حذف زندان از مهریه خلاف قانون است ، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، یک وکیل دادگستری درباره طرح حذف زندان از مهریه، گفت: بدهکاران مهریه مانند بقیه بدهکاران و مدیونین هستند و این موضوع که مدیونین مهریه را مستثنی کنند و مجازات زندان حذف شود، خلاف قانون است و به حقوق زنان لطمه می زند.

حذف زندان از مهریه خلاف قانون است ، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از ایسنا، فریده غیرت درباره طرح حذف زندان از مهریه که طبق این طرح، مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، حتی برای مهریه یک سکه هم به زندان نمی روند، گفت: مساله مطالبات و نحوه وصول مطالبات، طبق قانون مشخص و مشخص شده است. اگر شخصی بدهکار باشد و نتواند بدهی اش را پرداخت کند، طبق قوانین کشور ما برای او زندان مشخص کرده اند.

وی اضافه کرد: بدهکاران مهریه مانند بقیه بدهکاران و مدیونین هستند و هیچ فرقی با بقیه ندارند و بدهکار مهریه بدهی مالی اش به همسرش است و این موضوع که مدیونین مهریه را مستثنی کنند، درست نیست و خلاف قانون موجود است و به حقوق زنان لطمه می زند.

غیرت شرح داد: ضمن اینکه من مخالف مهریه های سنگین هستم ولی آنچه را که زوجین توافق کردند و قرارداد بستند و در سند رسمی مشخص و تنظیم شده است، مرد متعهد به پرداخت آن است و اینکه از مجازات قانونی، مردان را معاف کنند، به حقوق طرف مقابل لطمه می زند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند مانند بقیه هستند. مثلا یک شخصی هم که چک دارد، ممکن است برای پرداخت بدهی اش مهلت بگیرد. مردانی هم که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، برای پرداخت مهریه می توانند طبق قانون مهلت بگیرند و اینکه یک اصل را بگذارند که کسانی که بدهکاران مهریه هستند، زندان نروند درست نیست.

  • جزئیات طرح حذف زندان از مهریه

وی اضافه کرد: مهریه تنها حقی است که زنان دارند و اگر جوانی زیر بار مهریه سنگین می رود و تعهد به پرداخت می کند و توانایی پرداخت را ندارد، باید به او متذکر شویم. زیرا زمانی که مردان زیر بار تعهد می روند و از آنجا که مهریه عندالمطالبه است، زن به محض گفتن بله و وقوع عقد، مالک حقش می شود و حق دارد آن را مطالبه کند.

غیرت در خاتمه گفت: باید اصولا تصمیمی گرفته و قانونی وضع شود که یک سری بدهکاران نه فقط بدهکاران مهریه بلکه بدهکارانی با یک رقم و مطالبه خاص از مجازات زندان معاف شوند که آن بحث کلی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 233

به "حذف زندان از مهریه خلاف قانون است ، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف زندان از مهریه خلاف قانون است ، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید