شباهت علائم اُمیکرون و سرماخوردگی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرگزاری خبرنگاران- محققان می گویند ممکن است اُمیکرون خود را انسانی تر جلوه دهد تا بتواند از حمله سیستم ایمنی بدن انسان فرار کند.

شباهت علائم اُمیکرون و سرماخوردگی

به گزارش خبرنگاران، ونکی سوندارارجان، از شرکت تجزیه وتحلیل داده nference، گفت:، سویه اُمیکرون ویروس کرونا، ویروسی که باعث بیماری کووید 19می گردد، احتمالا حداقل یکی از جهش های خود را با برداشتن قطعه کوچک مواد ژنتیکی از یک ویروس دیگر (ویروس عامل سرماخوردگی) موجود در سلول های آلوده مشابه به دست آورده است.

محققان اظهار کردند: این توالی ژنتیکی در نسخه های قبلی ویروس کرونا به نام سارس کوو 2 دیده نمی گردد، اما در بسیاری از ویروس های دیگر از جمله ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می گردد و در ژنوم انسان وجود دارد.

ونکی سوندارارجان، از شرکت تجزیه وتحلیل داده nference، مستقر در ماساچوست ایالات متحده گفت: ممکن است اُمیکرون خود را انسانی تر جلوه دهد تا بتواند از حمله سیستم ایمنی بدن انسان فرار کند. این مورد می تواند به این معنی باشد که ویروس راحت تر منتقل می گردد و فقط بیماری خفیف یا بدون علامت ایجاد می نماید.

دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا اُمیکرون نسبت به انواع دیگر عفونی تر است یا خیر؛ آیا باعث بیماری شدیدتر می گردد یا اینکه از شایع ترین نوع سویه کرونا یعنی دلتا پیشی خواهد گرفت. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پاسخ این سوالات تعیین گردد.

بر اساس نتایج تحقیقات پیشین، سلول های ریه ها و سیستم گوارشی می توانند هم زمان حامل سارس کوو 2 و کروناویروس های سرماخوردگی باشد. چنین عفونت همزمانی زمینه را برای نوترکیبی ویروسی فراهم می نماید؛ فرآیندی که در آن 2 ویروس مختلف در سلول میزبان یکسان با هم تعامل دارند؛ در حالی که از خود کپی و نسخه های نوی فراوری می نمایند که دارای میزانی ماده ژنتیکی از هر 2 والد است.

سوندارارجان و همکاران وی اظهار کردند: این جهش نو ممکن است برای اولین مرتبه در فردی که به هر 2 پاتوژن آلوده شده اتفاق افتاده باشد؛ زمانی که نسخه ای از سارس کوو 2 توالی ژنتیکی را از ویروس دیگر دریافت نموده و هنوز مورد آنالیز قرار نگرفته است.

ساونداراجان گفت: بار ها توالی ژنتیکی یکسانی در یکی از ویروس های کرونا که باعث سرماخوردگی در افراد می گردد، معروف به HCoV-229 E و در ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) مسبب بیماری ایدز ظاهر شده است.

آفریقای جنوبی، مکانی که برای اولین بار اُمیکرون در آنجا شناسایی شد، دارای بالاترین میزان HIV در دنیا است که سیستم ایمنی را تضعیف می نماید و آسیب پذیری فرد را در برابر عفونت با ویروس های سرماخوردگی و سایر عوامل بیماری زا افزایش می دهد.

سونداراراجان ادامه داد: در آن بخش از دنیا افراد زیادی هستند که ممکن است بازترکیبی این مجموعه از ژن ها در اُمیکرون در آنان اتفاق افتاده باشد.

سونداراراجان اضافه نمود: احتمالا ما نسل های زیادی از نوترکیبی ها را که در طول زمان اتفاق افتاده و منجر به ظهور اُمیکرون شده را از دست داده ایم.

تحقیقات بیشتری برای تایید منشا جهش های اُمیکرون و اثرات آن بر عملکرد و قابلیت انتقال مورد احتیاج است. فرضیه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه آخرین نوع ممکن است مدتی را صرف تکامل در یک میزبان حیوانی نموده باشد.

در همین حال سونداراراجان گفت: یافته های نو بر اهمیت دریافت واکسن های فعلی کووید 19 تاکید می نماید.

ساونداراراجان تاکید نمود: شما باید واکسن بزنید تا احتمال مواجهه سایر افرادی که دارای نقص ایمنی هستند با ویروس سارس کوو 2 کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1633

به "شباهت علائم اُمیکرون و سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت علائم اُمیکرون و سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید