نمکی: زنان بیشتر از مردان بار روانی و اجتماعی کرونا را تحمل می نمایند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، وزیر بهداشت، به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران در پیامی، زنان را پیشگامان حفظ و ترویج سلامت دانست.

نمکی: زنان بیشتر از مردان بار روانی و اجتماعی کرونا را تحمل می نمایند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی، گفت: این زن سالم و توانمند است که می تواند سلامتی و نشاط را به جامعه تسری بخشد.

وی اضافه کرد: سلامت یک احتیاج اساسی است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از سلامت را حقی اساسی برای همه افراد، دانسته است.

وزیر بهداشت، در این پیغام آورده است: جنسیت یکی از عوامل مؤثر بر سلامت است و زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، پایه های اصلی سلامت خانواده و محور اساسی سلامت، رشد، پویایی و اعتلای جامعه و نسل های آینده را تشکیل می دهند. چه بسا زنان پیشگامان حفظ سلامت و ترویج آن هستند و این زن سالم و توانمند است که می تواند سلامتی و نشاط را به جامعه تسری بخشد.

در ماه های اخیر همه گیری کووید 19 چهره دنیا را متغیر کرده است و معین شده میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان بار عواقب روانی، اجتماعی و مالی ناشی از این همه گیری را به دوش می کشند و تأثیر طولانی مدت همه گیری، بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان بیشتر بوده، چنانچه می تواند آسیب های جدی به آنان، خانواده و جامعه وارد نماید.

علاوه بر ترس از بیماری و مرگ و میر، کووید 19 نگرانی های دیگری را نیز برای زنان رقم زده و ایجاد تعادل بین کار در جامعه و مسئولیت های خانوادگی بویژه مراقبت از افراد خانواده و اقدامات پیشگیرانه خانگی در دوره اپیدمی کنونی شرایط زندگی زنان را پیچیده تر کرده است.

اگرچه همه افراد تحت تأثیر نگرانی، اضطراب و خستگی روانی ناشی از پاندمی کووید 19 هستند، ولی میزان عوارض جدی روحی، روانی و جسمی این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.

علاوه بر آن بارداری و زایمان سالم توسط کووید 19 تحت تأثیر قرار گرفته و احتمال ابتلاء به اشکال بالینی شدیدتر کووید 19، در زنان باردار، بیشتر از حتی زنان غیر باردار گروه سنی مشابه است.

در این میان پوشیده نیست غرایز و عواطف زنان در طول تاریخ باعث شده که نقش مراقبت و حمایتگر در جامعه اغلب معطوف به آنان باشد و زنان پیغام آور اصلی سلامت در خانواده بوده و از کوشش آنان است که امکان تبدیل هر خانه به یک پایگاه سلامت فراهم می تواند گردد.

در شرایط کنونی کارکنان نظام سلامت از بهورز و مراقب و ماما و پرستار و نیرو های خدماتی کادر تخصصی بیمارستان های کشور که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجهند.

از این فرصت برای قدردانی از کلیه همکاران عزیزم، که جان بر کف، با رویی گشاده، اراده ای آهنین، عزمی استوار و قلبی مملو از مهربانی، شبانه روز برای شکست این ویروس منحوس کوشش می نمایند، به ویژه بانوان فداکار نظام سلامت که فشار مضاعفی را تحمل می نمایند بهره می برم و به روان پاک بانوان شهید مدافع سلامت درود می فرستم و همدردی خود را با خانواده های آنان اعلام می دارم.

فراموش نکنیم که زنان برای گذار از این دوره سخت زندگی خود احتیاجمند آگاهی، هشکمک و حمایت همه جانبه در خانواده و جامعه هستند؛ لذا از همه عزیزان بویژه مسئولین سازمان های دولتی و غیردولتی که شرایط بانوان ایران را در دوره کنونی درک کرده و همسران و مادران و خواهران و زنان هموطن خود را در عبور از این مرحله سخت کمک می نمایند، نیز قدردانی می نمایم.

امید است در کنار سایر سازمان ها و نهاد های دست اندر کار که هم اکنون به تهیه سند ملی سلامت زنان همت گماشته اند، نه تنها در دوره همه گیری کووید 19 بلکه در هر زمان دیگر برای همه اقشار زنان کشور، در هر نقطه جغرافیایی از کشور عزیزمان، گام های مؤثری در ارتقا سلامت همه جانبه جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آنان برداریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 953

به "نمکی: زنان بیشتر از مردان بار روانی و اجتماعی کرونا را تحمل می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: زنان بیشتر از مردان بار روانی و اجتماعی کرونا را تحمل می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید