پشت پرده کنار گذاشتن 30 داور زن از قضاوت در لیگ چیست؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، کنار گذاشته شدن حدود 30 داور زن به مدت دو هفته از قضاوت در لیگ بانوان شائبه تنبیه آنها از سوی کمیته داوران را پررنگ نموده است.

پشت پرده کنار گذاشتن 30 داور زن از قضاوت در لیگ چیست؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، چند روز قبل از برگزاری هفته سوم لیگ برتر فوتبال بانوان در سوم آبان، حدود 30 داور زن از قضاوت در لیگ برتر کنار گذاشته شدند و داوران جدیدی که بعضی از آنها برای اولین بار قضاوت در لیگ برتر را تجربه می کردند، جایگزین شدند. علاوه بر این با وجود برگزاری رقابتهای هفته چهارم هنوز وضعیت آنها تعیین نیست. ماجرا از این قرار است که این داوران به پرداخت نشدن حق الزحمه خود اعتراض داشتند و گویا کمیته داوران فدراسیون فوتبال با کنار گذاشتن آنها، به اعتراض این داوران واکنش نشان داده است.

حق الزحمه داوران زن در لیگ فوتبال و فوتسال بانوان کم است به گونه ای داور وسط 120 هزار تومان، یاری داور 80 هزار تومان و داور چهارم هم 40 هزار تومان دریافت می نماید اما آنها همین پول کم را نیز با تاخیر زیادی دریافت می نمایند. داوران که هنوز حق الزحمه سالهای 96 و 97 خود را هم دریافت ننموده بودند، در کلاس پیش فصل که با حضور راهنمایی ممبینی، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال برگزار گردید خواهان پرداخت معوقات خود شدند اما وعده ممبینی مبنی بر اینکه نهایت تا اواخر مهر مطالبه داوران پرداخت می گردد، تحقق پیدا نکرد. در نتیجه پیش از هفته سوم 30 داور در نامه ای پیگیر حق خود شدند و اعلام کردند در صورت عدم پرداخت مطالبات حاضر به قضاوت در هفته سوم لیگ نیستند.

گویا واکنش کمیته داوران به این موضوع کنار گذاشتن این داوران بود. بعد از این اتفاق و روز دوم آبان ماه مطالبات پرداخت می گردد اما به داوران معترض همچنان بازی داده نمی گردد. هفته چهارم هم به این ترتیب گذشت و تعیین نیست که آیا کمیته داوران در هفته پنجم از آنها استفاده می نماید یا خیر؟

انسیه مافی نژاد، مهسا قربانی، سلطنت نوروزی، مهناز ذکایی، آسو جواهری، بهاره سیفی، فاطمه نصیری، حبیبه ربوی، الهه سامانیان، سلما رضوی، زهرا رمرودی، ستاره تقدس، سمانه رضایی، سمیه براتیه، مرضیه بهداروند، زینب منادیان زاده، ژاله توفانپور، سمیرا وحیدی، مریم قلی پور، و چند نفر دیگر داورانی بودند که از لیست خارج شده اند. هیچ کدام از این داوران حاضر به مصاحبه کردن نیستند و به مجله سینمایی گوگوریو فقط می گویند اجازه مصاحبه ندارند!

لیلا صوفی زاده، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال اما نظر دیگری دارد. او معتقد است تنبیهی مطرح نیست و ممبینی به دنبال به کارگیری داوران جوان است.

صوفی زاده در گفت وگو با مجله سینمایی گوگوریو در این مورد بیان نمود: صحبتی از محرومیت نبوده است. کمیته داوران، کمیته ای مستقل است که زیر نظر آقای ممبینی اداره می گردد. داوران در خصوص دریافت مطالبه خود پیگیر بودند و آقای ممبینی به آنها پاسخ داده که چک شما آماده است اما یکسری مراحل حقوقی دارد تا به بانک برسد. حذف داوران به هیچ وجه صحت ندارد. صحبت کردم و گفتم اگر موضوع نگاه مدیریتی باشد باید به نگاه آقای ممبینی احترام گذاشت چون این فرصت را برای داوران جدید فراهم نموده است که دیده شوند اما حذف از نظر من هم قابل قبول نیست و این رویه ای نیست که دوستانم در کمیته داوران در پیش بگیرند.

شنیده می گردد که به داوران اعلام شده که اگر دنبال بازگشت به لیست قضاوت نمایندگان لیگ برتر هستند باید نامه عذرخواهی بنویسند که صوفی زاده در این مورد گفت: اطلاعی ندارم و در جریان این موضوع نیستم. داوران بین المللی صندلی ویژه ای دارند و اکثر آن ها سطح و وجهه اجتماعی بالایی دارند، فکر نمی کنم کارشان به جایی برسد که بخواهند نامه عذرخواهی بنویسند. من شان این داوران را بالاتر می دانم و باید به وجود آنها افتخار کنیم. مسائل پیش آمده قطعا باید به وسیله کمیته داوران و سازمان لیگ که تامین نماینده حق الزحمه داوران است خیلی زود به انتها برسد.

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، اگر کنار گذاشتن این داوران از لیست قضاوت نمایندگان لیگ به خاطر اعتراض و در نتیجه تنبیه باشد، مسئولان سیاست درستی را در پیش نگرفته اند و با چنین اقداماتی ترس را به فضای فوتبال و فوتسال بانوان تزریق می نمایند. اکنون کمیته داوران و به ویژه رئیس این کمیته باید جوابگوی افکار عمومی باشد، اما او سکوت را انتخاب نموده است و به تماس مجله سینمایی گوگوریو اعتنایی ندارد در نتیجه با توجه به شائبه های موجود ضرورت جوابگویی حتی از طرف مهدی تاج رئیس فدراسیون نیز احساس می گردد چرا که رئیس فدراسیون با انتخاب افراد برای پست های مختلف باید جوابگوی عملکرد آنها نیز باشد.

در صورت درست بودن اخبار محرومیت داوران به دلیل اعتراض به پرداخت نشدن معوقاتشان، اجحاف بزرگی در حق آنها انجام شده و کمیته داوران و فدراسیون فوتبال باید به موضوع با رعایت اصل انصاف و عدالت رسیدگی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 227

به "پشت پرده کنار گذاشتن 30 داور زن از قضاوت در لیگ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده کنار گذاشتن 30 داور زن از قضاوت در لیگ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید