دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهان پیگیری بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی از سوی وزارت خارجه

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه ای خواهان پیگیری بیشتر موضوع بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی توسط مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه های مسؤول به ویژه وزارت امور خارجه شد.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهان پیگیری بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی از سوی وزارت خارجه

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله سینمایی گوگوریو به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی بیانیه ای با تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و محکومیت دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی دکتر سلیمانی دانشمند برجسته ایران و جهان که مصداق شاخص نقض رویه های بین المللی از جمله منع بازداشت خودسرانه است خواهان پیگیری بیشتر موضوع توسط مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه های مسؤول به ویژه وزارت امور خارجه شد.

در این بیانیه آمده است:

ایام سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و یاران با وفایش تسلیت باد.

بیش از 11 ماه است که دکتر مسعود سلیمانی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و محقق برجسته حوزه سلول­ های بنیادی که از دانشمندان برتر جهان و عضو انجمن سلول­ های بنیادی اروپاست در بازداشت زندان دولت آمریکا به سر می­ برد.

مسعود سلیمانی یکی از صد دانشمند برتر جهان به لحاظ استنادهای علمی است که با دعوت رسمی موسسه مایوکلینیک (از موسسات مشهور علمی در آمریکا و جهان) در مهر ماه سال 1397 به صورت قانونی و با ویزای رسمی تحقیقاتی وارد کشور آمریکا شده است و در بدو ورود بدون انجام محاکمه و در شرایط غیر انسانی و سخت، هم بند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش خیابانی بازداشت شده در حبس به سر می برد.

این در حالی است که دولت آمریکا با اتهام نقض تحریم به این دانشمند برجسته که اتهامی واهی است و با زیر پاگذاشتن پروتکل­ های دانشگاهی و تحقیقاتی، مدام زمان برگزاری دادگاه مسعود سلیمانی را به تعویق می­ اندازد و تاکنون هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه ننموده است که این موضوع از مصادیق شاخص بازداشت خوسرانه بوده که در تمام رویه های بین المللی محکوم و ممنوع است.

واهی بودن دلیل اعلام شده از جانب دولت آمریکا برای دستگیری دکتر سلیمانی؛ تحریم های اعمال شده علیه ایران با توجه به حوزه پژوهشی ایشان؛ هماتولوژی و سلول های بنیادی و همچنین سوابق علمی و دانشگاهی دکتر سلیمانی که کاملا با موضوعات تحریم غیر مرتبط هستند کاملا آشکار است و بار دیگر رفتار خصمانه و غیر حقوق بشری آمریکا را تایید می نماید.

دولت آمریکا که با نگاه تنگ نظرانه به پیشرفت­ های علمی و دانشگاهی ایران، تاکنون نتوانسته است مانع این حرکت عظیم علمی گردد، به رفتارهای غیرانسانی روی آورده و با دنباله­ دار کردن دستگیری مسعود سلیمانی که یک فرد علمی و کاملاً غیر سیاسی است باعث شده که ایشان برای همواره از دیدار مادر خود محروم شوند.

مادر سلیمانی پس از شنیدن خبر دستگیری فرزندش توسط نیروهای امنیتی آمریکا دچار عارضه مغزی شد و پس از گذراندن 7 ماه بیماری که در کما فرو رفته بود، در ماه اخیر درگذشت و همچنین به گفته همسر سلیمانی؛ چشمان این دانشمند کشور به دلیل وضعیت نامساعد زندان، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارند.

فشار سخت روحی که برای دکتر سلیمانی و خانواده وی رقم خورده است این دانشمند برجسته را که از بیماری IBS رنج می­ برد را در شرایط ناگواری قرار داده است و علاوه بر فشارهای روحی شرایط بد نگهداری دکتر سلیمانی موجب شده که ایشان با کاهش وزن شدید روبرو گردد و اوضاع جسمی این استاد دانشگاه کشور با مخاطره روبرو شده است.

دولت آمریکا که مدعی حقوق بشر در جهان است از تحویل هرگونه دارو به این دانشمند برجسته خودداری نموده و علی رغم پرداخت تمامی هزینه­ های خوراک و پوشاک، دریافت وکیل و... توسط خانواده دکتر سلیمانی از درمان مناسب ایشان خودداری نموده است.

تاکنون نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان صلیب سرخ، انجمن هماتولوژی اروپا و... علی رغم پیگیری های فراوان دانشجویان و خانواده دکتر سلیمانی همگی درخصوص این جنایت آشکار سکوت نموده اند و ضرورت دارد که تمامی طرفدران حقیقی حقوق بشر و عدالتخواهان جهان نسبت به این نقض آشکار حقوق انسانی اعتراض خود را اعلام نمایند تا وظایف این نهادهای ایجاد شده در جهان، برای گسترش صلح و حقوق انسانی را به آنها یادآوری نموده و جنایت های دولت آمریکا را بار دیگر برای مردم جهان آشکار نمایند.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با تاکید بر پیروی از راه ایشان در مشاخصه با ظلم و استبداد در جهان، این اقدام غیر انسانی دولت آمریکا که مغایر با کنوانسیون ها و رویه های پذیرفته شده بین المللی از جمله ممنوعیت بازداشت خودسرانه است، را محکوم نموده و بر سرانجام دادن به این بازداشت غیرقانونی تأکید می نماید و از تمامی مجامع علمی و دانشگاهی کشور و همچنین دستگاه­ های مسؤول در حوزه بین­ الملل به ویژه وزارت امور خارجه درخواست دارد که این موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 28

به "دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهان پیگیری بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی از سوی وزارت خارجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهان پیگیری بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی از سوی وزارت خارجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید