خبرنگاران تغییری در مرگ ومیر پرندگان در تالاب میانکاله مشاهده نمی گردد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ساری - خبرنگاران - رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران از تداوم مرگ و میر پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله اطلاع داد و گفت: متاسفانه فرایند رو به بهبودی مشاهده نمی گردد و همچنان روزانه شماری از پرندگان تلف شده و لاشه هایشان جمع آوری می گردد.

خبرنگاران تغییری در مرگ ومیر پرندگان در تالاب میانکاله مشاهده نمی گردد

کوروس ربیعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران آخرین شرایط مرگ و میر پرندگان زمستان گذران را در تالاب بین المللی میانکاله تشریح کرد و اضافه نمود : همچنان روزانه به طور میانگین 350 تا 400 لاشه پرندگان مهاجر در این تالاب جمع آوری می گردد و کاهشی در میزان مرگ و میر مشاهده نشده است.

وی با اعلام این که آمار لاشه های جمع آوری شده پرندگان از مرز 6 هزار قطعه فراتر رفته است ، گفت : تیم های جمع آوری در چندین ناحیه به صورت پیاده ، استفاده از موتورسیکلت ، قایق و تجهیزات مخصوص مانند تراکسور در حال جمع آوری لاشه ها هستند.

رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران یکی از مسائل محیط زیست مازندران برای گسترش فعالیت جمع آوری لاشه ها را پایین رفتن سطح آب تالاب در حوزه جغرافیایی استان خاطرنشان کرد و اضافه نمود : در حال حاضر تنها راه دسترسی ما برای جمع آوری سریع لاشه ها به وسیله خلیج گرگان، بندرگز، نوکنده ، گلوگاه و ساحل آبادگران است که بیشتر آن به وسیله اسکله های آشوراده انجام می گردد.

وی با اعلام این که بوتولیسم قوی ترین علت مرگ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله است ، ادامه داد : اکنون تنها اقدامی که می توان برای کاهش سطح آلودگی تالاب انجام داد جمع آوری لاشه ها است که به طور گسترده در حال پیگیری است.

تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله سال جاری از نهم بهمن ماه مشاهده شد و همچنان ادامه دارد. طبق اعلام محیط زیست سال جاری تا به امروز تلفات در میان دستکم هشت گونه از پرندگان مهاجر مشاهده شده است ولی بیشترین تلفات مربوط به فلامینگوها ، چنگر معمولی و مرغابی ها است.

دامپزشکی کشور علت مرگ این پرندگان را بوتولیسم خاطرنشان کرد که نوعی مسمومیت غذایی است.بوتولیسم نوعی بیماری برای پرندگان و آبزیان است که بر اثر باکتری کلوستریدیوم بوتولینیوم ایجاد می گردد و به آن مسمومیت طبیعی هم گفته می گردد. این باکتری ها به طور وسیع در خاک وجود دارند و برای فعالیت و فراوری سم به گرما ، منبع پروتئین و محیط بی هوازی احتیاج دارند.

محققان دامپزشکی که تعدادی از لاشه های جمع آوری شده را در آزمایشگاه ها مورد آنالیز قرار داده اند ، اعلام نموده اند که علاوه بر بوتولیسم ، سایر عوامل تاثیر گذار بر فرایند افزایشی تلفات پرندگان که شامل فلزات سنگین، سموم و عوامل باکتریایی نیز باشد ، در دست آنالیز قرار گرفته است .

بهمن ماه پارسال هم تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله شروع شد و تا اواخر اسفند ادامه داشت. نتیجه شیوع بوتولیسم در سال گذشته مرگ بیش از 53 هزار قطعه پرنده مهاجر از 13 گونه بود.

به امید بازگشت مهاجران

رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران تنها راهکار توقف مرگ و میر پرندگان مهاجر را بازگشت آنها به سرزمین اصلی پس از طی کردن دوره زمستان گذرانی دانست و تاکید نمود: تنها راهکار کوتاه مدت برای خروج از بحران مرگ پرندگان زمستان گذران در تالاب میانکاله گرم شدن هوا و شروع فصل مهاجرت است.

وی اضافه نمود : البته با توجه به این که ساعات روز در ایران طی یک ماه اخیر طولانی تر شده انتظار است ، می تواند در تسریع بازگشت پرندگان موثر باشد اما شرایط کافی نبوده و باید شرایط جوی نیز رو به گرما برود.

ربیعی گفت : بر اساس پیش بینی هواشناسی با توجه به این که شرایط جوی تا اواسط اسفند سرد باقی می ماند شاهد شروع فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذر نخواهیم بود و به نظر می رسد تا آن موقع باید شاهد تداوم مرگ این مهمانان مهاجر باشیم.

وی همچنین در باره علت کاهش سطح آب تالاب با وجود بارندگی های یک سال اخیر ، گفت : شرایط کنونی مربوط به انباشت چندین ساله مواد عالی ناشی از سیلاب، عقب نشینی سطح آب دریای خزر و پایین آمدن سطح دبی آب ورودی به تالاب از رودخانه های تغذیه کننده است که نمی توان انتظار داشت با بارندگی های کوتاه مدت بر طرف گردد.

ربیعی به وعده تغذیه تالاب میانکاله با آب سد گلورد و رودخانه نکارود نیز اشاره نمود و اضافه نمود : این شرایط راهکار دائمی نیست و نمی تواند در شرایط فعلی تاثیری بر کمبود آب و آلودگی آب تالاب و کاهش مرگ و میر پرندگان داشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان محیط زیست کاهش سطح آب تالاب میانکاله و قطع ارتباط این تالاب با دریای خزر و همچنین رکود مواد و آب موجود در این تالاب منجر به بروز بیماری بوتولیسم شده است.

گزارش های رسمی آب منطقه ای مازندران کمبود آب در تالاب میانکاله را ثابت می نماید زیرا طبق اعلام این شرکت مسائل حفر چاه های غیرمجاز در دشت های بهشهر، نکا و گلوگاه به عنوان دشت ممنوعه باعث شد تراز آب در این مناطق در 2 تا سه سال گذشته کاهش یابد.

طبق اعلام این شرکت، کسری مخازن آب در دشت ممنوعه بهشهر در چند سال گذشته به 42 میلیون مترمکعب رسیده بود که با اقدام های انجام شده، بارش های مطلوب باران و اجرای طرح های تعادل بخشی، این کسری به میزان 16 میلیون مترمکعب جبران شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1182

به "خبرنگاران تغییری در مرگ ومیر پرندگان در تالاب میانکاله مشاهده نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تغییری در مرگ ومیر پرندگان در تالاب میانکاله مشاهده نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید