قلیان و خطر انتقال کروناویروس

در حالی که مسوولان و همچنین رسانه ها در تلاش برای اطلاع رسانی درباره کروناویروس و کاهش عوارض بروز احتمالی آن هستند، اما ظاهرا در این زمینه یک نکته مغفول مانده آن هم استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان است که سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها دارند.

قلیان و خطر انتقال کروناویروس

به همین دلیل دکتر محمدرضا مسجدی-دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه کرونا ویروس بیش از آنکه فضای واقعی داشته باشد، فضای مجازی در حال پرداخت گسترده تر به این موضوع است، گفت: خوشبختانه تا به امروز هیچ مورد مثبتی از بیماری در کشور گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه سیگار و قلیان می تواند سیستم ایمنی بدن بویژه سیستم ایمنی دستگاه تنفس را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار کرد: تمام ویروس ها از ویروس های معمولی سرماخوردگی تا کرونا ویروس جدید و جهش یافته، بدن افراد را تحت تاثیر قرار می دهند که در این بین مصرف کنندگان سیگار و قلیان بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن و ریه هایشان به مراتب نسبت به کسانی که مصرف کننده کالاهای دخانی نیستند، در معرض خطر قرار گرفته است.

مسجدی با تاکید بر اینکه قلیان می تواند عوارض به مراتب بدتری برای ریه ها داشته باشد، اضافه کرد: درحالی که رسانه ها، وزارت بهداشت و... تمام تلاش خود را برای اطلاع رسانی در زمینه رعایت آداب تنفسی، شستن دست ها، خودداری از روبوسی، دست دادن و... می کنند؛ استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه معمولا در این فصل مصرف کنندگان قلیان به اماکن سربسته مانند قهوه خانه ها و کافی شاپ ها می فرایند، شرح داد: در چنین فضاهایی که نظارت جدی هم بر آنها وجود ندارد، ویروس ها به راحتی از طریق وسایل مشترک و هوای آلوده فضا به راحتی منتقل می شوند و اثرات زیانباری برای دستگاه تنفسی به دنبال خواهند داشت.

همچنین دکتر مسعود مردانی-عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص نقش قلیان در انتشار کروناویروس، گفت: قلیان توان انتقال تمام عفونت های دستگاه تنفسی از جمله کرونا ویروس را دارد.

وی در تشریح علت این موضوع، اظهار کرد: هنگام کشیدن قلیان ویروس از طریق نفس فرد آلوده به مخزن آب قلیان منتقل می شود و از آنجایی که ویروس ها در سرما حفظ می شوند، محفظه آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس کمک کرده و امکان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می کند. از این رو به مردم توصیه می کنیم برای حفظ سلامت خود از استعمال قلیان خودداری کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 فروردین 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 465

به "قلیان و خطر انتقال کروناویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلیان و خطر انتقال کروناویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید