دعوت سفیر ایران در قرقیزستان برای مقابله جهانی با تحریم های یکجانبه آمریکا

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، سفیر ایران در قرقیزستان در مقاله ای با اشاره به تحریم های یک جانبه آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی در شرایط کنونی این موضوع را اشکال جدید تروریسم خواند و از جامع بین المللی خواست تا در برابر این گونه اقدامات مقابله کنند.

دعوت سفیر ایران در قرقیزستان برای مقابله جهانی با تحریم های یکجانبه آمریکا

سعید خرازی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در مقاله ای که در اختیار خبرنگار خبرنگاران در بیشکک قرار داده از جامعه جهانی خواسته است تا برای مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا متحد شوند.

در این مقاله آمده است: همانگونه که اطلاع دارید و اخبار را با ناراحتی دنبال می کنید قریب به سه ماه است جهان با یک ویروس جهانگیر که تا به امروز هزاران نفر را به کام مرگ کشانده است درگیر می باشد.

ابعاد این فاجعه انسانی هر روز وسیع تر و خطرناک تر می شود. گذشته از دلایل و اسباب انتشار این ویروس کشنده، آنچه امروز بیش از هر چیز دیگر اهمیت پیدا کرده وظیفه ای است که جامعه جهانی اعم از کشورها، سازمان ها و مجامع بین المللی، نهادهای دولتی و غیر دولتی و جوامع مدنی در قبال مبارزه با این ویروس و نجات جان انسان ها بر عهده دارند.

سرعت و فرایند گسترش این ویروس نشان می دهد هیچ کشوری به تنهائی نمی تواند آن را ریشه کن کند مگر اینکه در تمام جهان ریشه کن شود. چنانچه یکی از کشورها در تضعیف این ویروس هم پیروز شود هیچ تضمینی وجود ندارد که مجددا به کشورهای دیگر سرایت نکند.

امروز شعار انسانیت، انسان دوستی و دفاع از بشریت همه وجدان های بیدار و آگاه را به سوی خود فرا می خواند. باید دست در دست یکدیگر داد و جلوی این فاجعه انسانی را گرفت. امروز انسانیت در مقابل آزمایش سختی قرار گرفته است. یک موجود ناشناخته و نامرئی پیام روشن و هشداردهنده ای به قدرت طلب ها و ثروت اندوزهای جامعه بین الملل ارسال کرده است.

مهمترین نکته موجود در این پیام آن است که همه انسان ها حق حیات و زندگی دارند و باید به این حق بدون هر گونه تبعیض احترام گذاشت. از خود خواهی، استکبار طلبی و نژاد پرستی دست برداشت و به انسان ها، ملت ها و کشورها به صورت برابر نگاه کرد.

متاسفانه امروز در جلوی دیدگان بشریت حکمرانانی قرار گرفته اند که بدون درک شرایط حساس کنونی، به جای آنکه نگاه انسان محبت آمیز به رنجی که مردم جهان متحمل می شوند، داشته باشند با نگاه متعصبانه، مغرورانه و تبعیض آمیز شرایط کنونی را فرصتی برای فشار بر دیگر کشورها پنداشته و از ابزارهائی مانند تحریم و فشار مالی برای رسیدن به اهداف غیرقانونی و غیر انسانی خود به شکلی بیرحمانه استفاده می کنند.

جهان امروز با اشکال جدیدی از تروریسم بنام تروریسم مالی روبرو است و کشورهائی مانند جمهوری اسلامی ایران بارزترین قربانی چنین تروریسمی در شرایط کنونی بشمار می فرایند. در حالی که همه کشورها برای مقابله با این ویروس کشنده دست کمک و کمک به یکدیگر دراز می کنند دولت ایالات متحده آمریکا با مانع تراشی و برخوردهای سلبی مانع از رسیدن کمک های انسانی و داروئی و پزشکی به مردم ایران می شود.

امروز جمهوری اسلامی ایران علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مسائل ناشی از این ویروس و قربانی دادن حدود سه هزار انسان بیگناه با مسائل ناشی از تحریم های ظالمانه و غیر انسانی و غیر قانونی آمریکا نیز روبرو می باشد. این یک واقعیت است که تحریم ها مردم ایران و بخش های اصلی نظام مالی ایران را هدف قرار داده و منابع مالی و توان ایران را برای مقابله با کرونا عملا محدود کرده است.

جمهوری اسلامی ایران علیرغم توانمندی بالا در نظام سلامت و درمان که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است تلاش بی امانی را از ابتدای انتشار این ویروس در کشور انجام داده و تا به امروز به پیروزیت هائی نیز دست یافته است.

اما برای آنکه مسئولین و کادر پزشکی ایران بتوانند به پیروزیت های خود استمرار بخشیده و در نهایت تجربه خود را در مبارزه با بیماری کووید - 19 در اختیار کشورهای درگیر با این ویروس قرار دهند می بایست به تجهیزات پزشکی بیشتر دست پیدا کنند و این امر جز با شکسته شدن تحریم ها و آزاد شدن منابع مالی بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف امکان پذیر نخواهد بود.

در مقطع حساس کنونی تنها کار مفیدی که از آمریکا می توان انتظار داشت این است که در مبارزه ایران با کرونا سنگ اندازی نکرده و مانع کمک رسانی بین المللی به ایران نشود. در این رابطه شمار زیادی از سران کشورها از جمله فدراسیون روسیه، چین، ترکیه، پاکستان و دبیر کل سازمان ملل خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شده اند.

تلاش های این دولت ها اخلاقی و ستودنی است. اکنون زمان آن فرا رسیده تا همه اعضای جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفا کرده و با صدای بلند خواهان بر چیده شدن تحریم های ظالمانه و غیر قانونی علیه بشریت شوند. زمان آن فرا رسیده که انسانیت و مهربانی چهره واقعی خود را نشان دهد.

امروز همه انسان ها، همه کشورها، همه نهادها و همه تصمیم گیرندگان در قبال فاجعه ای که هر روز و هر ساعت در مقابل چشمانمان رخ می دهد مسئول هستند و باید در مقابل وجدان خود و بشریت پاسخگو باشند.

امید است همه کسانی که شرایط حساس کنونی و فشارها و رنج هائی که مردم ایران در اثر تحریم ها و فشارهای مالی متحمل می شوند را درک می کنند با پیوستن به کمپین مبارزه با تحریم علیه ایران همدردی و هم نوائی خود را با مردم مسلمان ایران نشان دهند.

انتهای پیام/.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 631

به "دعوت سفیر ایران در قرقیزستان برای مقابله جهانی با تحریم های یکجانبه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوت سفیر ایران در قرقیزستان برای مقابله جهانی با تحریم های یکجانبه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید