جنگنده های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، جانشنین فرمانده نیروی هوایی ارتش از تجهیز جنگنده های میراژ نهاجا به رادار و تسلیحات بومی خبر داد.

جنگنده های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از تسنیم، امیر حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره تجهیز و تسلیح جنگنده های میراژ F-1 نیروی هوایی ارتش به تجهیزات بومی گفت: هم اکنون مشکل رادار این جنگنده بر طرف شده و جنگنده های میراژ به رادار بومی تجهیز شده اند.

وی افزود: این جنگنده ها همچنین به انواع تسلیحات بومی نیز مجهز شده اند.

آذرماه سال 93 نیز محمد اسلامی معاون وقت وزیر دفاع از تجهیز جنگنده های میراژ به سیستم سلاح ایرانی خبر داده و گفته بود که می توان حتی موشک های کروز با برد 300 کیلومتر نیز روی این جنگنده نصب کرد.

میراژ F-1 جنگنده تهاجمی ساخت شرکت داسو فرانسه است و در سال 1973 در ارتش فرانسه و چند کشور دیگر بکارگیری شد. این جنگنده در انواع مختلف برای ماموریت های متفاوت از جمله رجحان هوایی، شکاری و پشتیبانی نزدیک زمینی طراحی و تولید شده است و قادر است با بکارگیری طیف متنوعی از تسلیحات ماموریت های متفاوتی را اجرا کند.

در جریان دفاع مقدس فرانسه تعدادی جنگنده میراژ در اختیار ارتش عراق گذاشت تا از آنها علیه ایران استفاده کند. سال ها بعد و در جریان جنگ خلیج فارس تعدادی از جنگنده های عراقی از جمله تعدادی جنگنده میراژ F-1 در دو نوع تک و دو سرنشینه به ایران پناهنده شدند که ایران آنها را به عنوان غرامت جنگ در اختیار گرفت.

سال ها بعد سرهنگ بهروز نقدی بیک یکی از خلبانان باسابقه نیروی هوایی ارتش بدون در اختیار داشتن هیچگونه دستور العملی و بدون هیچگونه آموزشی پیروز به پرواز با جنگنده میراژ شد و به این ترتیب این جنگنده در نیروی هوایی ارتش عملیاتی شد. خلبان نقدی بیک روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 477

به "جنگنده های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگنده های میراژ به رادار و تسلیحات ایرانی مجهز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید