تولید و تامین بیش از 70 درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران- مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با پیش بینی تولید نزدیک به هفت میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در سال زراعی جاری، گفت: با توجه به خشکسالی امسال بیش از 70 درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل تولید و تامین می شود.

تولید و تامین بیش از 70 درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل

پیمان حصادی گفت: سال جاری با تولید 1.4 میلیون تن چغندر پاییزه و حدود 5.5 میلیون تن چغندرقند بهاره در مجموع برداشت هفت میلیون تن چغندرقند برآورد می شود که انتظار می رود از این اندازه تولید، نزدیک 950 هزار تن شکر استحصال و تولید شود.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: همچنین سال جاری از تولید نیشکر، حداقل یک میلیون و 800 هزارتن شکر در کشور تولید خواهد شد.

قیمت مصوب شکر کفاف هزینه های تولید را نمی دهد

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودکفایی کشور در بحث شکر منوط به تامین نیاز زارعین است، شرح داد: سال جاری شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی برای اینکه نرخ محصولات پاییزه را سریعتر اعلام کند، قیمت چغندرقند را بر مبنای هزینه های تولید و در رقابت با محصولات دیگر اعلام نکرده است.

وی اظهارداشت: براساس مصوبه این شورا قیمت هر کیلوگرم چغندرقند یک هزار و 475 تومان تعیین شده درحالی که قیمت واقعی این محصول با توجه به هزینه های تمام شده تولید، یک هزا رو 875 تومان باید باشد تا کفاف هزینه های تولید را بدهد.

حصادی گفت: اگر بخواهیم قیمت سایر محصولات را در مقایسه با گندم در نظر بگیریم در طول 20 سال گذشته قمیت چغندرقند 23 تا 25 درصد قیمت گندم بوده است.

به گفته وی، سال جاری شورای قیمت گذاری نرخ هرکیلوگرم گندم معمولی را 7500 تومان تعیین کرده است.

وی اضافه کرد: البته محدودیت قیمت چغندرقند، قیمت نهایی شکر است که به طور معمول محدودیت هایی را برای قیمت چغندرقند ایجاد می کند، اما اگر بخواهیم تولید خوب و مستمر داشته باشیم حداقل ها را باید برای زارعین در نظر بگیریم تا متضرر نشوند.

مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: تولید برای سال زراعی تازه و افق 1404 بیش از 95 درصد خودکفایی شکر است.

سرانه مصرف شکر ایران دو کیلوگرم بیشتر از مصرف دنیای

حصادی گفت: اکنون سرانه مصرف شکر در ایران بیش از 27 کیلوگرم است درحالی که سرانه مصرف آن در دنیا 25 کیلوگرم است که باید این موضوع از طریق وزارت بهداشت مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: کاهش سرانه مصرف در کشور می تواند با افزایش تولید ما را به خود اتکایی در تولید شکر برساند.

طبق آمارها نیاز سالانه شکر کشور حدود 2.2 تا 2.3 میلیون تن است.

به استناد آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای سال جاری تا تاریخ 21 تیرماه 1400 حدود 714 هزار تن شکر خام وارد کشور شده که این اندازه نسبت به سال گذشته افزایش حدود 154 درصدی داشته است.

در سال 1396 حدود یک میلیون و 123 هزار تن شکر چغندری و حدود 872 هزار تن شکر نیشکری، در مجموع به اندازه دو میلیون و 15 هزار تن در کشور تولید شد و ایران به رکورد تاریخی در تولید این محصول راهبردی دست یافت.

در سال 1397 حدود 947 هزار تن شکر چغندری و حدود 453 هزار تن شکر نیشکری، در مجموع به اندازه یک میلیون و 400 هزار تن شکر تولید شد که این اندازه تولید شکر در مقایسه با سال 96 حدود 43 درصد کاهش داشته است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1499

به "تولید و تامین بیش از 70 درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید و تامین بیش از 70 درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید