دامنه شیوع کرونا؛ مشخص کننده پیامدهای این بحران

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، خبرنگاران/هرمزگان تحلیلگر جغرافیای سیاسی و استاد دانشگاه گفت: به طورکلی کرونا با توجه به تردیدها و تغییراتی که در تعاریف تهدید، امنیت، امنیت ملی، استقلال، ناسیونالیسم، دین داری و کارکرد دین، علم و تکنولوژی و قدرت طبیعت به وجود آورد اثرات غیرقابل انکاری بر جامعه خواهد گذاشت.

دامنه شیوع کرونا؛ مشخص کننده پیامدهای این بحران

مهدی میرزاده کوهشایی، در گفت وگو با مجله سینمایی گوگوریو، اظهار کرد: برای ارزیابی پیامدهای بحران کرونا باید بیش از این جلو رفت و منتظر راستا آینده گسترش یا افول این ویروس بود، هنوز اظهارنظر درباره شرایط جامعه در دوره پساکرونا زود و صرفاً در حد برآورد اولیه است. تغییرات اجتماعی متناسب با کیفیت متغیرها، عمق، دامنه، شدت آن ها و تضاد آن ها با وضع موجود و پیش فرض های ما در شرایط پایدار متفاوت خواهد بود، ازاین رو به نظر می رسد باید چند سناریو درباره کرونا متصور شد و بر مبنای آن به برآورد و تحلیل اقدام کرد.

وی ادامه داد: در مرحله بعد با توجه به اثرات کرونا بر بخش های مختلف جامعه می توان درباره پیامدها و تغییرات صحبت کرد، درواقع دامنه شیوع و میزان آسیب پذیری در این زمینه تعیین کننده است. ازآنجاکه همه مناطق و اقشار حداقل تا به امروز، به یک میزان تحت تأثیر کرونا نبوده اند، تغییرات متفاوت است.

این تحلیلگر جغرافیای سیاسی شرح داد: کرونا برای افراد مختلف با توجه به قدرت ادراک، توان تحلیل و ... پیام های متفاوتی دارد، برای یک معلم ممکن است تغییراتی عمیق در جهان بینی، روابط، تحلیل ها، اعتقادات و ... داشته باشد، حال آنکه برای یک کشاورز یا تاجر این گونه نباشد. در مقیاس های جغرافیایی نیز همین طور است، برای مثال بازتاب های فرهنگی کرونا در فضاهای منزوی و محیط های روستایی با شهرهای بزرگ، کلان شهرها و جهان شهرها متفاوت است.

میرزاده افزود: به نظر می رسد آگاهی عمومی، قدرت تحلیل، بهره مندی از اطلاع رسانی دقیق درباره خسارات و اثرات کرونا، میزان سواد، تدین، طبقات اجتماعی و اقتصادی افراد، نوع مواجهه و میزان تغییرات میان افراد را متفاوت خواهد کرد اما به طورکلی کرونا با توجه به تردیدها و تغییراتی که در تعاریف تهدید، امنیت، امنیت ملی، استقلال، ناسیونالیسم، دین داری و کارکرد دین، علم و تکنولوژی و قدرت طبیعت به وجود آورد اثرات غیرقابل انکاری بر جامعه خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: برای مثال احتمالاً در آینده در پارادوکسی آشکار، شاهد رشد هم زمان و به تعبیری تشدید و رادیکالیزه شدن فردگرایی و جمع گرایی و همچنین رشد ناسیونالیسم و انترناسیونالیسم، میهن دوستی انزواگرایانه و جهان وطنی، تحول در کارکرد دین و بازتعریف اثر مذهب در جامعه به خصوص اقشار سنتی و با اطلاعات سطحی دینی خواهیم بود.

این استاد دانشگاه افزود: ازاین رو با توجه به گسترش غیرقابل برگشت دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی، الزامات جدیدی برای حکمرانی نیاز است که باید در آن شفافیت، تساهل، پاسخگویی و تکثرگرایی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 629

به "دامنه شیوع کرونا؛ مشخص کننده پیامدهای این بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامنه شیوع کرونا؛ مشخص کننده پیامدهای این بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید