ساعت شمس العماره دوباره کوک می گردد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ساعت شمس العماره پس از سال ها دوباره در روزهای اول شهریور ماه، به وقت مرکز کوک خواهد شد. قرار است این ساعت تعمیر و کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را پرداخت کند.

ساعت شمس العماره دوباره کوک می گردد

ساعت شمس العماره یکی از معروف ترین ساعت های ایران است که ملکه ویکتوریا در سال 1252 آن را به ناصرالدین شاه قاجار اهدا کرد. این ساعت که صدای بلندش اهالی کاخ گلستان را آزار می داد، همان اوقات که برسر بلندترین عمارت تهران قرار گرفته بود یعنی در سال 1255، در اثر یک دستکاری برای کم کردن صدایش، خاموش شد و هیچ گاه کار نکرد.

در این مدت تهران وقایع مختلفی به خود دید؛ اما هیچ گاه از ساعت شمس العماره صدایی بلند نشد. تا اینکه در سال 1391 مسئولان وقت کاخ گلستان تصمیم گرفتند تا دوباره آن را تعمیر نموده و این بار مردم تهران صدای این ساعت را بشنوند؛ ساعتی که در طول سال ها، افرادی سعی نموده بودند آن را تعمیر نمایند؛ اما نتوانستند.

این بار اما از معروف ترین ساعت ساز تهران دعوت شد تا آن را تعمیر کند. برای مدت کوتاهی هم ناقوس این ساعت به صدا عایدی؛ اما هزینه نگهداری آن (ماهی 500 هزار تومان) برای مسئولان کاخ زیاد بود و به همین علت پس از مدت کوتاهی دوباره خاموش شد.

اکنون مسئولان کاخ گلستان تصمیم دارند تا این بار هزینه نگهداری آن و تعمیر دوباره اش را بدهند تا در میان شلوغی و سر و صدای خیابان ناصرخسرو و میدان ارگ، صدای این ساعت باز هم شنیده گردد.

دراین باره مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان بیان نمود:

با آقای ساعتچی که پیش از این هم ساعت شمس العماره را تعمیر نموده بود، قرارداد نهایی را بسته ایم و قرار است که کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را بپردازد تا دوباره مثل چند سال پیش، پس از تعمیر خاموش نگردد بلکه به آن رسیدگی کنیم.

موضوع قراردادمان هم راه اندازی ساعت به صورت الکترومکانیکی و اتوماتیک و تهیه ابزار مورد احتیاج است.

وی ادامه داد:

زمان این قرارداد از اول خرداد تا اول شهریور است. یعنی امیدواریم روز اول شهریور پس از سرانجام کار صدای این ساعت را دوباره بشنویم و ببینیم که بازهم کار می نماید.

ما از دو سال پیش می خواستیم که این کار را انجام دهیم؛ اما هر بار به مشکل برمی خوردیم. در واقع می خواستیم که ساعت دوباره به حالت اولیه خودش برگردد.

اصل موضوع راه اندازی ساعت است که سعی داریم این اقدام انجام گردد. بعد از این هر ماه یک بار باید به این ساعت رسیدگی گردد.

نصرتی اضافه نمود:

چند سال پیش این ساعت دستکاری شده و از حالت مکانیکی خارج شده بود. می خواهیم که این ساعت اتوماتیک باشد و به حالت اولیه برگردد.

برای راه اندازی این ساعت از دو سال پیش حدود 30 میلیون تومان هزینه شده است. ولی هزینه نگهداری آن تقریبا ماهی 15 میلیون تومان می گردد که البته نسبت به شرایط متغیر است.

وی تشریح کرد:

ناصرالدین شاه به ساعت علاقه زیادی داشت و بسیاری از سفرا و بزرگان و اروپایی ها به او ساعت هدیه می کردند. اکنون حدود 80 ساعت با ارزش در کاخ گلستان موجود است که می خواهیم آن ها را هم راه اندازی کنیم البته اگر مسئله ای نداشته باشند و بتوانند دوباره کار نمایند.

پس از آن نمایشگاهی از ساعت های برگزیده کاخ گلستان برپا خواهیم کرد. این ساعت ها اکنون در کاخ اصلی و تعدادی نیز در گنجینه کاخ موجود است.

غیر از موضوع ساعت عمارت شمس العماره، مدیر کاخ گلستان در نظر دارد مردم بتوانند از بخش های مختلف عمارت نیز تماشا نمایند و به بالای آن نیز بروند؛ اما از آنجا که پله های این عمارت بسیار باریک است برای بازدید مردم تمهیداتی شده است.

دراین باره نیز نصرتی توضیح داد:

این عمارت در دست تعمیر است و اگر نهایی گردد درهای بخش های دیگر نیز باز خواهد شد؛ اما به صورت محدود. ممکن است ماهی ده تا 15 نفر را تنها بتوانیم به وسیله فروش آنلاین بلیط ثبت نام نموده و به بازدید از بخش های بالایی عمارت ببریم؛ چون پله های آن باریک است و امکان حضور حجم زیاد افراد بازتماشاماینده وجود ندارد.

سقف طبقات و ارسی ها نیز باید بازسازی گردد. این اقدام جز برنامه های ما است ولی هنوز معین نیست چه زمانی اجرا می گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1687

به "ساعت شمس العماره دوباره کوک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت شمس العماره دوباره کوک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید