جزئیات طرح جدید آمریکا برای معین کردن نقشه راه مذاکرات با ایران ، قانون دیپلماسی ایران چه می گوید؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی جدید به مشخص کردن نقشه راه مذاکرات هسته ای جدید با ایران پرداخته اند.

جزئیات طرح جدید آمریکا برای معین کردن نقشه راه مذاکرات با ایران ، قانون دیپلماسی ایران چه می گوید؟

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو به نقل از فارس، کنندگان مجلس سنای آمریکا طرحی را معرفی کرده اند که خواستار حل و فصل دیپلماتیک مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران است.

این طرح که عنوان آن قانون دیپلماسی ایران است هشت روز پیش به کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا معرفی شده است.

سناتورهای آمریکایی در بخش بیان سیاست ها در این طرح به تشریح نقشه راه خود برای رسیدن به توافقی جدید با ایران پرداخته اند.

آنها تصریح کرده اند: رسیدن به یک راه چاره دیپلماتیک بر سر برنامه هسته ای ایران از آن نوعی که ایالات متحده قبل از خروج یکجانبه ترامپ از برجام داشت گامی معنادار برای جلوگیری از درگیری مسلحانه میان ایالات متحده و ایران خواهد بود.

در ادامه این طرح آمده است: در حالی که ایالات متحده دیگر جایگاهی در کمیسیون مشترک یا مکانیسم حل و فصل اختلاف که توسط سه کشور اروپایی در 14 ژانویه 2020 فعال شده ندارد باید از تلاش ها برای دستیابی به یکی از دو رویداد زیر حمایت کند: 1) بازگرداندن همه طرف ها با پایبندی کامل به تعهداتشان ذیل برجام و جلوگیری از اعمال حریمه های مالی علیه فرانسه، آلمان یا انگلیس و 2) مذاکره بر سر توافقی موقت برای ارائه تخفیف مالی موقت و متناسب به ایران در ازای گام های قابل راستی ازمایی از سوی این کشور برای به عقب برگرداندن گام های برجامی.

کنندگان مجلس سنای آمریکا تصریح کرده اند در صورتی که ایران به نحو قابل راستی آزمایی تعهداتش در برجام را به طور کامل اجرا کند، ایالات متحده و گروه 1+5 باید قبل از سال 2023 وارد مذاکرات با ایران برای رسیدن به توافقی جامع با این کشور شود.

در قانون دیپلماسی ایران بندی هم برای پرداختن به موضوعات غیرهسته ای در توافق احتمالی جدید در نظر گرفته است. در یکی از بندهای این توافق آمده است: ایالات متحده و شریکان بین المللی این کشور باید به دنبال پرداختن به سایر جنبه های اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه باشد و در تلاش باشد ایران را به پایبندی به تعهدات حقوق بشری اش بازگرداند.

تدوین کنندگان این طرح همچنین خاطرنشان کرده اند هیچ یک از طرف های مشارکت کننده در برجام نباید خارج از مکانیسم حل و فصل اختلاف که شرایط آن در بندهای 36 و 37 تشریح شده ادعایی درباره عدم پایبندی اساسی ایران به برجام به شورای امنیت مطرح کند.

در قانون دیپلماسی ایران همچنین تصریح شده ایالات متحده آمریکا باید همخوان با تعهداتش در برجام، برای همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران معافیت های تحریمی صادر کند.

سناتورها تصریح کرده اند ایالات متحده باید فضایی ایجاد کند که در آن نهادها و موسسات مالی بتوانند از معافیت های تحریمی موجود برای فروش کالاهای کشاورزی، غذا، دارو و کالاهای پزشکی به ایران استفاده کنند.

این طرح توسط سناتور ادوارد مارکی تدوین شده و دایان فاینشتاین، کریس ون هولن، تامی داکورث و برنارد سندرز دیگر حامیان آن هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 512

به "جزئیات طرح جدید آمریکا برای معین کردن نقشه راه مذاکرات با ایران ، قانون دیپلماسی ایران چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح جدید آمریکا برای معین کردن نقشه راه مذاکرات با ایران ، قانون دیپلماسی ایران چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید