تور ارمنستان: وزیر دفاع پیشین ارمنستان: قابلیت های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ وجه قابل مقایسه نیست

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سیران اوهانیان وزیر دفاع پیشین ارمنستان با اشاره به تاریخ استقلال جمهوری آذربایجان و تاریخ دیرینه کشور و اراده جمعی مردم ایران، تاکید نمود این دو کشور به هیچ وجه از لحاظ قابلیت ها قابل مقایسه نیستند.

تور ارمنستان: وزیر دفاع پیشین ارمنستان: قابلیت های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ وجه قابل مقایسه نیست

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سیران اوهانیان وزیر دفاع پیشین و فرمانده کل اسبق ستاد ارتش ارمنستان در مصاحبه با وبسایت خبری news.am ارمنستان گفت که جمهوری آذربایجان را نمی توان به هیچ وجه با ایران از نظر قابلیت ها مقایسه کرد.

وی که رهبر جناح مخالف ارمنستان در مجلس ملی این کشور است، گفت: وقتی قدرت یک کشور را ارزیابی می کنید، آنچه بسیار مهم است نه تنها شاخص کمی عوامل نیرو، بلکه اراده جمعی مردم است.

به گفته این مقام نظامی سابق ارمنستان، با توجه به این مولفه، توجه به تفاوت قابلیت های ایران و جمهوری آذربایجان هم بسیار لازم است.

اوهانیان با اشاره به تاریخ دیرینه ایران، اضافه کرد: در این خصوص، فکر نمی کنم ایران را بتوان با کشوری که در سال 1918 تأسیس شد مقایسه کرد. جمهوری آذربایجان به هیچ وجه با ایران قابل مقایسه نیست.

اگرچه تهران و باکو به طور سنتی روابط صمیمانه ای دارند، اخیراً بعضی بلندپروازی های مقامات جمهوری آذربایجان به تحریک عوامل خارجی، باعث بعضی مسائل در روابط دو کشور همسایه شده است.

در پی این مسائل، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در تماسی تلفنی با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، آخرین تحولات روابط دوجانبه را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت احترام متقابل و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها اضافه کرد، ایران و جمهوری آذربایجان دارای روابط دیرینه ای با یکدیگر هستند.

وی توضیح داد: دو کشور باید مانع سوءتفاهم در مناسبات فیمابین شده و شایسته است به سرعت روابط خود را در راستا درست و رو به رشد ادامه دهند.

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان هم در این مکالمه تلفنی رابطه با جمهوری اسلامی ایران را محبت آمیز خواند و اضافه کرد: روابط با کشورهای دوست برای جمهوری آذربایجان در اولویت واقع شده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه هم روز دوشنبه 19 مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: روابط ایران و آذربایجان یک روابط کاملا طبیعی است و به هم زدن آن یک کار غیرطبیعی است. روابط دو کشور همیشه از منطق درستی پیروی نموده و آن منطق درست ارتباطات چندلایه مردمی و دو دولت بوده است. در عین حال نگرانی های ایران گفته شده و این در چارچوب حسن همجواری و روابط خوب دو کشور است. نگرانی های ما به دوستان در باکو گفته شده و البته آنها همیشه گفته اند این نگرانی ها را مرتفع می نمایند و یا این نگرانی ها در یک راستا گفت وگوهای دوجانبه قابل حل است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1534

به "تور ارمنستان: وزیر دفاع پیشین ارمنستان: قابلیت های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ وجه قابل مقایسه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: وزیر دفاع پیشین ارمنستان: قابلیت های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ وجه قابل مقایسه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید