سومین شب اعتراضات در مینیاپولیس

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در سومین شب پیاپی از اعتراضات مردم آمریکا به قتل دانته رایت، جوان سیاهپوست 20 ساله آمریکایی به دست افسر پلیس سفیدپوست، معترضان در مقابل اداره پلیس شهر بروکلین سنتر شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا، با شعار دانته رایت و جان سیاهپوستان مهم است تجمع کردند.پلیس نیز از نارنجک صوتی و گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

سومین شب اعتراضات در مینیاپولیس

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پلیس مینه سوتا پیشتر اظهار داشت یک افسر پلیس زن سلاح کمری خود را با تیزر (Taser) اشتباه گرفت و دانته رایت را به ضرب گلوله کشت. رایت هنگام بازداشتش از دست نیروهای انتظامی فرار نموده بود. مرگ این آمریکایی سیاهپوست باعث وقوع اعتراضاتی شد که برای سومین شب پیاپی ادامه داشت.

پلیس همچنین از بلندگوها استفاده و به معترضان تاکید کردند تا محل را ترک نمایند و به تدریج آنها را عقب راندند. افسران پلیس کوشش کردند تا فضای مقابل پاسگاه پلیس را از جمعیت معترضان خالی نمایند. در بروکلین سنتر مانند منیاپولیس منع آمد و شد وضع شده است.

مایک الیوت شهردار بروکلین سنتر پیشتر گفت بعضی افراد از خارج از این شهر ممکن است برای نفوذ به تظاهرات های صلح آمیز در بروکلین سنتر برای ایجاد آشوب در سایه مرگ رایت، نقشه کشیده باشند.

در پی تشدید اعتراضات به خشونت پلیس علیه اقلیت ها به ویژه سیاهپوستان، مقام های امنیتی در بعضی شهرها و مناطق مینه سوتا از ساعت 22:00 به وقت محلی سه شنبه تا ساعت 06:00 روز چهارشنبه به وقت محلی منع آمد و شد اظهار داشتند.

طبق این گزارش، بعضی از معترضان با خود چتر حمل می کردند و با آن ها برای خود در مقابل نیروهای امنیتی مجهز به جلیقه ضدشورش و باتوم، یک دیوار سپری ایجاد نموده بودند .

در پی تشدید اعتراضات به قتل دانته رایت، کیم پاتر، افسر پلیسی که به سمت این جوان سیاهپوست تیراندازی نموده بود، از سمت خود استعفا نموده است.

براساس گزارش اسپوتنیک، مایک الیوت، شهردار بروکلین سنتر در یک کنفرانس خبری اظهار داشت که هر دو افسر پلیس اداره پلیس بروکلین سنتر به نام های تیم گانون و پاتر 26 ساله که در مرگ دانته رایت سهیم بوده اند، از سمت خود استعفا نموده اند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز با بیان اینکه هیچ توجیهی برای آشوب و غارت گری وجود ندارد، معترضان به خشونت پلیس این کشور را به برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز دعوت کرد.

در ماه های اخیر، اعتراضات در مینیاپولیس بسیار افزایش یافته است و این در حالی است که دادگاه دو افسر سابق پلیس آمریکا که به قتل جورج فلوید متهم هستند، در شهر مینیاپولیس در حال برگزاری است و وارد سومین هفته خود شده است.

از اوایل خرداد ماه و پس از اقدام پلیس مینیاپولیس به قتل جورج فلوید شهروند 46 ساله سیاهپوست به وسیله فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود 9 دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا و تبعیض های نژادپرستانه از شهر مینیاپولیس شروع شد و به دیگر شهرهای آمریکا و حتی کشورهای دیگر سرایت کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1288

به "سومین شب اعتراضات در مینیاپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین شب اعتراضات در مینیاپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید