قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا کشف شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، این سازه با استفاده از فن آوری سنجش از راه دور (لیدار) کشف شده و دارای 1400 متر طول و 10 تا 15 متر ارتفاع است که بنابر اعلام باستان شناسان در محوطه باستانی واقع در ایالت تاباسکو مکزیک و در نزدیکی مرز این کشور با گواتمالا کشف شده است.

قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا کشف شد

این سازه تاریخی که قدمت آن به حدود 3 هزار سال می رسد، قدیمی ترین اثر ساخته شده در دوره تمدن مایا و عظیمترین اثر در تاریخ قبل از اسپانیایی منطقه محسوب می شود که تا به امروز شناخته شده است و به احتمال فراوران برای انجام مراسم های عظیم و دسته جمعی مورد استفاده قرار می گرفته است.

پروفسور تاکشی اینومتا، از محققان دانشکده باستان شناسی دانشگاه آریزونا در این باره گفت: با استفاده از فنآوری سنجش از راه دور (لیدار) متوجه حضور یک سکوی بسیار عظیم شدیم و با استفاده از انجام آزمایش های دقیق تر وجود یک بنای عظیم به شکل شکو و مستطیلی تائید شد. این منطقه توسعه یافته و جنگل نیست و مردم در آن زندگی می کنند اما به دلیل عظیمی و صاف بودن آن تا به امروز ناشناخته باقی مانده بود. این اثر شبیه به یک چشم انداز طبیعی است اما بررسی ها نشان داد که دارای شکل طراحی شده بسیار خوبی است.

باستان شناسان با کاوش در این محوطه به این نتیجه رسیدند که این اثر تاریخی عظیم بین 1000 تا 800 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.

مایاها یکی از عظیم ترین تمدن های نیم کره غربی را که بخش های عظیمی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، به وجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معابد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های عظیم بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از ویژگی های این تمدن بود.

به گزارش سای نیوز،اما تمدن مایاها در فاصله بین 800 تا 1000 میلادی به سرعت دچار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 15 مرداد 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 746

به "قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید