کولرهای آبی و کولرهای گازی

آنالیز مزایا و معایب کولرهای آبی

کولرهای آبی یکی از روش های رایج در بحث سرمایش می باشد که با استفاده از تکنولوژی سرمایش تبخیری یعنی تبخیر آب و هوا کوشش می نماید هوای یک منطقه بسته را خنک کند. با وجود اینکه این تکنولوژی بسیار قدیمی و سنتی می باشد ولی هنوز در میان بسیاری از کشورها مخصوصاً ایران هواداران متعددی دارد. همانند تمامی روش های سرمایشی این تکنولوژی نیز دارای مزایا و معایبی می باشد که با هم نگاهی به تمامی آنها می اندازیم.

پیش از اینکه بخواهیم در خصوص معایب این سیستم صحبت کنیم بهتر است ابتدا نیم نگاهی به مزایای این کولرها بیاندازیم ، پس در ادامه برای اطلاع از مزایای کولرهای آبی با ما همراه باشید.

مزایای کولرهای آبی

هزینه پایین این کولرها

از آنجایی که این کولرها به وسیله مهندسین ایرانی بومی سازی شده اند و شرکت های مختلف داخلی نیز آن ها را فراوری می کنند هزینه استفاده از آنها نسبت به سیستم های دیگر از جمله کولرهای گازی بسیار پایین تر می باشد. در نظر داشته باشید شما با تهیه یک کولر آبی و کانال کشی به راحتی تمامی خانه را پوشش می دهید ولی با نصب یک کولر گازی این امکان برای شما فراهم نیست و باید برای هر اتاق یک سیستم مجزا نصب کنید.

سازگاری با محیط زیست

از آنجایی که کولرهای آبی از تبخیر آب سرما فراوری می کنند همانند فناوری های دیگر مواد سمی برای لایه ازون فراوری نمی کنند و همین مسئله نیز این کولرها را سازگار با محیط زیست می نماید.

تعمیر و نگهداری با هزینه پایین

علاوه بر اینکه تهیه کردن این کولرها بسیار ارزان قیمت می باشد تعمیر و نگهداری آن ها نیز ارزان می باشد. شما برای راه اندازی این کولر تنها به تعویض دو سال یک بار پوشال ها احتیاج دارید که این مسئله نیز هزینه آنچنانی در بر ندارد.

برترین گزینه برای کشور ایران

از آنجایی که ایران یک اقلیم گرم و خشک دارد استفاده کولرهایی که می تواند رطوبت هوا را افزایش دهد برای مردم بسیار مفید می باشند. این کولرها بر خلاف دیگر وسایل سرمایشی می توانند فضای خانه را خنک کنند.

مصرف انرژی برق کمتر

امروزه هزینه انرژی در ایران نسبت به سالهای گذشته بسیار افزایش یافته و افراد ترجیح می دهند از وسائل سرمایشی ای بهره بگیرند که هزینه برق را به شدت کاهش دهد. این کولرها به علت ماهیت خود مصرف برق بسیار ناچیزی در قیاس با دیگر تکنولوژی ها دارند.

دسترسی آسان به قطعات یدکی

همانگونه که پیش از این نیز گفتیم کولرهای آبی در داخل کشور فراوری می شوند از این رو دسترسی به قطعات نیز علاوه بر اینکه بسیار ارزان می باشد ، قابل تهیه و در دسترس نیز می باشند. در تمامی ابزار فروشی های کشور شما می توانید لوازم یدکی این کولرها را پیدا کنید.

معایب کولرهای آبی

با وجود اینکه این کولر ها مزایای بسیاری دارند ولی خالی از عیب نیز نیستند. از این رو بهتر است نیم نگاهی نیز به معایب آن ها بیاندازیم.

اندازه زیاد آب مصرفی

کمتر شهری امروزه در ایران وجود دارد که با مشکل کم آبی روبرو نباشد از این رو در بعضی از شهرهای جنوبی استفاده از این کولرها خیلی به صرفه نمی باشد.

احتمال بالای زنگ زدگی و خوردگی قطعات

از آنجایی که قطعات فلزی به کار رفته در این کولرها در معرض آب هستند امکان زنگ زدگی در آن ها بسیار بالا می باشد.

بوی نامطبوع و تحریک حساسیت فصلی

از آنجایی که در فصل های بسیار گرم این کولرها به صورت 24 ساعته کار می کنند ، استفاده مداوم از آنها بوی زننده ای را ایجاد می نماید که باعث تحریک حساسیت فصلی در میان افراد می گردد.

ایجاد آلودگی صوتی

همانگونه که در جریان هستید یکی از بزرگترین معایب این کولرها ایجاد صدای بسیار زیاد و اذیت کردن گوش های افراد می باشد.

هزینه تعمیر کولر بر عهده مستاجر است یا موجر؟

آنالیز مزایا و معایب کولرهای گازی

از اواخر دهه 70 بود که بعضی ایرانی ها به منظور تهویه هوا و سرد کردن فضای خانه تصمیم گرفتند از دستگاه های نو تحت عنوان کولر گازی بهره بگیرند. در ادامه با آنالیز برترین روش ایجاد سرما در خانه ما قصد داریم کولرهای گازی رو مورد ارزیابی قرار دهیم.

رایج ترین کولرگازی هایی که در سرتاسر کشور وجود دارند به سه دسته کلی تقسیم می شوند : پنجره ای ، اسپیلت و ایستاده. هر یک از این کولرها دارای کاربردهای متفاوتی هستند و اغلب نیز مزیت ها و معایب متفاوتی را نیز به همراه دارند.

مزایای کولر گازی

مجهز بودن به فیلترهای مخصوص تصفیه هوا و صد حساسیت

سازنده های این دستگاه ها به منظور اینکه بتوانند تهویه هوا را به نحو احسنت انجام دهند از فیلتر های مخصوصی استفاده نموده اند که نه تنها به خوبی هوا را تصفیه می نماید بلکه برای ساکنین خانه حساسیت نیز ایجاد نمی کنند.

تنظیم درجه هوای مد نظر

از آنجایی که این دستگاه دو کاربرد دارد ، افراد می توانند بر اساس احتیاج خود دمای مد نظر را تنظیم کنند.

قابلیت خنک کنندگی فضا درزمانی کوتاه

بر خلاف کولرهای آبی که زمان زیادی برای خنک کردن هوا احتیاج دارند ، در این کولرها شما در کمترین زمان ممکن می توانید تمامی فضای خانه را خنک کنید.

بی صدا بودن و عدم ایجاد آلودگی صوتی

یکی از منحصر به فردترین ویژگی های این دستگاه ها بی صدا بودن آن ها می باشد که یاری می نماید ساکنین حتی در زمان استراحت نیز از آنها استفاده کنند.

عدم ایجاد رطوبت

همان گونه که پیش از این نیز عنوان شد کولرهای آبی تحت تاثیر تبخیر آب ، سرما فراوری می کنند که در منطقه ها شمالی و جنوبی کشور که سطح رطوبت بسیار بالا می باشد می تواند خیلی مناسب نباشد. ولی کولرهای گازی از آنجایی که از گاز کولر و کمپرسور سرما فراوری می نماید هیچ رطوبتی در خانه ایجاد نمی نماید و وسیله بسیاری مناسب در منطقه ها مرطوب می باشد.

معایب کولرهای گازی

بی شک تمامی ابزارهای سرمایشی در جهان علاوه بر اینکه مزیت هایی دارند دارای معایبی نیز هستند که با هم نگاهی به آن ها می اندازیم.

عدم سازگاری با محیط زیست

از آنجایی که کولرهای گازی هنگام فعالیت گازهای متعددی را فراوری می کنند این گازها می تواند برای لایه ازون و محیط زیست بسیار مضر باشند.

مصرف بالای برق در خانه ها

اگرچه در مدل های به روز این کولرها از روش های مختلفی برای پایین آوردن اندازه مصرف برق استفاده شده است ولی با این وجود هنوز نیز در قیاس با دیگر روش ها کولرهای گازی اندازه مصرف نسبتا بیشتری دارند.

قیمت بسیار بالای دستگاه

بزرگترین عدم مزیت این کولرها قیمت بالای آن می باشد که همین مسئله نیز سبب شده است تا آن ها را در بسیاری از خانه ها مشاهده نکنیم.

سرویس کولر گازی شامل چیست؟

سخن آخر

اگر قصد دارید برای سیستم سرمایشی خانه خود یکی از این دو کولر را بهره ببرید بهتر است ابتدا با در نظر گرفتن محیط خانه و شرایط آب و هوایی محل زندگی خود برترین کولر را انتخاب نموده و سپس در هنگام خرید محصول مدنظر به مصرف برق و مواردی دیگر همانند فراوری گازهای سمی آن نیز دقت بفرمایید.

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1807

به "مزایا و معایب کولرهای آبی و کولرهای گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب کولرهای آبی و کولرهای گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید