تکلیف سفر های نوروزی چه شد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، مجوز قطعی برای سفر های نوروزی صادر نشده و همه صحبت ها و سناریو ها برپایه احتمالات و، اما و اگر است.

تکلیف سفر های نوروزی چه شد؟

به گزارش ایسنا، رییس جمهور حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه (29 بهمن ماه) پس از گزارش طرح قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره سفر های نوروزی، از مردم مصرانه خواست با رعایت دقیق و مستمر دستورالعمل های بهداشتی، مانعِ شروع موج جدیدی از ویروس کرونا در کشور و در نتیجه تحمیل یک سلسله محدودیت ها در رفت و آمد ها نشوند.

روحانی گفت که طرح قرارگاه عملیاتی که با یاری دستگاه های ذیربط درخصوص سفر های نوروزی آماده شده است، برای تصویب نهایی به جلسه آینده ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه می گردد.

این سخن، یعنی هنوز طرح سفر های نوروزی در ستاد ملی کرونا تصویب و تایید نشده است. این احتمالات و نداشتن قطعیت در برقراری سفر های نوروزی در مصاحبه رییس دفتر رییس جمهوری نیز تکرار شده است؛ محمود واعظی چند روز پیش گفته: بنا داریم تا جایی که ممکن است سختگیری ها را ادامه دهیم و اگر مردم، ستاد های استانی و استانداری ها یاری کردند و شرایط در انتها اسفند مناسب باشد، ممکن است ساز وکار جدیدی برای تعطیلات نوروز داشته باشیم تا مردم که در یک سال گذشته سفر نرفته اند، از این فرصت استفاده بهتری ببرند. ساز و کاری هم داشته باشیم تا برخلاف گذشته فقط چند شهر شمال، مشهد، اصفهان و شیراز هدف سفر نباشند و با تراکم خیلی زیاد روبه رو نشوند.

علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم در آخرین اظهارنظری که درباره سفر های نوروزی داشته از احتمالات حرف زده است. او گفته جلسه ای در کمیته امنیتی ـ اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار و مفصل در این باره صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفر های احتمالی نوروزی چگونه باید برنامه ریزی کنیم.

مونسان گفت: خوشبختانه پروتکل های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری رعایت می گردد. وزارت بهداشت درباره سفر های مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می گردد نگرانی ندارد. آن چه مورد نگرانی آن هاست سفر های انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت درحال انجام است. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می نماید. این موجب نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بفرایند، اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت نمایند این نیز قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز چندی پیش از متقاعد شدن ستاد ملی کرونا درباره برقراری سفر های نوروزی و مدل هایی برای سفر که در این ستاد مورد توافق قرار گرفته سخن گفته که از آن برداشت شده بود این ستاد مجوز سفر های نوروزی را هرچند مشروط صادر نموده است.

تیموری گفته بود: به دلیل ناپایدار بودن شرایط کشور به واسطه شیوع کرونا، سفر های نوروزی همچون سال گذشته با محدودیت هایی روبرو است، اما وزارت گردشگری با تشریح و تبیین برنامه ها و تمهیدات به عمل آمده و با معرفی دو راه حل سبز برای سفر های ایمن، اعضای ستاد را برای انجام سفر ها در قالب تور های مسافرتی و نیز با رزرو مراکز اقامتی شامل هتل ها، مهمانپذیر ها و بوم گردی های دارای مجوز از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متقاعد کرد.

این درحالی است که که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا تاکید نموده برطرف محدودیت ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی مشروط به این است که تا انتها سال، شرایط مناسب نگه داشته گردد. تیموری، معاون گردشگری قبلا تایید نموده بود که برقراری سفر های نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است، هرچند که این ستاد مصوبه هایی در ارتباط با ممنوعیت سفر به شهر های قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز دارد و سفر به نقاط دیگر کشور را به ارائه رزرو اقامتگاه منوط نموده است.

در حقیقت، ستاد ملی کرونا نسبت به مدل های پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای سفر های نوروزی توجیه و متقاعد شده، اما همچنان شیوه مدیریت سفر های انبوه شخصی که هر سال در تعطیلات نوروز رخ می دهد محل پرسش و ابهام است. طبق گزارش های مرکز آمار در بهار سال 98 از مجموع 102 میلیون سفری که اجرا شده حدود 54 درصد بدون اقامت شبانه و 46 درصد با اقامت شبانه بوده که حدود 60 درصد سفر هایی که اقامت شبانه داشته، به انگیزه ملاقات دوستان و بستگان اجرا شده است.

رییس پلیس راهور ناجا بدون اشاره به مدل های پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نموده برای سفر های نوروزی با حجمی که پیش بینی می گردد، دو سناریو دیگر طراحی نموده و با وزارت کشور هم درباره آن ها مذاکره نموده است.

سردار هادیانفر گفته سناریو نخست این است که کرونا مانند شرایط کنونی باقی بماند، ولی شدت بیماری افزایش یابد که البته تحلیل های وزارت بهداشت این است که اگر با این فرایند کاهش اجرای دستورالعمل ها پیش برویم با موج چهارم روبرو می شویم، اگر این طور باشد قطعا محدودیت ها بیشتر می گردد. ما پیشنهاد کردیم محدودیت ها برای شهر های هدف و مسافرپذیر مانند گیلان، مازندران، یا مراکز استان هایی مثل اصفهان و جنوب کشور یا مناطق زیارتی بیشتر گردد.

سناریو دوم به زعم پلیس راهور ناجا، در صورت کاهش بیماری و فراگیری واکسن قابل اجرا است که هر دو آن ها هفته آینده با ستاد ملی کرونا مطرح می گردد.

همه این گزینه ها و احتمالات درحالی روی میز ستاد کرونا است که وزارت بهداشت چند روزی است، زنگ خطر خیز موج چهارم کرونا در کشور را به صدا درآورده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1202

به "تکلیف سفر های نوروزی چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف سفر های نوروزی چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید