بازیگر مادر وهب: این نقش را قبول کردم، چون برای انسانیت و اخلاق احترام قائل هستم

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در میان صحنه ها، سکانس ها و اتفاقات حادثه کربلا بگردیم، یکی از آن صحنه های تأثیرگذار ماجرای وهب نصرانی است؛ مادر شهیدی که سَرِ پسرش را به سمت شمر پرتاب می کند.

بازیگر مادر وهب: این نقش را قبول کردم، چون برای انسانیت و اخلاق احترام قائل هستم

به گزارش، سریال مختارنامه حوادث تأثیرگذاری از وقایعِ کربلا را به نمایش درآورد؛ صحنه هایی که هرکدام حرف های زیادی برای گفتن و نوشتن دارند. اما یکی از صحنه های تأثیرگذارِ تاریخ شهادت امام حسین (ع) پیوستن یک ارامنه به لشکر حضرت سیدالشهداء (ع) است. تازه داماد نصرانی که به همراه همسر و مادرش در دشت کربلا با رسیدن به حقانیت چنان جهادی از خود نشان می دهند که سال ها قابل بحث و درس برای جوانان است.

نامش وهب است؛ شهید تازه مسلمان و تازه داماد دشت کربلا که حرکت های خودش و از خودگذشتگی های همسر و مادرش برای یک بشر، درس آموز و شاهدی برای از جان گذشتگی و ایثار افلاکیانی است که بدون توجه به ظواهر دنیایی، زیباترین و خوش ترین عاقبت ها را برای خود خریداری کردند و شهدای کربلا را باید جزو برترین انسان های تاریخ و همنشین انبیاء و اولیاء در بهشت جاویدان خدا نامید.

اتفاقات قابل تأملی در جریان وداع وهب با همسر و مادرش می افتد که مخاطب را در هنگام تماشای مختارنامه و آن سکانس و صحنه ها، بسیار تحت تأثیر قرار داد. زمانیکه همسرش خطاب به وهب می گوید: تو را به خدا سوگند می دهم که مرا به مرگ خودت، سوگوار مکن.، اما مادرش به او گفت: پسر عزیزم! سخنش را نشنیده بگیر و بازگرد و پیش روی فرزند دختر پیامبرت بجنگ تا به شفاعت جدش در روز قیامت، نائل شوی.

اینجا همسر وهب شرطی برایش می گذارد که باز هم درس آموز است؛ او از وهب می خواهد هم نشین و همسرش در آخرت باشد. وهب این شرط را می پذیرد، ولی همسرش درخواست دارد تا امام حسین (ع) ضامن اجرای این شرط شود.

وهب به میدان جنگ رفت و بعد از رجز های طوفانی و جنگ نمایانی به شهادت رسید.

شاید تأثیرگذارترین صحنه های اپیزود مربوط به شهادت وهب در مختارنامه همان سکانس پرتاب سَرِ وهب توسط مادرش باشد. جایی که نشان دهنده ایثار و از خودگذشتگی تمام مادران شهداست. مادرانی که امروز هم باکی از شهادت فرزندان شان در راه خدا ندارند. شاید سرچشمه این همه از خودگذشتگی و ایثار به همان مادران شهدای کربلا برشود.

ام وهب هم یکی از بانوان بزرگ و طلایه دار تاریخ است که بهناز توکلی بازیگر آن یکی از سخت ترین لحظاتِ مختارنامه را همین سکانس دانست.

بعد از شهادت وهب، شمر دستور می دهد که پیکرش را به صلیب بکشند و به دستور عمر به سعد هم سر از تنش جدا می کنند. یکی از اشقیا، سر را به طرف بانوان کربلا می برد و به سمت مادر وهب می اندازد. مادر وهب که این صحنه را می بیند به طرف لشکر شمر می رود و سر را به طرف لشکر عمر بن سعد پرتاب می کند. اینجاست که آن دیالوگ تأثیرگذار را فریاد می زند: در مرام ما نیست چیزی که در راه خدا داده ایم را پَس بگیریم.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 41

به "بازیگر مادر وهب: این نقش را قبول کردم، چون برای انسانیت و اخلاق احترام قائل هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر مادر وهب: این نقش را قبول کردم، چون برای انسانیت و اخلاق احترام قائل هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید