خبرنگاران رنج آوارگان سوری در برزخ سرد ترکیه و یونان

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، تهران - خبرنگاران - پس از آنکه ترکیه به بهانه دریافت حمایت ناکافی از سوی هم پیمانان ناتویی خود در اروپا در موضوع منازعات سوریه، دروازه های مرزی خود به سوی اروپا را بی مهابا به روی آوارگان سوری گشود، هجوم پناهجویان به مرزهای یونان به عنوان دروازه ورود به اتحادیه اروپا به مسئله ای جدی هم برای آوارگان و هم برای قاره سبز تبدیل شده است.

خبرنگاران رنج آوارگان سوری در برزخ سرد ترکیه و یونان

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

صرف نظر از اختلاف های میان ترکیه و یونان بر سر بحران آوارگان، این اختلاف ها عامل رنج فراوان دهها هزار آواره سوری است که به امید فتح مرزهای اروپا و ورود به کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به سمت دروازه های مرزی ترکیه با یونان سرازیر شدند اما با دیوار محکمی از نیروهای مرزبانی تا دندان مسلح یونان و گازهای اشک آور روبرو شدند. بچه ها، زنان و مردان آواره ای که در برزخ زمستانی و سرد میان ترکیه و اروپا، نه راه پس دارند و نه راه پیش. نه دولت اردوغان دیگر به آنها اجازه بازگشت می دهد و نه نیروهای مرزی یونان اجازه ورود به آنها می دهند.

ترکیه که در سال 2016 میلادی برای جلوگیری از موج مهاجرت آوارگان سوری از مرزهای خود توافقی با اتحادیه اروپا امضا نموده بود اما اوایل روز آدینه گذشته(9 اسفند) اندکی پس از کشته شدن 33 سرباز ترک در حمله هوایی در ادلب در شمال سوریه، یک مقام ارشد ترکیه گفت: آنکارا از این پس دیگر دروازه های مرزی خود را به روی پناهجویانی که می خواهند به اروپا بروند، نمی بندد.

این سخنان شروع روندی تازه در سیاست ترکیه در قبال پناهجویان و اتحادیه اروپا شد. پس از آن نیز، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با تاکید بر آنکه ترکیه دیگر نمی تواند موج جدید مهاجرت پناهندگان را کنترل کند، گفت که دولت وی اجازه می دهد که پناهندگان به وسیله ترکیه به اروپا بروند.

اردوغان در مجلس ترکیه در اولین موضع گیری در خصوص کشته شدن 33 سرباز این کشور در شمال سوریه گفت: دیروز چه کردیم؟ درها را باز کردیم.

اردوغان اضافه نمود: ما آن درها را نمی بندیم، چرا؟ زیرا اتحادیه اروپا باید متعهد به وعده های خود باشد.

اردوغان همچنین با بیان اینکه از روز آدینه 18 هزار پناهنده در مرزهای ترکیه به سمت اروپا جمع شده اند، اضافه نمود: این تعداد ممکن است روز شنبه به 30 هزار نفر برسد.

پیش از این گزارش شده بود که دولت ترکیه با هدف فشار به اروپا برای حمایت از عملیات نظامی آنکارا در استان ادلب سوریه، مرزهایش را به سوی اروپا باز نموده است.

اما این مواضع و اقدامات ترکیه را پیش از این اتحادیه اروپا پاسخ داده و تحلیلگران اروپایی این اقدام ترکیه را مبتنی بر رخدادهای سوریه تفسیر می نمایند.

در مرزهای ترکیه و یونان چه می گذرد؟

اندکی پس از آنکه ترکیه مرزهای خود را برای پناهجویان باز کرد، سازمان ملل روز یکشنبه بیان کرد، دست کم 13 هزار نفر پناهجو در مرز زمینی ترکیه با یونان تجمع نموده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل توضیح داد، تا عصر شنبه(10 اسفندماه) عوامل این سازمان حضور دست کم 13 هزار مهاجر به صورت چند گروه مختلف را در مرزهای زمینی ترکیه با یونان مشاهده نموده اند.

روز یکشنبه گزارش شد که نیروهای یونانی برای جلوگیری از اقدام مهاجران برای ورود به خاک یونان از گاز اشک آور استفاده کردند.

آلکیویادیس استفانیس معاون وزیر دفاع یونان بیان کرد، حدود 9 هزار و 600 مورد برای ورود غیرقانونی به خاک یونان از مرز ترکیه در شنبه شب تا روز یکشنبه ثبت شده و همه این اقدامات مهاجران ناکام ماندند.

در همین حال سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در توئیتر خود نوشت: به دنبال تصمیم رئیس جمهوری ترکیه برای بازکردن مرزهای این کشور به سوی اروپا، بیش از 76 هزار مهاجر از مرز ترکیه- اتحادیه اروپا عبور نموده اند.

وی اضافه نمود: تا ساعت 9:55 (به وقت محلی) شمار مهاجرانی که خاک کشورمان را به وسیله استان ادیرنه ترک نموده اند، به 76 هزار و 358 نفر رسید.

همچنین یکشنبه شب یورونیوز گزارش داد، گروهی از ساکنان جزیره لسبوس یونان کوشش کردند تا از ورود یک قایق حامل مهاجران به این جزیره جلوگیری نمایند. بعضی منابع خبری نیز بیان کردند؛ جزیره نشینان خشمگین یک مرکز پناهجویان را که تحت اداره سازمان ملل متحد قرار گرفته است، به آتش کشیدند.

پلیس یونان در شهر مرزی اردینه با صدها پناهجویی که قصد ورود به این کشور را داشتند، درگیر شد. پلیس به سوی این پناهجویان گاز اشک آور شلیک کرد.

یک منبع دولتی یونان بیان کرد که این کشور از ورود حدود 10 هزار پناهجو از مرزهای ترکیه جلوگیری نموده است.

اروپا چه می گوید؟

به دنبال هجوم هزاران پناهجو به مرزهای یونان و ترکیه، آژانس حفاظت مرزی اتحادیه اروپا (فرانتکس) بیان کرد که سطح آماده باش خود را در مرز ترکیه- یونان به طور بی سابقه ای افزایش داده است.

این آژانس همچنین از اعزام نیروهای اضافی به مرز ترکیه- یونان اطلاع داد.

سخنگوی فرانتکس که مقر آن در بروکسل است، گفت: گام هایی برای ارسال مأمور کمکی و نیز تجهیزات فنی به یونان برداشته ایم. وی اضافه نمود: برای پشتیبانی از اعضای اتحادیه اروپا که با ترکیه مرز دارند به دنبال راه های دیگر نیز هستیم.

فرانتکس پیش از این 60 مأمور را نیز برای حفاظت از مرزهای اروپا به بلغارستان گسیل نموده است.

اما اگرچه هجوم پناهجویان به مرزهای اروپا شرایط دشواری را برای مقام های اروپایی ایجاد نموده است اما به گفته بروکسل آنها انتظار چنین اقدامی از سوی آنکارا را داشتند.

ژان آسلبورن وزیر امورخارجه لوکزامبورگ روز آدینه پس از انتشار بیانیه ترکیه گفت: بیانیه ترکیه مبنی بر اینکه دیگر حاضر به محدود کردن ورود پناهجویان به اروپا نیست، با توجه به مسائل موجود در منطقه برای اتحادیه اروپا تعجب آور نیست.

به نظر می رسد که ماجرای پناهجویان، اتحادیه اروپا و ترکیه دست کم در آینده نزدیک، پایانی نخواهد داشت؛ تا زمانی که امنیت در سوریه برقرار نباشد و جریان مداوم پناهجویان به ترکیه سرازیر باشد و ترکیه نیز به دنبال بهره گیری از ابزار پناهجویان برای فشارهای سیاسی و مالی، حتی این فرایند می تواند به یک تنش فراگیرتر تبدیل گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 464

به "خبرنگاران رنج آوارگان سوری در برزخ سرد ترکیه و یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رنج آوارگان سوری در برزخ سرد ترکیه و یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید