حدس های950 صاحب نظر بین المللی درباره پنج سال آینده بازار نفت

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران: فعالان بازار نفت سال های کم نوسانی را پیش روی نفت پیش بینی می نمایند. 950 صاحب نظر در نظرسنجی رویترز متوسط سالانه قیمت نفت در امسال میلادی تا انتها 2024 را در حوالی 65 تا 70 دلار بر بشکه برآورد نموده اند.

حدس های950 صاحب نظر بین المللی درباره پنج سال آینده بازار نفت

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ اختصاصی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به باور آنها رشد عرضه شیل و فراورینمایندگان خارج از اوپک قیمت نفت را برای مدت نامعلومی در نزدیکی سطوح کنونی نگه می دارد. البته 5 درصد از شرکت نمایندگان میانگین قیمت ها را بیش از 100 دلار و حدود 16 درصد کمتر از 50 دلار پیش بینی نموده اند.

متخصصان حوزه بازار نفت معتقدند بهای طلای سیاه تا 5 سال آینده در بازه 65 تا 70 دلار باقی خواهد ماند و نوسانات آنقدر قوی نخواهند بود که میانگین قیمت نفت را به محدوده های افراطی برساند. این نتیجه آخرین نظرسنجی رویترز از 950 فعال بازار نفت است. جان کمپ، تحلیلگر بازار نفت و ستون نویس رویترز در گزارشی با اعلام نتایج این نظرسنجی می نویسد: عرضه فراوان نفت از سوی فراورینمایندگان نفت نامتعارف شیل در آمریکا و بعضی صادرنمایندگان خارج از اوپک موجب می گردد قیمت این کالای استراتژیک برای مدتی نامعلوم نزدیک به سطوح کنونی باقی بماند. این نظرسنجی از بیش از 9 هزار فعال بازار نفت اجرا شده اما در بازه زمانی هشتم تا یازدهم ژانویه حدود 950 نفر به پرسش های رویترز پاسخ داده اند. این بازیگران بازار اعم از فعالان حوزه نفت و گاز یا دیگر حوزه های مرتبط انتظار دارند تا سال 2024 بهای نفت در سطوح کنونی لنگر انداخته و تغییرات زیادی را نبیند. این نتایج نشان می دهد که انتظارات در بازار نفت تغییرات اساسی داشته است و هراس از سرانجام یافتن منابع نفتی که تا حدود ده سال پیش رایج بود، از بین رفته و حالا نشانه هایی از انتظارات مبنی بر به اوج رسیدن تقاضای نفت و سپس افول آن پدیدار شده است. میانه ارقام اعلام شده توسط این کارشناسان برای بهای نفت برنت طی تمام سال های مورد آنالیز (2020 تا 2024) 65 دلار بر بشکه بوده است. با این حال میانگین ارقام پیش بینی شده برای امسال 67 دلار در هر بشکه است که به تدریج تا سال 2024 افزایش یافته و به 69 دلار می رسد.

عمده کسانی که در این نظرسنجی شرکت نموده اند نفت را در بازه 65 تا 70 دلاری در پنج سال پیش رو می بینند؛ اگرچه عده قلیلی از آنها پیش بینی بسیار بدبینانه یا برعکس رویاپردازانه از بازار نفت داشته اند و پیش بینی نموده اند که بهای این کامودیتی به زیر 50 دلار بر بشکه یا به بالای 90 دلار صعود کند. در واقع کمتر از 5 درصد از آنها فکر می نمایند میانگین قیمت نفت از مرز 100 دلار بر بشکه عبور خواهد کرد، اتفاقی که در صورت وقوع فشار کمرشکنی بر فراوری صنایع دیگر به خصوص در کشور های غیرنفتی خواهد گذاشت و یادآور سال های 2011 تا 2014 خواهد بود. در آن موقع نفت روی 120 دلار خود را نشان داد و باعث رونق مالی در کشور های نفتی از یکسو و بروز مسائل فراوان برای مصرف نمایندگان نفت از دیگر سو شد.

در این میان اما تعداد بدبین ها به آینده نفت یا کسانی که قیمت های بسیار پایینی برای نفت متصور شده اند بیشتر از رویاپردازان بوده است. آن طور که کمپ می نویسد، نزدیک به 16درصد از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی معتقدند نفت احتمالا به دلیل کاهش مصرف و اشباع بازار به زیر 50 دلار بر بشکه سقوط خواهد نمود. آنها دلیل ریشه ای این افت شدید قیمتی را گذار به حمل و نقل غیر فسیلی در بسیاری از کشور های توسعه یافته می دانند.

نظرسنجی رویترز از سال 2016 از پیش بینی قیمت نفت طی 5 سال آینده شروع شده است. آن طور که در جدول نشان داده شده است، نتایج این نظرسنجی سالانه بسیار نزدیک به قیمت های محقق شده در بازار نفت بوده است به طوری که در بسیاری از موارد فقط یک یا 2 دلار از قیمت حقیقی فاصله داشته است. نگاهی به برآوردها از قیمت نفت در دوره های قبلی نشان می دهد که پیش از این کارشناسان فرایندی صعودی را پیش روی بازار پیش بینی می کردند اما امسال پیش بینی شده که طی سال های آینده بازار نفت فرایند صعودی محسوسی را تجربه نکند. بیشتر پاسخ دهندگان ظاهرا با توجه به شواهد موجود به این نتیجه رسیده اند که در میان مدت به اندازه کافی بشکه های نفت برای نگه داشتن قیمت در سطح 65 دلار در بازار وجود خواهد داشت.

نمایندگان صنعت نفت چه می گویند؟

شناخت گروه های مختلف شرکت نماینده به کشف جزئیات بیشتر این نظرسنجی یاری می نماید. به گفته کمپ، 26درصد پاسخ دهندگان به صورت مستقیم با فراوری نفت و گاز در ارتباط بوده اند که حوزه های اکتشاف، حفاری، فراوری، پالایش، بازاریابی و خدمات میدانی را شامل می گردد. 74 درصد افراد مورد پرسش در حوزه های بانکداری و فاینانس (19درصد)، پژوهش (11درصد)، خدمات حرفه ای (7درصد)، صندوق های پوششی (7درصد) و بقیه صنایع انرژی فعالیت داشته اند. با این حال افرادی که مستقیما در صنعت نفت و گاز فعال بوده اند پیش بینی مشابه گروه دوم از آینده بازار داشته اند. این موضوع برای قیمت نفت در امسال میلادی بیشتر خود را نشان داده و دیدگاه این دو گروه برای قیمت نفت در 2020 کم و بیش با هم یکسان بوده است. با وجود اینکه دیدگاه افزایشی از فرایند قیمت نفت در آینده حداقل بین فعالان این حوزه برای اطمینان از رشد عرضه ضروری به نظر می رسد، اما پیش بینی فعالان نفت و گاز برای سال های بعد تنها کمی بالاتر از دیگر شرکت نمایندگان در این نظرسنجی بوده است. آنها برای سال 2022 فقط 2 دلار در هر بشکه و برای سال 2024 حدود 4 دلار قیمت نفت را بیشتر از دیگر شرکت نمایندگان در این نظرسنجی پیش بینی نموده اند.

پراکندگی در پیش بینی ها

از آنجا که این نظرسنجی در سال های گذشته توانسته تا حدود زیادی قیمت نفت را نزدیک به واقعیت پیش بینی کند، برای بسیاری از معامله گران بازار نفت قابل اتکا است. نظرسنجی سال گذشته پیش بینی نموده بود قیمت نفت به طور میانگین در سال 2019 در سطح 63 دلار بر بشکه قرار بگیرد که این پیش بینی با واقعیت رخ داده همبستگی زیادی را نشان داده است. در سال گذشته متوسط قیمت سرانجامی نفت برنت حدود 64 دلار در هر بشکه بود.

با این حال در سال 2018 قیمت ها بیش از انتظار پیش بینی شده در این نظرسنجی افزایش یافتند، قیمت نفت در این سال به حدود 72 دلار رسید درحالی که در نظرسنجی رویترز در سه دوره به طور متوسط بهای این نفت شاخص حدود 62 دلار پیش بینی شده بود. رویترز مدعی است، مهم ترین دلیل این خطا وقوع اتفاقاتی مانند تحریم صنعت نفت ایران از سوی آمریکا و خروج بخشی از نفت دریافتی بازار در این سال بوده است. علاوه بر این، رویداد هایی مانند خط مشی عربستان در محدود کردن فراوری نفت و همچنین سرعت دریافت رشد اقتصاد جهانی به بالا رفتن ارزش این کالای استراتژیک یاری نموده و زمینه عدم تحقق نظرسنجی را فراهم نموده است. با وجود ادعای رویترز درخصوص قابل اتکا بودن نظرسنجی این سایت خبری، باید در نظر داشت که این گونه نظرسنجی ها با دو مشکل عمده مواجهند؛ اول اینکه معمولا بسیار تحت تاثیر فرایند جاری بازار قرار می گیرند، به این معنا که قیمت های کنونی در پیش بینی ها از قیمت های آینده بسیار اثرگذار است. دوم اینکه فاکتور هایی در بازار نقش بازی می نمایند که عدم قطعیت از آینده را افزایش می دهند و چندان قابل پیش بینی نیستند، به همین دلیل نظرسنجی ها نمی توانند مانند آنچه در سال 2018 رخ داد را پیش بینی نمایند. در بازار نفت ریسک های ژئوپلیتیک می توانند فارغ از هرگونه فرایندی که بازار دارد، آن را به سوی سطوح بسیار بالا بکشانند.

نکته دیگر این است که اطمینان شرکت نمایندگان به پاسخ خود برای امسال و سال 2021 بیشتر اطمینان آنها به پیش بینی قیمت نفت برای سال های دورتر بوده است. این موضوع باعث شده که تمرکز انتظارات فعالان بازار از قیمت نفت برای سال های 2021-2020 بیشتر باشد اما پیش بینی ها از قیمت نفت در سال های 2024-2023 پراکندگی بیشتری داشته باشد. با این حال همچنان تعداد کسانی که قیمت نفت را کمتر از 50 یا بیشتر از 90 دلار پیش بینی نموده اند، اندک است. همچنین نگاهی به نظرسنجی دوره های قبلی نشان می دهد که با گذشت زمان اطمینان از اینکه قیمت نفت در میان مدت در محدوده 60 تا 75 دلار باقی خواهد ماند، بیشتر شده است. در 27 ماه گذشته، بهای نفت برنت در 74درصد روز ها در بازه 60 تا 75 دلار قرار داشته و فقط در 10درصد روزها پایین تر از این بازه بوده است. همچنین در 16درصد موارد قیمت برنت بالاتر از این بازه جای گرفته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 398

به "حدس های950 صاحب نظر بین المللی درباره پنج سال آینده بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس های950 صاحب نظر بین المللی درباره پنج سال آینده بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید