شرایط گیلان نگران کننده است ، استان های اولویت دار توزیع رایگان ماسک و محلول ضدعفونی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ماسک و محلول ضدعفونی رایگان در سه استان با اولویت شیوع ویروس کرونا توزیع می گردد.

شرایط گیلان نگران کننده است ، استان های اولویت دار توزیع رایگان ماسک و محلول ضدعفونی

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از مجله سینمایی گوگوریو، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در کمیته اطلاع رسانی قرارگاه کرونا ویروس درباره تعطیلی مدارس دانشگاه ها به دنبال مهار کرونا اظهار کرد:در جلسه بعداظهر امروز قرارگاه کرونا درباره تدوام تعطیلی دانشگاه ها، مراکز اموزش عالی استان ها، مدارس، مراکز تجمع، سینماها و مراکز ورزشی بعدازظهر امروز تصمیم گیری خواهد شد.

او درباره لغو تجمعات مردم در اماکن عمومی اظهار کرد: مسابقات ورزشی، سالن ورزشی و نمایش، مراکز تفریحی، نماز آدینه و جماعت، حرم ها و اماکن متبرکه و بقاع شریف و مدارس و دانشگاه ها با توجه به ارزیابی ریسک در روزهای اخیر مصوبه قرارگاه ها امروز نهایی و ابلاغ خواهد شد و تا سرانجام هفته آینده این مصوبه برقرار و پس از ارزیابی ریسک مجدد تصمیم گیری خواهد بود.

  • احتمال ادامه تعطیلی تجمعات، سیمنارها و سینماها

جهانپور اظهار کرد: به نظر می رسد تعطیلی تجمعات، همایش ها، کنفرانس ها، سمینارها، سالن های نمایش و سینماها همچنان ادامه داشته باشد هر انچه امروز به فرماندهی وزارت بهداشت از طرف ستاد مقابله با کرونا ویروس ابلاغ گردد با توحه به تعویض مسئولیت به وزارت بهداشت از طرف ریاست جمهوری است و اجرا نکردن ان تخلف خواهد بود و برخورد خواهد شدو افراد متخلف قابل پیگرد خواهند نهاده شد.

جهانپور گفت: عزیزان در استان های درگیر با کرونا از خروج در استان خودداری نمایند و تاکید داریم که هیچ جا امن تر از خانه و شهر خود افراد نیست و مسافرت ها و ترددها مشکل ساز خواهد شد؛ همانطور که وزیر بهداشت گفتند این سفرها مشکلاتی در استان های مقصد به وجود خواهد آمد و در بعضی استان ها مثل نلزتدران تب سنجی مردم در ورودی شهر آغا ز شده است و اصرار داریم که هم زمان به این موضوع توجه داشته و حداقل مراوده را داشته باشند و از سفرهای غیر ضروری خودداری نمایند.

  • هفته آینده 22 آزمایشگاه کووید 19 راه اندازی خواهد شد

او ادامه داد: زمان روبرو و ابتلا به علائم اولیه ممکن است سه تا 14 روز طول بکشد و در ساعات اولیه روبرو با فرد آلوده نمی تکان درباره آلوده شدن فرد اظهار نظر کرد و ما به منظور شناسایی سریعت تر موارد ابتلا تا سرانجام هفته 15 آزمایشگاه و تا هفته آینده 22 ازمایشگاه کووید 19 راه اندازی خواهد شد.

جهانپور درباره آمار پایین مبتلایان به ویروس کووید 19 در کشورهای اطراف ایران اظهار کرد: بعضی کشورهای منطقه توانایی شناسایی ویروس را در آزمایشگاه های مرجع خود ندارند، اطلاعات خود را شفاف بیان نمی نمایند اما به زودی سد اطلاعاتی این کشورها شکسته و با انفجار اطلاعاتی روبرو خواهیم شد و پیک صعودی ابتلا در این کشورها رخ خواهد داد از طرفی باید توجه داشت که در بسیاری کشورهای اطراف نظام ثبت بیمار و بیمار یابی وجود ندارد. در بسیاری از کشورهای جهان موارد ابتلا به بیماری در حال افزایش است، همچنان روزانه چند صد مورد جدید در چین اعلام می گردد اما فرایند ابتلا به بیماری در چین کاهشی بوده است .

جهانپور درباره درمان دارویی مبتلایان به کووید 19 اظهار کرد: رژیم دارویی پنج گانه برای درمان مبتلایان به کووید 19 مورد استفاده می گیرد که بخش اعظم داروهای مصرفی فراوری داخل است و امیدواریم با فرایند بهبودی که شاهد هستیم در روزهای آینده تاثیر 100 درصدی داروها را مشاهده کنیم .

  • فرمول ضدعفونی نماینده خانگی سطوح

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فرمول ضدعفونی نماینده خانگی سطوح بیان نمود: با توجه به دوام بالای ویروس ضدعفونی سطوح در قطع زنجیره انتقال موثر است، گفت: باتوجه به کمبود نسبی مواد ضدعفونی نماینده می توان از یک فرمول خانگی برای ضدعفونی سطوح استفاده کرد باید توجه داشت که استفاده از وایتکس برای ضدعفونی سطوح بسیار موثر است، کافی است تا نیم لیتر وایتکس کلر 5 درصد را در یک ظرف با 12.5 تا 25 لیتر آب ترکیب و یک محلول مناسب ضدعفونی تهیه کرد. برای ضدعفونی دست ها هم استفاده از آب و صابون کافی است و مردم باید توجه داشته باشند که شست وش وی دست مهمترین راه پیشگیری از باتلا به ویروس کووید 19 است.

  • 10 درصد مبتلایان قم با حال عمومی خوب مرخص می شوند

جهانپور با خبر مسرت بخش فرایند بهبودی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در قم که کانون ابتلا در کشور محسوب می گردد، گفت: از بین بستری شدگان در قم در هر 24 ساعت 10 درصد با حال عمومی خوب مرخص می شوند و این خبر مسرت بخشی است.

او ادامه داد: امروز سه استان جدید دارای موارد ابتلا به ویروس کرونا هستند اما در استان هایی به جز قم و گیلان موارد تک گیر را داشتیم هر چند که نمودار مبتلایان به بیماری صعودی خواهد بود، با توجه به افزایش آزمایشگاه ها فرایند پاسخگویی و بیماریابی سریع تر خواهد بود و تعداد مبتلایان افزایش پیدا خواهد نمود.

  • نگران وضع گیلان هستیم

سخنگوی وزارت بهداشت متاسفانه وضع گیلان را نگران نماینده دانست گفت: در گیلان از نظر افزایش تعداد مبتلایان شرایط نگران نماینده تر است، با توجه به سفرها به این استان نگرانی خود را نسبت به وضع گیلان به ویژه شهر رشت اعلام می کنیم و درخواست داریم که مردم از سفر به و از گیلان خودداری نمایند.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره سنین فوتی ها اظهار کرد: ابتلا به این بیماری در گروه های مختلف سنی رخ می دهد اما عموما موارد فوتی در افراد بالای 60 سال و بیماران مبتلا به بیمازی های زمینه ای مصرف نماینده داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی دیده می گردد و در بچه ها و نوجوانان گزارش فوت از چین نداریم اما بیماری نوپدید است و رفتار اپیدمیولوژیک آن به طور کامل شناخته شده نیست.

او در واکنش به اینکه بعضی رسانه های معاند از کمبود ماسک و اقلام بهداشتی سوء استفاده نموده اند، اظهار کرد: در رسانه های رسمی کشورهای معاند با ایران شاهد هستیم که این اقلام با کمبود جدی روبرو شده است و این اقلام با قیمت 6 تا 15 برابری در کشورهای اروپایی غربی، اروپای جنوبی، آمریکای شمالی، آسیایی و ایران به فروش می رسد.

او ادامه داد: این در حالی است که ما فراوری نماینده هم هستیم و کشورهای صرف وارد نماینده با مشکل بسیاری روبرو هستند، امروز 40 در کشور جهان ردپای ویروس کووید 19 را اعلام نموده اند، کمبود ماسک و اقلام ضدعفونی نماینده حتی در بزرگترین صادرنمایندگان محصولات بهداشتی و حفاظتی هم وجود دارد و بسیاری از این کشورها با بحران رو به رو هستند،اما ما با بحران روبرو نیستیم و اولین قدم برای برطرف کمبود ماسک و اقلام ضدعفونی نماینده حذف توزیع از نظام داروخانه است.

  • استان های اولویت دار توزیع رایگان ماسک و محلول ضدعفونی

جهانپور اضافه کرد: هر چه فراوری می گردد به ترتیب اولویت این اقلام در زمان و مکان مناسب توزیع خواهد شد، در قم توزیع پک های بهداشتی شروع شده و گیلان و تهران در اولویت های بعدی خواهند بود و اگر بیش از احتیاج این اقلام در دسترس بود به وسیله داروخانه ها اقدام به توزیع خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: امروز خرید و فروش مجاز نداریم و سازمان تعزیرات حکومتی با متخلفان برخورد می نماید و ظرف روزهای گذشته توانستند با محتکران برخورد نمایند، وزارت دفاع و صمت تمام قد در کنار فراورینمایندگان حاضر و فراورینمایندگان سه شیفت در حال فراوری هستند و در روزهای آینده شرایط دسترسی بهنر خواهد شد.

جهانپور تاکید نمود: باید تقاضا را به سمت منطقی شدن و احتیاج واقعی ببریم، اید توجه داشت که بخشی از احتیاج مردم به دلیل اضطراب و وسواس مردم است و این اظطراب ها به تقاصای بی مورد دامن زده است، تاکید می کنم که درباره ماسک توصیه برای افراد عادی و سالم نداریم و اولویت ها را مجبور هستیم لحاظ کنیم و قاعدتا تا مادامی که در گروه های پرخطر دخیره کافی و دپو و دخیره استراتژیک نداشته باشیم این اقلام را در مبادی دیگری توزیع نخواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 539

به "شرایط گیلان نگران کننده است ، استان های اولویت دار توزیع رایگان ماسک و محلول ضدعفونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط گیلان نگران کننده است ، استان های اولویت دار توزیع رایگان ماسک و محلول ضدعفونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید