مهار نقدینگی به همکاری دولت، مجلس و بانک مرکزی نیاز دارد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، موتور رشد نقدینگی همچنان روشن است و برای مهار تورم باید خلق نقدینگی توسط بانک ها متوقف شود اما برای رسیدن به این هدف دولت، مجلس و بانک مرکزی با یکدیگر همکاری نمی کنند و با تصمیمات و تصویبات عجولانه و غیرکارشناسی به میزان تورم و نقدینگی دامن می زنند.

مهار نقدینگی به همکاری دولت، مجلس و بانک مرکزی نیاز دارد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، آخرین آمار بانک مرکزی از نقدینگی نشان می دهد که میزان نقدینگی در شهریور ماه از 2800 هزار میلیارد تومان گذشته و به رقم 2895 هزار میلیارد تومان رسیده است.

سهم پول و شبه پول از این میزان نقدینگی به ترتیب 600 هزار و 700 میلیارد و دو هزار و 951 و 190 میلیارد تومان که هر یک نسبت به شهریور پارسال 80.2 و 28 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، میزان پول و شبه پول در شهریور امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته به ترتیب 40.6 و 12.2 درصد رشد داشته اند.

همچنین، میزان نقدینگی در پایان شهریور امسال در مقایسه با شهریور پارسال 36.2 درصد و نسبت به اسفند سال گذشته معادل 17.1 درصد افزایش یافته است.

در این میان، اقتصاددانان معتقدند که نظام بانکی منشاء افزایش تورم است و به جای کنترل یا سرکوب افزایش قیمت ها که معلول تورم هستند، باید ماشین خلق نقدینگی در نظام بانکی کشور خاموش شود.

آن ها کسری بودجه دولت، تداوم خلق پول توسط نظام بانکی و تشدید بدهی دولت به نظام بانکی را از جمله عوامل موثر بر رشد نقدینگی نمی دانند.

این اظهارات درحالی است که کنندگان مجلس در روزهای گذشته طرح هایی چون تامین کالاهای اساسی، تامین مسکن و توزیع قیر رایگان را مطرح و تصویب کرده اند و کارشناسان اقتصادی به آثار تورمی آن ها هشدار بوده اند که توجهی نشد و بر میزان تورم و نقدینگی افزوده شد.

در این زمینه، تیمور رحمانی - یک کارشناس اقتصادی - در پست اینستاگرامی خود گفته است که اقتصاددانان گلایه می کنند که بانک مرکزی باید با کنترل نقدینگی، تورم را کنترل کند و بانک مرکزی تلاش می کند گوش کند. بلافاصله فعالان بخش خصوصی گلایه می کنند که با محدود کردن اعتبارات گلوی تولیدکنندگان فشار داده می شود.

در یادداشت وی آمده است: بانک مرکزی گلایه می کند و میگوید اعتبار را بگیرید و دست از سر ما بردارید. طرفداران فقرا گلایه می کنند که دولت به جای تخصیص منابع به سرمایه داران باید برای حمایت از قشرهای آسیب پذیر اسبق (له شده سابق و پودر شده فعلی) منابع اختصاص دهد. دولت گلایه می کند و با روش های هیپنوتیزم مانند متکی به خلق نقدینگی و البته با بوق و کرنا و منت چند شاهی صرف برنامه های حمایت از فقرا می کند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه نوشته است: کنندگان مجلس غر می زنند و انواع طرح های بلعیدن نقدینگی تصویب می کنند که نهایتا بر اثر همه موارد فوق رشد نقدینگی و تورم تداوم می یابد. نقطه سرخط و پاراگراف عینا تکرار می شود. حالا هی بگویید علم اقتصاد از فیزیک ساده تر است.

با این تفاسیر آنچه گویاست، این است که مهم تر از کنترل نقدینگی، باید دولت، مجلس و بانک مرکزی در کنترل و مهار نقدینگی و تورم با یکدیگر همکاری کنند و با تصمیمات عجولانه و کارشناسی نشده منجر به افزایش دو متغیر اقتصادی نشوند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1048

به "مهار نقدینگی به همکاری دولت، مجلس و بانک مرکزی نیاز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار نقدینگی به همکاری دولت، مجلس و بانک مرکزی نیاز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید