دلیل حادثه قطار کرج، تهران از نظر چمران

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، مهدی چمران در نشست منتخبان شورای عالی استان ها در مشهد اضافه کرد: بودجه 1401 را دولت تازه تدوین نموده، اما تفکر انقلابی دولت تازه در آن لحاظ نشده است.

دلیل حادثه قطار کرج، تهران از نظر چمران

به گزارش ایسنا، او اضافه نمود: لایحه بودجه را در مورد شوراها، مطالعه کردیم و موارد و نقد های متعددی را به ریاست مجلس و کمیسیون های مختلف فرستاده ایم، بسیاری از موارد بار اقتصادی هم ندارد و باید حذف شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یک سوم اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده را در اختیار وزارت کشور گذاشته اند که مثلا ماشین آلات بخرند و به شهرداری ها بدهند، مگر خود شهرداری ها نمی توانند این ها را بخرند و ضروری است قیم داشته باشند؟

رییس سابق شورای عالی استان ها گفت: اگر قرار است این خرید ها را جمعی انجام دهند، شورایاری استان ها می توانند این خرید ها را انجام دهند، نظیر این موارد و این تفکر قبلا در بودجه آمده بود و ما قبلا آن را در مجلس حذف کردیم و البته یک سال هم در بودجه نهاده شد.

چمران ادامه داد: بعضی شهر های کوچک این گونه فکر می نمایند که به شهر های بزرگ در بودجه توجه زیادی شده که این طور نیست و انتظار است در توزیع بودجه به عدالت رفتار شود.

رییس شورای شهر تهران گفت: برای بودجه متروی تهران فقط 50 میلیارد تومان کنار گذاشته شده است که با این بودجه فقط می توان 48 متر مترو ساخت حال آن که اکنون طول شبکه متروی تهران 250 کیلومتر است و در 10 سال گذشته فقط 200 کیلومتر مترو در این شهر ساخته شد.

چمران اضافه نمود: بودجه همه مترو های شهر های بزرگ از جمله مشهد در بودجه 1401، 500 میلیاردتومان است و اصلا معلوم نیست چه می توان کرد و چه اندازه واگن خرید.

فقدان بودجه مناسب علت حادثه مترو تهران-کرج

چمران گفت: حادثه قطار کرج- تهران به علت نخریدن واگن مترو و بی توجهی طی چهار سال قبل به این نوع خرید ها بود. وی اضافه نمود: متاسفانه وقوع این حادثه خیلی بد، ناشی از کمبود قطعات یدکی و انتظار 500 واگن برای قطعات یدکی و اورهال شدن بود.

او ادامه داد: این همه دولت ها هزینه می نماید که توجه و رضایت مردم را جلب نمایند حال آن که نمی دانند بسیاری از جلب رضایت مردم به دست همین شوراهاست.

رییس شورای شهر تهران درباره مشهد نیز گفت: نباید شهر را به حرم و اطراف حرم امام رضا (ع) تحمیل کنیم؛ بلکه باید مسایل حرم و زیارت را در سایر نقاط شهر توزیع کرد.

چمران ادامه داد: منتقدان به این تفکر بدانند، همه اقتصاد شهر مشهد به وجود حرم مطهر رضوی است و اگر این عامل اصلی اقتصاد نباشد، چرخ زندگی 3.5 میلیون سکنه شهر نمی شود.

جمعی از اعضای شورای عالی استان ها علاوه بر حضور در این نشست هم اندیشی از طرح های مختلف گردشگری و عمرانی شهرستان های مشهد و طرقبه - شاندیز بازدید و با مسوولان استانی ملاقات کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1649

به "دلیل حادثه قطار کرج، تهران از نظر چمران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل حادثه قطار کرج، تهران از نظر چمران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید