روایت نعمتی از هدف اوپک از کاهش تولید نفت

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه تصمیم اوپک مبنی بر کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید روزانه نفت می تواند با هدف به تعادل رساندن قیمت ها باشد، گفت: اگرچه وزیر نفت عربستان گفته است اعمال تصمیم اوپک منوط به همراهی مکزیک است، اما این مکزیک است که باید خود را با تصمیم اوپک تطبیق دهد.

روایت نعمتی از هدف اوپک از کاهش تولید نفت

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بامداد روز جمعه (22 فروردین ماه) پس از انتها بیش از 10 ساعت مذاکره میان وزیران نفت و انرژی، 23 کشور عضو و غیرعضو اوپک در نهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس از طریق وبینار، توافق برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه ای تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد دیگر تولیدکنندگان نفت دنیا نیز به این توافق بپیوندند.

توافق برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه در بازه زمانی نخست (از یکم ماه مه تا انتها ژوئن 2020) دو ماهه است، در بازه زمانی دوم یعنی از یکم ماه ژوئیه تا انتها 31 دسامبر سال 2020 میلادی کاهش، عرضه روزانه نفت 8 میلیون بشکه خواهد بود، سپس در بازه زمانی سوم از یکم ژانویه 2021 تا آوریل 2022 نیز کاهش عرضه روزانه 6 میلیون بشکه نفت می شود.

این تصمیم دو ساله خواهد بود و برای نخستین بار در تاریخ اوپک، تصمیمی دو ساله اتخاذ می شود.

تصمیم اوپک محافظه کارانه و عجولانه است/کاهش تولید با هدف به تعادل رساندن قیمت ها/بی اعتمادی میان برخی از اعضاء.

اما بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس و عضو کمیسیون انرژی این میزان کاهش تولید را جزو بی سابقه ترین ارقام کاهش تولید در تاریخ اوپک و غیراوپک دانست و در تحلیل این تصمیم به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: به اعتقاد من تصمیم گرفته شده محافظه کارانه و به نوعی عجولانه است هرچند شرایط بازار نفت نامناسب است، اما دلیل بر دریافت چنین تصمیمی نمی شود. هرچند کاهش تولید دلایل مختلفی دارد یکی از دلایل می تواند با هدف به تعادل رساندن قیمت ها باشد، همچنین انتخاب بازه زمانی دو ساله برای این تصمیم میتواند به دلیل بی اعتمادی میان برخی از اعضا بوده، البته شرایط اقتصادی دنیا در حال حاضر پیچیده است و تمامی این موارد می تواند به نوعی در اتخاذ این تصمیم تاثیر بگذارد.

عوارض تصمیم اوپک...

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مطابق تصمیم اوپک قرار است برای 6 ماهه دوم، عرضه روزانه نفت به 8 میلیون بشکه کاهش یافته و تا دو سال آینده به 6 میلیون بشکه کاهش برسد، اما هر کدام از این تصمیم ها عوارض خاص خود را خواهد داشت.

ایران جزو کشور هایی -که تولیدشان کاهش پیدا می کند- نیست/ اتفاق خاصی برای ایران نمی افتد

نعمتی با بیان اینکه ایران، لیبی و ونزوئلا جزو کشور هایی -که تولیدشان کاهش پیدا می کند- نیستند، توضیح داد: با توجه به اینکه ایران از قبل تحریم شده، جزو کشور های کاهش دهنده تولید نیست، چراکه سقف گذاشته شده برای ایران سه میلیون و 970 هزار بشکه است بنابراین اتفاق خاصی برای ایران نمی افتد البته ایران قبل از تحریم ها بیشتر از این میزان تولید داشت.

این نماینده مجلس با یادآوری اینکه زمانی تولید ایران پنج و نیم میلیون بشکه در روز بود، اما در سال 2016 به دلیل تحریم ها به سه میلیون و 970 هزار بشکه رسید، اظهار کرد: کشور هایی که قبل از این توافق، سهم کمتری در تولید داشته اند جزو کشور های کاهش دهنده تولید به شمار نمی آیند، اما اگر به طور مثال کشوری از تولید 7 میلیون بشکه در روز به 10 میلیون بشکه رسیده، باید تولید خود را مطابق تصمیم اوپک کاهش دهد بنابراین کشور هایی که از قبل تولید خود را کاهش داده اند مشمول این تصمیم نمی شوند.

وی همچنین توضیح داد: با توجه به اینکه اجلاسیه های قبلی و اعضای اوپک به دنبال کاهش سهم ایران بودند، ایران در سال 2016 به این سقف تعادلی رسیده و تولید سه میلیون و 970 هزار بشکه در روز توسط اوپک برای ایران تصویب شد هرچند این میزان تولید پایین تر از تولیدات قبل از تحریم های ایران است.

کاهش تولید بر روی افزایش قیمت ها اثر خواهد گذاشت

عضو کمیسیون انرژی تحلیل کرد: از آنجا که عرضه نفت بسیار است، بازار کشش این میزان عرضه خارج از سیستم را ندارد که این به معنای کاهش قیمت ها و ماندن نفت روی دست صادرکنندگان است، بنابراین احتمالا کاهش تولید بر روی افزایش قیمت ها اثر خواهد گذاشت، اما اوپک باید بتواند این تصمیم را حفظ کند، مثلا باید منتظر ماند و دید که آیا عربستان خارج از سهمیه بندی خود همچون گذشته نفت عرضه خواهد کرد یا خیر؟

مکزیک باید خود را با تصمیم اوپک تطبیق دهد/عربستان به دنبال چالش جدید برای اوپک

وی با بیان اینکه باید موضع دیگر کشور ها همچون مکزیک -که مخالف تصمیم اوپک است- در رابطه با این تصمیم مورد بررسی قرار گیرد، به اظهارنظر وزیر نفت عربستان اشاره کرد و گفت: اگرچه وزیر نفت عربستان به تازگی گفته است اعمال تصمیم اوپک منوط به رضایت و همراهی مکزیک است، اما مکزیک باید خود را با تصمیم اوپک تطبیق دهد، درواقع عبدالعزیز بن سلمان با این اظهارنظر به دنبال ایجاد چالش جدید برای اوپک است، اما باید آن را خنثی کرد.

قش فعال و پویا ایران در اوپک

عضو هیات رئیسه مجلس به نقش ایران در این تصمیم اشاره کرد و گفت: به یقین نظرات ایران به عنوان یک عضو قدیمی اوپک تاثیرگذار است، اما نظر ها باید به یک تصمیم واحد برسد، در هر صورت نقش ایران در اوپک فعال و پویا است و ایران جزو کشور هایی است که در اوپک همیشه حرف برای گفتن دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 653

به "روایت نعمتی از هدف اوپک از کاهش تولید نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت نعمتی از هدف اوپک از کاهش تولید نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید