حمل ویروس کرونا توسط ذرات آلودگی هوا

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی جهان، تا به امروز بسیاری از مردم را به کام مرگ کشانده و محققان روزبه روز اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری کشف کنند که جدیدترین آن ها می تواند خطر این ویروس را دوچندان کند. بر اساس اعلام محققان در ایتالیا، ویروس کرونا روی ذرات در هوای آلوده قرار می گیرد و امکان حمل آن به فواصل دورتر وجود دارد، البته نتایج این تحقیق مقدماتی هستند.

حمل ویروس کرونا توسط ذرات آلودگی هوا

دانشمندان ایتالیایی برای جمع آوری نمونه های آلودگی هوا در یک مکان شهری و در یک فضای صنعتی در استان برگامو از تکنیک های استاندارد استفاده کردند و در بسکمک از آن ها پیروز به شناسایی ژن مخصوص کووید-19 شدند. این موضوع توسط آزمایش های تصادفی در یک آزمایشگاه مستقل نیز مورد تایید قرار گرفت.

به اعتقاد لئوناردو ستی، محقق دانشگاه بولونیا ایتالیا که رهبری این تحقیق را برعهده داشته، تحقیق در این زمینه که ویروس می تواند توسط آلودگی هوا حمل شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. ستی اعلام کرده:

من یک دانشمند هستم و زمانی که در رابطه با موضوعی اطلاعات نداشته باشم، نگران می شوم. اگر ما بدانیم، می توانیم راه حلی پیدا کنیم، اما اگر اطلاعی نداشته باشیم، فقط می توانیم از عواقب آن زجر بکشیم.

علاوه بر این مطالعه جدید، دو تحقیق دیگر نیز نشان داده که ذرات آلودگی هوا می تواند به انتقال ویروس کرونا به فواصل دورتر کمک کند. تحلیل آماری صورت گفته توسط تیم ستی نشان می دهد که سطح بالاتر ذرات آلودگی می تواند علت ابتلای بالا به کرونا در بخشی از مناطق شمالی ایتالیا را بیش از قرنطینه، توضیح دهد. در گذشته نیز این ایده توسط یک تحلیل دیگر مطرح شده بود چرا که این منطقه یکی از آلوده ترین مناطق در اروپا محسوب می شود.

تحقیق اجرا شده توسط تیم ستی هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و دانشمندان مستقل هنوز آن را تایید نکرده اند، اما متخصصان ایده این تیم را قبول و اعلام کرده اند در این زمینه باید تحقیقات انجام شود. مطالعات قبلی نشان داده اند که ذرات آلودگی هوا محلی برای میکروب ها هستند و احتمالا آلودگی می تواند ویروس های ایجادکننده آنفولانزای مرغی، سرخک و بیماری های مربوط به پا و دهان را تا مسافت های دوری منتقل کند.

پتانسیل بالای ذرات آلودگی هوا در انتقال بیماری ها، ارتباط نزدیکی به این سوال دارد که چگونه کرونا با سرعت بالا میان مردم گسترش پیدا کرده. قطرات بزرگ ویروس ناشی از سرفه و عطسه در فاصله یک یا دو متری روی زمین قرار می گیرند، اما قطرات بسیار کوچکتر با قطر کمتر از 5 میکرومتر می توانند برای چندین دقیقه یا ساعت در هوا باقی بمانند و به مسافت های دورتری بروند.

با وجود انتقال قطرات بسیار ریز توسط هوا، دانشمندان هنوز نتوانسته اند سرایت کرونا توسط آن ها را تایید کنند، البته آن ها می دانند که ویروس سارس در سال 2003 در هوا شده بود و کرونا برای چندین ساعت توسط قطرات بسیار کوچک در هوا باقی می ماند. با وجود این موضوع، محققان اعلام کرده اند که پتانسیل بالای هوا برای انتقال ویروس کرونا و همچنین نقش احتمالی ذرات آلودگی هوا در این زمینه، نباید بدون مدرک رد شود.

ویروس سارس سال 2003 در هوا پخش شده بود

به گفته ستی، قطرات ریز با اندازه 0.1 تا 1 میکرومتر زمانی که با ذرات آلودگی با حداکثر اندازه 10 میکرومتر ترکیب شوند، احتمالا می توانند مسافت بسیار بیشتری را طی کنند. علت این موضوع آن است که ذرات ترکیبی بزرگتر هستند و چگالی کمتری نسبت به قطره دارند و برای مدت زمان طولانی تری در هوا شناور می مانند.

پروفسور جاناتان رید از دانشگاه بریستول انگلستان در حال تحقیق درباره انتقال ویروس کرونا توسط هواست و اعلام کرده:

شاید این موضوع چندان تعجب برانگیز نباشد چرا که ویروس کرونا می تواند در هوا معلق بماند و قطرات کوچک می توانند با ذرات هوا ترکیب شوند و به فواصل دورتر بروند. ذرات آلودگی شبیه یک هواپیما در ابعاد میکرومتر است و قطرات، مسافران آن محسوب می شوند. من فکر می کنم که تغییر بسیار کوچک در اندازه ذرات و ترکیب آن ها با یکدیگر، نقش مهمی در انتقال آن ها نداشته باشد.

امکان پذیر است، اما دوست دارم این کار توسط دو یا سه گروه دیگر تکرار شود.پروفسور فرانک کالی از امپریال کالج لندن به این موضوع اشاره کرده که ایده انتقال ویروس کرونا توسط ذرات آلودگی جالب است و اعلام کرده:

متخصص دیگری، پرفسور جان سودو از کالج دانشگاهی کورک در ایرلند به این موضوع اشاره کرده که برای رسیدن به نتیجه قابل اتکا نیاز به 2 یا 3 سال تحقیق است و اعلام کرده:

این تحقیق باورکردنی است، اما این موضوع در حال حاضر خط پایان محسوب می شود چرا که ارتباط و تاثیرات ذرات روی یکدیگر همیشه از نظر زیست شناختی بادوام نیستند و این امکان وجود دارد که هیچ تاثیری در جو نداشته باشند.

تحقیق دیگری در گذشته به افزایش سطح آلودگی و بالا رفتن میزان مرگ و میر ناشی از کرونا اشاره کرده بود. اگر فردی برای مدت زمان طولانی در معرض هوای آلوده قرار بگیرد، آسیب پذیری آن در زمان ابتلا به کووید-19 افزایش پیدا می کند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 695

به "حمل ویروس کرونا توسط ذرات آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل ویروس کرونا توسط ذرات آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید