خبرنگاران مجسمه های شهری می توانند مقصد فرهنگی باشند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، تهران- خبرنگاران- هنرمند مجسمه ساز در تشریح نقش مجسمه های شهری گفت: این آثار می توانند در ارتباط مستقیم با مخاطب قرار بگیرند و مقصد فرهنگی برای دوست داران هنر باشند.

خبرنگاران مجسمه های شهری می توانند مقصد فرهنگی باشند

حمزه حیدری فر هنرمند مجسمه ساز که به عنوان یکی از برگزیدگان ششمین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی در جزیره کیش معرفی گردید در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران درباره عناصر و ویژگی های اثر خود گفت: موضوع محوری که برای این سمپوزیوم در نظر گرفته شده معماری ایرانی اسلامی است. اثری که من برای این سمپوزیوم در نظر گرفتم برگرفته از هندسه نقوش ایرانی بود که بیشتر برای تزئین بنا مورد استفاده قرار می گیرد. من با تغییر نگاه به این نقوش به صورت حجمی، در پی نمایش تازه ای از نقوش هستم که یک نمونه از آن، مجسمه ای است که در سمپوزیوم کیش در حال ساخت آن هستم.

اثر برگزیده حمزه حیدری فر هنرمند مجسمه ساز در ششمین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی جزیره کیش

وی درباره تاثیر محل برگزاری این سمپوزیوم بر فرم نهایی اثرش شرح داد: این مجسمه در قالبی به نام سمپوزیوم، با تعریف معین خود، در حال ساخت است و از آنجا که سمپوزیوم یک اتفاق فرایند محور است، تمام اتفاقاتی که در طول فرایند ساخت مجسمه رخ می دهد، از جمله محل برگزاری سمپوزیوم و مکان نصب مجسمه، تاثیر مستقیم بر اثر نهایی دارند.

این هنرمند مجسمه ساز در پاسخ به این سوال کهمجسمه های شهری و برگزاری سمپوزیوم ها چه تاثیری در رونق گردشگری دارند گفت: این موضوع، در دو بُعد تاثیر به سزایی خواهد داشت؛ بُعد اول در زمان ساخت مجسمه و اجرای سمپوزیوم، به عنوان یک رویداد هنری، که مخاطب می تواند در ارتباط مستقیم با هنرمند و اثر هنری قرار بگیرد. در بُعد بعدی به عنوان محصول و نتیجه این سمپوزیوم که برای سال ها در قالب های مختلف ماندگار است و می تواند به عنوان مقصدی فرهنگی برای دوست داران هنر، ایفای نقش کند.

حیدری فر درباره رشد سمپوزیوم های مجسمه سازی در طی سال های اخیر گفت: رشدی که به طور معین و شاخص از سومین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران آغاز شد تا به امروز غیر قابل انکار و تردید است، به خصوص متریال سنگ که این سال ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در بخش سمپوزیوم ها، هم از لحاظ کیفی و هم کمی، پیشرفت نموده ایم.

وی ادامه داد: در آن سمپوزیوم که برای اولین بار، سنگ برای ساخت مجسمه به طور جدی مورد استفاده نهاده شد، فقط چند نفر محدود، تجربه کار کردن با این ماده تقریبا فراموش شده هنر معاصر ایران را داشتند اما حالا ده ها نفرحرفه ای از پس این متریال بر می آیند و این یعنی پیشرفت. کما این که شاهدیم تعداد سمپوزیوم ها با این ماده در حال افزایش است.

حمزه حیدری فر متولد سال 1363 در کرمان، دارای مدرک کارشناسی مجسمه سازی از دانشگاه فردوسی مشهد و عضو انجمن مجسمه سازان ایران و همچنین عضو صندوق توسعه هنرهای تجسمی ایران است.

برگزیده ششمین سمپوزیوم مجسمه سازی بین المللی سنگ در تهران، برگزیده ششمین بینال مجسمه سازی شهری تهران، نصب یادمان وحدت در موزه هنرهای مدرن در ویتنام، برگزیده چهارمین دوره مجسمه های شهری در تهران در کنار ساخت و نصب مجسمه های متنوعی در شهرهای مختلف ایران، بخشی از فعالیت های این هنرمند است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1223

به "خبرنگاران مجسمه های شهری می توانند مقصد فرهنگی باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجسمه های شهری می توانند مقصد فرهنگی باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید