کاروانسرای آجری انجیره اردکان متعلق به دوران قاجار است

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کاروانسرای آجری انجیره اردکان متعلق به دوران قاجار است.

کاروانسرای آجری انجیره اردکان متعلق به دوران قاجار است

این کاروانسرا یکی از چهار کاروانسرای شهرستان اردکان است که به تازگی در جمع 6 کاروانسرای استان یزد به ثبت جهانی رسیده است. شش کاروانسرای استان یزد به نامهای سنگی انجیره اردکان، زین الدین مهریز، شاه عباسی میبد، خرانق، آجری انجیره اردکان و رشتی عقدا به تازگی در لیست 54 کاروانسرای کشور در لیست آثار جهانی به ثبت رسید.

این کاروانسرا در بیابان انجیره، در شهرستان اردکان ساخته شده است. روستای انجیره در سرشماری دهه هشتاد خورشیدی جای زندگی تنها و تنها پنج خانوار بوده است. در آمارگیری سال 1395 شمار آنها به سه خانوار رسید و شاید اکنون خالی از سکنه شده باشد. این روستا و بیابان پهنه ورش در بخش تاریخی خرانق جای دارد. معدنی سربی در آنجا هست که از آن بهره برداری می گردد.

کاروانسرای آجری انجیره اردکان کاروانسرایی بین شهری متعلق به دوران قاجار است که در بیابان انجیره، در مجاور راه قدیمی یزد به ساغند و طبس، در فاصله تقریبی 500 متر از کاروانسرای سنگی انجیره قرار گرفته است.

کاروانسرای آجری انجیره که با شماره 32812 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، به صورت چهار ایوانه اجرا شده و در چهار طرف آن برج هایی با تزئینات آجری بچشم میخورند.

مجموعه کاروانسرای انجیره شامل برج، قنات، راهروهای موازی در دو طرف کاروانسرا، آب انبار و …است. این بنای آجری از لحاظ معماری دارای پلان چهار ضلعی منظم بوده و عمده مصالح بکار رفته در آن آجر است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1993

به "کاروانسرای آجری انجیره اردکان متعلق به دوران قاجار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای آجری انجیره اردکان متعلق به دوران قاجار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید