حقابه گاوخونی با ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور گفت: مسئولان باید تالاب گاوخونی را ببینند که چگونه در پای ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شده است و اکنون نگران گرد نمک و ذرات به شدت آلاینده ای هستند که کیفیت زندگی مردم شرق اصفهان را به مخاطره انداخته است.

حقابه گاوخونی با ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، محمد درویش، امروز (سه شنبه) در همایش هر آنچه یک محیط زیستی باید بداند در دانشگاه صنعتی با بیان اینکه یک متخصص محیط زیستی باید شناخت کاملی از سرزمینی که به آن تعلق دارد، پیدا کند، اظهار کرد: این شناخت تنها از طریق کتاب و کلاس به دست نمی آید. هر چقدر در طبیعت حرکت کنید دریچه های بیشتری باز می شود تا بتوانید وکلای مدافع شایسته تری برای دفاع از کیان سرزمین مادری و خانه پدری باشید.

وی با بیان اینکه اگر محیط زیست محور توسعه بود با ذبح ملاحظات محیط زیستی چنین بلایی بر سر سرزمین ما نمی آمد، افزود: مسئولان باید تالاب گاوخونی را ببینند که چگونه در پای ملاحظات مالی و سیاسی ذبح شده است و اکنون نگران گرد نمک و ذرات به شدت آلاینده ای هستند که کیفیت زندگی مردم شرق اصفهان را به مخاطره انداخته است.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با بیان اینکه به عنوان متخصص، فعال و کنش گر محیط زیست باید چه مطالبه ای داشته باشیم، گفت: باید بتوانیم چنین درکی را به تصمیم گیران و مسئولان منتقل کنیم و اگر چنین بود این همه جدال نابرابری و انرژی هدر رفته غیر بازگشت، اتفاق نمی افتاد و لازم نبود بگوییم حقابه گاوخونی باید مقدم بر حقابه کشاورزی و صنعت باشد و بخواهیم زنده رود، از دامنه های سبزکوه و زردکوه بختیاری تا گاوخونی زنده رود بماند.

وی با بیان اینکه باید به جایی برسیم که کسی بر سر حقابه محیط زیست بحث و جدلی نکند، توضیح داد: همانطور که مردم برای فرزند خود تمام اموال شان را می دهند، باید سر محیط زیست خود نیز هزینه کنند. باید نسلی را پرورش دهیم که در پیشگاه آن نسل، همان قدر که وطن، خانواده و فرزند ارزش دارد، زاینده رود، گاوخونی، کارون، کرخه و بلوط های آن نیز ارزش داشته باشد و بر سر آنها معامله نکنیم.

ضربه به اقتصاد کشور با بی توجهی به ملاحظات زیست محیطی

درویش با تاکید بر اینکه وقتی زاینده رود حالش خوب باشد، حال مردم هم بهتر می شود، اظهار کرد: مطابق آمار راهنمایی و رانندگی میزان تخلف رانندگان در 6 ماهه نخست امسال که زاینده رود آب داشت، کمتر است، بنابراین اگر با این زبان با کلان نگران کشور صحبت کنیم، دیگر به بهانه تامین حقابه کشاورزی و صنعت، حقابه گاوخونی را نادیده نمی گیرند.

وی توضیح داد: باید به زبان اقتصاد رایج کشور بگوییم که بی توجهی به ملاحظات زیستی تا چه اندازه می تواند به اقتصاد کشور ضربه وارد کند.

این کنش گر محیط زیست و منابع طبیعی با اشاره به ضرورت حفظ اصفهان و تالاب گاوخونی، گفت: دیگر نباید مورفین تزریق شود. باید ریشه درد شناسایی شود و آن را بخشکانیم. با ساخت تونل اول کوهرنگ مسائل بیشتر شد، تصمیم بر این شد که با ساخت تونل دوم حجم بیشتری آب جابجا شود و باز هم مسائل بیشتر و بیشتر شد. ظرفیت آب رودخانه به میزان دو برابر افزایش یافت، اما زاینده رود دیگر به سی وسه پل هم نمی رسد. مسائل با تزریق مورفین حل نمی شد بلکه باید جراحی انجام شود.

وی در خصوص اینکه چرا مردم اصفهان در قبال زاینده رود سکوت کرده اند، گفت: باید در خصوص زاینده رود با عدد و ارقام صحبت شود، چرا که هر کسی بخواهد از آن حرفی بزند سیاسی برداشت می شود، در حالیکه این رودخانه با کیفیت زندگی مردم در ارتباط است.

درویش در خصوص میزان بودجه سازمان محیط زیست، اظهار کرد: چرا بودجه سازمان محیط زیست 350 میلیارد تومان، اما گردش مالی داروهای ضد سرطان در کشور 10 میلیارد دلار است؟ متاسفانه مافیا اجازه نمی دهند محیط زیست در حد و اندازه خود باشد و استعدادهای خوب کشور جذب رشته های محیط زیست و منابع طبیعی شوند، چراکه این رشته ها آینده شغلی ندارند و آینده در پزشکی و مهندسی است.

مخاطرات انتقال آب از حوضه خزر به کویر مرکزی

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در ادامه همایش در خصوص دریای خزر، گفت: در حال حاضر بار آلایندگی دریاچه خزر تقریباً 11 برابر چیزی است که باید باشد و دیگر امکان صید ماهی وجود ندارد و ماهی کیلکا کاملاً نابود شده و با قبرستان قایق های ماهیگیری و بیکاری ماهیگیران روبرو شده ایم، همچنین فوک خزری و ماهی خاویاری این دریاچه در آستانه نابودی است.

وی با بیان اینکه خرز زیستگاه ماهی خاویاری است، افزود: پیش بینی می شود سالیانه حداقل 6 میلیون تن نمک وارد دریای خزر شود که به شدت توان زیستی آن را به خطر می اندازد.

درویش با تاکید بر اینکه وضعیت خزر به شدت بحرانی است، توضیح داد: نباید وضعیت خزر را بحرانی تر کنیم. باید به نحوی عمل کنیم که بتوانیم یقه دیگر کشورها را بگیریم. ترکمنستان در یک پروژه محیط زیستی آب شیرین کن 170 هزار مترمکعبی راه انداخته است.

وی در خصوص طرح انتقال آب از خرز، توضیح داد: در این خط انتقال آب طرح متاسفانه گونه های درختانی قطع می شود که احتمال نابودی آنها وجود دارد. این رویشگاه دیرینه ترین رویشگاه جهان و یادگار عصر یخبندان است که می تواند صندوق ارزی برای کشور باشد. همچنین مهم ترین عامل تولید اکسیژن، حفظ خاک و عامل تنوع زیستی در شمال کشور است، از سوی دیگر با ذخیره چهار میلیارد مترمکعب آب در سال، بیشتر از حجم سدهای ساخته شده، خدمت رسانی می کند.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با تاکید بر اینکه با احداث خط لوله به ارتفاع دو متر، گسسته اکولوژیکی ایجاد می شود، گفت: طبق گزارش انجمن جنگلبانی در این طرح 3997 درخت اَرسی با عمر متوسط 100 تا 500 سال قطع می شود.

وی افزود: طی پژوهشی در هند تعیین شده که یک درخت 50 ساله به دلیل 33 نوع خدمت، تا 200 هزار دلار ارزش گذاری می شود.

درویش با بیان اینکه قرار است با هزینه ای بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان آب خزر به سمنان منتقل شود، تاکید کرد: سمنان به عنوان یکی از کم جمعیت ترین استان های کشور نیازی به این انتقال آب ندارد. همچنین شرق دامغان مشکل آب ندارد و تمام مسئله ما برای 150 هزار نفر ساکن سمنان است که آب شرب مورد نیاز سالانه آنها 15 میلیون مکعب است.

وی با انتقاد بر اینکه چرا می خواهند با صرف هزینه 60 هزار میلیارد تومانی، 200 میلیون متر مکعب آب به سمنان منتقل کنند، توضیح داد: با یک ششم یا یک هفتم این هزینه و با مدیریت مصرف مردم می توان این موضوع را حل کرد.

همایش هر آنچه یک محیط زیستی باید بداند دانشگاه صنعتی اصفهان از سوی انجمن علمی منابع طبیعی با همکاری باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست برگزار گشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 192

به "حقابه گاوخونی با ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقابه گاوخونی با ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید