سدهای خوزستان توان مهار سیلاب پیش بینی شده را دارند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران/خوزستان مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در 48 ساعت آینده بیش از 3 میلیارد متر مکعب آب وارد سدهای استان گردد، گفت: احتمال اینکه در بالادست سدهای دز، کرخه و کارون با سیلاب روبرو شویم، بسیار زیاد است.

سدهای خوزستان توان مهار سیلاب پیش بینی شده را دارند

داریوش بهارلویی در گفت وگو با مجله سینمایی گوگوریو، با اشاره به پیش بینی های اجرا شده در مورد وقوع سیلاب در استان خوزستان اظهار کرد: پیروی پیش بینی های اجرا شده توسط سازمان هواشناسی کشور و استان خوزستان، دو سیستم بارشی برای خوزستان پیش بینی شد که یکی از این سیستم های بارشی از 30 بهمن ماه در استان شروع و باعث ایجاد روان آب هایی در بعضی از نقاط استان شد اما این روان آب ها چندان موثر نبودند و مشکل خاصی را برای مردم و سدهای استان ایجاد نکردند.

پیش بینی وقوع سیلاب در بالادست حوضه های آبریز استان

وی با اشاره به شروع فعالیت دومین سیستم بارشی پیش بینی شده برای استان در ساعات پایانی امروز، اضافه نمود: این سیستم بارشی از امروز در سطح حوضه های آبریز دز، کرخه، کارون و با شدت کمتری در حوضه های مارون و زهره فعال خواهد شد و در این زمینه انتظار داریم در 48 ساعت آینده شاهد بارش های بسیار شدیدی باشیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان توضیح داد: در برنامه ریزی هایی که از ابتدای سال آبی با هدف به حداقل رساندن ریسک پذیری سیلاب اجرا شده است، ظرفیت خالی در سدهای استان ایجاد شد. در این زمینه هم اکنون حدود 8.8 میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی در سدهای استان وجود دارد. در حوضه کرخه حدود 2 میلیارد متر مکعب، در دز حدود یک میلیارد و 350 میلیون متر مکعب، در کارون حدود 4 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب و در حوضه مارون حدود 740 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی وجود دارد.

سدهای استان قابلیت مهار سیلاب پیش بینی شده را دارند

بهارلویی مطرح کرد: سیستم بارشی شدیدی که از اواخر امروز در خوزستان فعال می گردد، باعث افزایش شدید ورودی آب به سدهای استان خواهد شد. در این زمینه احتمال اینکه در بالادست سدهای دز، کرخه و کارون با سیلاب روبرو شویم، بسیار زیاد است و انتظار داریم تا بیش از 3 میلیارد متر مکعب آب در طول مدت زمان 48 ساعت آینده وارد سدهای استان گردد.

وی ادامه داد: بر اساس مدل های هیدرولوژیکی، برآورد و پیش بینی می کنیم که در طول 10 روز آینده شاهد آورد یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعبی آب در حوضه دز، یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعبی در حوضه کرخه و حدود 800 میلیون متر مکعبی در حوضه کارون باشیم. در 48 ساعت آینده حجم سنگینی از آب وارد سدهای استان خواهد شد اما سدهای استان قابلیت مهار این سیلاب را دارند.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان مطرح کرد: در حوضه هایی که احتیاج بوده، تا به امروز نسبت به افزایش خروجی سدها اقدام شده است اما این افزایش خروجی منجر به سیلاب در پایین دست سدها نشده و صرفا براساس ظرفیت تاب آوری رودخانه این میزان خروجی تنظیم شده است. با توجه به اینکه در حال ورود به فصل بهار که یکی از فصول سیلابی است قرار داریم، باید تراز سدها به شکلی کنترل گردد که در آن موقع نیز بتوانیم دبی خروجی سدها را کنترل کنیم.

بهارلویی با بیان اینکه آمادگی مقابله با سیلاب را داریم، اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم برای مقابله با سیلاب اجرا شده و در این زمینه برنامه هر سد نیز تعیین است. به لحاظ ستادی همه واحدهای مقابله با سیلاب در آماده باش کامل هستند و امیدواریم بتوانیم سیلاب به هر میزانی که باشد آن را مهار کنیم.

مردم از نزدیک شدن به رودخانه ها خودداری نمایند

وی ادامه داد: سدهای استان همه حوضه ها را کنترل نمی نمایند. در پایین دست سدها نیز بارش هایی رخ خواهد داد و این بارش ها ممکن است موجب آبگرفتگی هایی گردد. در این زمینه از همه مردم درخواست داریم تا از نزدیک شدن به رودخانه ها، کانال ها و رودخانه های فصلی خودداری نمایند.

بهارلویی با اشاره به پیش بینی وقوع سیلاب در استان لرستان گفت: سیلابی که از استان لرستان به سمت خوزستان جاری می گردد، سدهای کرخه و دز را متاثر می نماید. در این زمینه سد کرخه با حدود 2 میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی و سد دز با حدود یک میلیارد و 350 میلیون متر مکعب حجم خالی، توان مقابله با سیلاب لرستان را دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 528

به "سدهای خوزستان توان مهار سیلاب پیش بینی شده را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سدهای خوزستان توان مهار سیلاب پیش بینی شده را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید