نسخه های رژیم غذایی آنلاین چه قدر اعتبار دارد؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: هیچ مشکل تغذیه ای را نمی توان بدون مراجعه به پزشک متخصص حل کرد.

نسخه های رژیم غذایی آنلاین چه قدر اعتبار دارد؟

به گزارش گروه اجتماعی مجله سینمایی گوگوریو، اضافه وزن و چاقی که نتیجه گسترش شهرنشینی، کم تحرکی و مصرف غذا های پرکالری است به یکی از عوامل تهدید نماینده سلامت انسان ها در سراسر دنیا تبدیل شده؛ از این رو اهمیت یافتن بهترین رژیم غذایی برای کاهش اضافه وزن و حفظ تناسب اندام دو چندان شده است.

از سوی دیگر با پررنگ شدن نقش اینترنت در زندگی افراد، بازار رژیم های غذایی اینترنتی و آنلاین نیز رونق یافته است؛ اما با توجه به ارتباط تنگاتنگ رژیم غذایی با سلامت، افراد باید در انتخاب رژیم غذایی توجه و دقت بسیار زیادی صرف نمایند.

انتخاب رژیم غذایی مناسب مستلزم رعایت نکاتی همچون در نظر دریافت ویژگی های جسمانی، سن، قد، فعالیت روزانه و مواردی از این قبیل است که ممکن است در بسیاری از نسخه های رژیم های آنلاین در نظر گرفته نشود.

تیرنگ نیستانی، مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رژیم های غذایی آنلاین با اشاره به اینکه هیچ مشکل تغذیه ای را نمی توان بدون مراجعه به پزشک متخصص حل کرد، شرح داد: در رژیم های غذایی آنلاین بسیاری از عوامل مهم در معین آداب تغذیه ای مناسب هر فرد در نظر گرفته نمی شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به نکات حائز اهمیت در معین یک رژیم غذایی مناسب برای هر فرد، خاطرنشان کرد: افراد برای دریافت مشاوره تغذیه مناسب باید پزشک را از شرایط سلامت، اقتصاد، فرهنگ و عادات غذایی خود آگاه نمایند و بهتر است سمت و سوی مشاوره تغذیه، اصلاح عادات غذایی فرد با امید پایایی و تداوم برنامه غذایی باشد.

به گفته وی در رژیم های آنلاین و توصیه هایی که بین افراد دست به دست می شود، هیچ کدام از این عوامل در نظر گرفته نمی شود.

رژیم غذایی یا لباس فری سایز؟

مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: استفاده از آداب غذایی توصیه شده توسط افراد عادی یا قوانین کلی که در اینترنت به چشم می خورد، به هیچ وجه منطقی نیست؛ چراکه برنامه های تغذیه ای همچون لباس های فری سایز نیستند که به تن همه بیایند.

وی با اشاره به لزوم مراجعه به افراد اهل فن و متخصص در این زمینه، اظهار کرد: پرسش مهم این است که فردی که تصور می نماید از راه تغذیه می تواند گره مشکل خود را باز کند، تا چه زمانی می تواند اجرای برنامه غذایی دریافتی را ادامه دهد. اگر مدت کوتاهی بتواند از آن پیروی کند، کوشش هایش بی نتیجه است و به سرعت به شرایط قبلی باز می شود که این موضوع ممکن است هزینه سنگینی داشته باشد.

نیستانی تغییر عادات غذایی را امری بسیار دشواری دانست و اضافه نمود: این سختی را باید با یاری متخصصان کاهش دهیم تا بتوانیم در راستا سبک زندگی سالم گام برداریم. از طرفی بسیاری از احتیاج های اساسی بدن به وسیله خوردن و آشامیدن تامین می شود و اندام های مختلف از بدو تولد با دریافت مواد غذایی لازم رشد می نمایند؛ به همین دلیل رژیمی مناسب است که هم احتیاج ها را تامین کند و هم آسیبی به بدن نرساند، اما رژیم های غذایی آنلاین یا توصیه اطرافیان به هیچ کدام از این نکات توجه نمی نماید.

این متخصص تغذیه به تبعات ناگواری که پیروی از این رژیم ها برای افراد با مسائل پاتولوژی به همراه دارد، اشاره نمود و گفت: افرادی که با مسائلی نظیر کبد چرب، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی دست و پنجه نرم می نمایند، احتیاج به مداخله افراد با دانش پایه پزشکی دارند و جستجو در اینترنت و فضای مجازی نه تنها دردی از آن ها دوا نخواهد کرد بلکه ممکن است فرایند درمان واقعی را نیز دشوارتر کند.

وی در مورد مشاوره های آنلاینی که این اواخر بسیار گسترش پیدا نموده است، گفت: بسیاری از متخصصان اقدام به مشاوره افراد به وسیله فضای مجازی نموده اند؛ به طوری که پرسشنامه های آنلاینی را طراحی نموده و مطابق با پاسخ افراد، برنامه غذایی مناسب را در اختیار آن ها قرار می دهند، اما این موضوع که چه میزان این روش موثر است را نمی توان دقیق خاطرنشان کرد؛ چراکه به علت نوپا بودن این روش، هنوز ارزیابی در این خصوص صورت نگرفته است.

نیستانی با بیان اینکه همچنان بسیاری از پزشکان به لزوم برقراری ارتباط نزدیک با بیمار معتقدند، ادامه داد: هیچ راه حلی برای برطرف معضلات تغذیه ای وجود ندارد که شما را از مراجعه به متخصص، به صورت حضوری یا آنلاین بی احتیاج کند.

پروین میرمیران، رئیس مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز رژیم های اینترنتی را بی اعتبار دانست و گفت: در صورتی می توان به توصیه های تغذیه ای موجود در وب اعتماد کرد که فقط موارد کلی را بیان نموده باشد، اما رژیم غذایی که با هدف بهبود سلامت عمومی در دسترس تمامی افراد، فارغ از تعیینات شخصی آن ها قرار می گیرد، قابل قبول نیست.

وی در مورد میزان حساسیت تعریف برنامه غذایی برای هر فرد، ادامه داد: متخصصین تغذیه برای شناسایی عوامل موثر در معین رژیم تغذیه ای احتیاج به حداقل 20 تا 25 دقیقه مشاوره با فرد بیمار و دو تا سه جلسه آموزش نحوه جایگزینی واحد ها به فرد را دارد.

رئیس مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: در بعضی موارد حتی عادات ژنتیکی هم علاوه بر الگوی غذایی منطقه، فعالیت بدنی، شغل، قد و وزن و دور مچ، فرهنگ درشت مغزی و ریز مغزی و میزان انرژی مورد احتیاج اهمیت دارد.

میرمیران با اشاره به کاربرد پرسشنامه بسامد خوراک، FFQ، در این زمینه، گفت: این پرسشنامه در ایران هم اعتبارسنجی شده و در نتیجه میزان مصرف یک سال فرد از هر ماده غذایی را تعیین می نماید که طبق آن می توان مصرف روزانه شخص را نیز محاسبه کرد.

وی اضافه نمود: پرسشگری این روش بسته به بیماری هایی که فرد به آن مبتلاست، صورت می گیرد و تعداد سوالات آن از 80 عدد تا 180 عدد متغیر است. البته این الگو باید بومی سازی شود.

رئیس مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشاوره های تغذیه ای آنلاین که طبق پرسشنامه های اصولی با مرجع علمی فعالیت می نمایند را نیز قابل اعتماد خاطرنشان کرد و گفت: تمام ویژگی های فردی هر شخص باید استخراج و طبق آن برنامه غذایی متناسب با فاکتور های موثر تعریف شود؛ در این صورت رژیم ارائه شده مورد قبول خواهد بود.

میر میران با اشاره به ترویج فرهنگ استفاده از بعضی رژیم های غذایی مطابق با فرهنگ تغذیه ای کشور های دیگر، اظهار کرد: بسیاری از این سبک ها و قوانین توجیه پزشکی دارند، اما افراد باید با تشخیص پزشک از آن ها استفاده نمایند. از طرفی تداوم این برنامه ها مستلزم ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی و آداب تغذیه ای است؛ چراکه این ناهماهنگی فرهنگی، پایایی و استمرار رژیم را مختل می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 441

به "نسخه های رژیم غذایی آنلاین چه قدر اعتبار دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه های رژیم غذایی آنلاین چه قدر اعتبار دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید