ضرورت بهره گیری از تجارب و امکانات برای اتمام طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، تهران (پانا) - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواهان تدارک تمامی امکانات و تجارب موجود در کشور برای تکمیل طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه شد.

ضرورت بهره گیری از تجارب و امکانات برای اتمام طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در ادامه بازدیدهای سر زده خود از پروژه های احیای دریاچه ارومیه، روز گذشته (27 دی ماه) از پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه بازدید کرد. در این بازدید نماینده مجری طرح و نماینده قرارگاه سازندگی خانم الانبیا به بیان آخرین شرایط عملیات اجرایی به جامانده از این طرح ملی پرداختند.

معاون رییس جمهوری در جریان این بازدید با برشمردن حساسیت و توجه ویژه رییس جمهوری پس از برگزاری مراسم افتتاح 11 دی ماه سد کانی سیب به صورت وبینار در حضور او و دستور کتبی بر اتمام هر چه سریع تر عملیات به جامانده حفاری مکانیزه تونل انتقال آب این پروژه، خواهان تدارک تمامی امکانات و تجارب موجود در کشور شد.

شایان ذکر است در حال حاضر مجموعه بخش های مختلف طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه به 96 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و تنها 1450 متر از حفاری تونل 36 کیلومتری این پروژه باقی مانده است.

در عملیات حفاری این تونل به قطر 6.5 متر و طول 36 کیلومتر یکی از پیچیده ترین و متنوع ترین شرایط زمین شناسی حفاری مکانیزه تونل های عظیم انتقال آب در سطح دنیا در این پروژه در حال تجربه است؛ شرایطی که در بعضی مقاطع با سختی سنگ های کوارتزی روبرو و اکنون در شرایط آبرفتی با مصالح درشت دانه شنی روبرو شده است. حفاری تحت فشار 6.5 بار ناشی از عبور از داخل آبخوان تحت فشار نیز باعث شده عوامل اجرایی پروژه همزمان با کوشش برای تسریع در اتمام حفاری، تمهیدات لازم جهت عبور بسلامت دستگاه از این محدوده را مدنظر داشته باشند.

در دوران شیوع کرونا کارکنان در پیک ایام کاری تا ماهانه 2300 نفر در قسمت های مختلف مشغول به فعالیت 24 ساعته برای تامین 623 میلیون مترمکعب از منابع آب مورد احتیاج زیست محیطی دریاچه ارومیه بوده اند.

از ابتدای این طرح تا به امروز 2450 میلیارد تومان برای عملیات اجرایی بخش های مختلف آن هزینه شده که 595 میلیارد تومان آن تنها طی امسال پرداخت شده است. با پیگیری دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه مقرر شده است ظرف چند روز آینده 70 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل عملیات به جامانده تامین اعتبار انجام گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1136

به "ضرورت بهره گیری از تجارب و امکانات برای اتمام طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بهره گیری از تجارب و امکانات برای اتمام طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید