برآورد سرویس های اطلاعاتی آمریکا درباره تاسیسات هسته ای مخفی عربستان

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سرویس های اطلاعاتی آمریکا در حال تحقیق درباره این مساله هستند که آیا همکاری هسته ای عربستان سعودی با چین منجر به توسعه فراوری بمب اتمی خواهد شد یا نه.

برآورد سرویس های اطلاعاتی آمریکا درباره تاسیسات هسته ای مخفی عربستان

به گزارش گروه بین الملل مجله سینمایی گوگوریو، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مطلبی با عنوان آمریکا برنامه هسته ای عربستان را که ممکن است به ساخت بمب منجر گردد را زیر نظر گرفته است، به موضوع کوشش عربستان برای راه اندازی صنعت هسته ای پرداخته و می نویسد: سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در حال آنالیز و تحقیق درباره ابعاد مختلف همکاری هسته ای ریاض و پکن هستند.

بر اساس این گزارش، هدف اصلی از این تحقیقات آن است که آیا همکاری هسته ای عربستان سعودی و چین شامل فرایند غنی سازی اورانیوم و فراوری بمب اتمی خواهد شد یا نه.

سرویس های اطلاعاتی آمریکا در حال آنالیز کوشش های عربستان سعودی برای توسعه قابلیت ها و توانایی هاش با هدف فراوری سوخت هسته ای هستند چرا که این مساله می تواند مسیری برای دستیابی به سلاح هسته ای باشد.

سرویس های جاسوسی آمریکا طی هفته های اخیر تجزیه و تحلیل های محرمانه ای را درباره کوشش های عربستان سعودی و همکاری با چین برای ایجاد ظرفیت صنعتی با هدف فراوری سوخت هسته ای انجام داده اند.

این تجزیه و تحلیل ها موجب بروز نگرانی هایی در این خصوص شده است که شاید کوشش های مخفیانه عربستان و چین با هدف تبدیل اورانیوم خام به سوخت هسته ای باشد که بعدا بتوان از آن در فراوری سلاح اتمی استفاده کرد.

سرویس های جاسوسی آمریکا اخیرا یک مجتمع صنعتی تکمیل شده در نزدیکی یک نیروگاه برق خورشیدی را در شهر ریاض پیدا نموده اند که بعضی تحلیلگران و کارشناسان بر این باورند که این یکی از تاسیسات مخفی و اعلام نشده هسته ای عربستان سعودی است.

مقام های آمریکایی بر این باورند که کوشش های عربستان هنوز در مراحل اولیه است و تحلیلگران اطلاعاتی هنوز به جمع بندی دقیقی درباره فعالیت های هسته ای مخفی عربستان دست پیدا ننموده اند.

به اعتقاد تحلیلگران اطلاعاتی، حتی اگر عربستان سعودی بخواهد یک برنامه هسته ای نظامی را دنبال کند، سال ها تا فراوری یک کلاهک اتمی فاصله دارد.

چندی پیش نیز رسانه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد که ریاض با یاری پکن یک کارخانه فراوری کیک زرد در شمال غربی عربستان سعودی ساخته است که از معادن اورانیوم این کشور تغذیه می نماید.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نوشت، مکان دقیق این کارخانه تعیین نشده اما در یک منطقه کم جمعیت واقع در شمال غرب عربستان تأسیس شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 849

به "برآورد سرویس های اطلاعاتی آمریکا درباره تاسیسات هسته ای مخفی عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برآورد سرویس های اطلاعاتی آمریکا درباره تاسیسات هسته ای مخفی عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید