اولین خانه موزه روستایی استان گلستان افتتاح شد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، اولین خانه موزه روستایی استان گلستان هم زمان با هفته میراث فرهنگی و با حضور مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در روستای فارسیان شهرستان آزادشهر افتتاح شد.

اولین خانه موزه روستایی استان گلستان افتتاح شد

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی گلستان، این خانه موزه روستایی با عنوان پِرسیان در روستای فارسیان شهرستان آزادشهر روز یکشنبه دوم خردادماه 1400 توسط محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با همراهی احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان گلستان، حمیدرضا ملک حسینی فرماندار شهرستان آزادشهر، سارا اخوت معاون میراث فرهنگی استان، محمدطه عسگری رئیس اداره میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی شهرستان آزادشهر و جمعی از مسئولان شهرستانی افتتاح شد.

در این مراسم مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی ضمن تبریک هفته میراث فرهنگی به فعالان این حوزه در استان گلستان گفت: خانه موزه روستایی پرسیان جزو گروهی از خانه موزه هاست که به عنوان مکانی برای نمایش اشیایی که بیشتر جنبه مردم شناسی دارد و همچنین معرفی سبک زندگی مردم از گذشته تا حال، راه اندازی می گردد.

کارگر گفت: بخشی از مجموعه پرسیان علاوه بر کاربری اقامتی به عنوان اقامتگاه بوم گردی، برای معرفی فرهنگ گذشته و نحوه زندگی مردم منطقه اختصاص داده شده است که می تواند عاملی برای جذب جهانگرد باشد. ایجاد این گونه خانه موزه های روستایی زمینه احیای فرهنگ جامعه را در یک منطقه فراهم می سازد که بسیار ارزشمند است.

او با تأکید بر این که پرداختن و توسعه اقامتگاه های بوم گردی در استان گلستان موجب حفظ هویت این سرزمین و فرهنگ بومی منطقه است، گفت: در اقامتگاه های بوم گردی به رفتارهای گذشتگان که جزئی از فرهنگ مردم است مانند آداب ورسوم میزبانی از مهمان و فرهنگ مهمان نوازی مناطق مختلف کشور پرداخته می گردد.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی اعلام کرد: در این نوع از اقامتگاه ها باید تفاوت های آداب ورسوم، سبک زندگی و فرهنگ هر منطقه حفظ، بازسازی و احیا گردد تا برای جهانگردان جذابیت داشته باشد.

اولین خانه موزه روستایی استان گلستان به نام خانه موزه روستای پِرسیان در چهارچوب موزه محلی با رویکرد ارائه تاریخ و تمدن منطقه به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی با استفاده از مصالح بوم آورد، در فضای مجموعه اقامتگاه بوم گردی رضا پارسیان در روستای فارسیان تجهیز و راه اندازی شده است.

در این خانه موزه روستایی حدود 100 اثر از جمله طیف متنوعی از ادوات کشاورزی، آلات و ادوات زندگی روزمره در داخل و خارج منزل، صنایع دستی، ادوات ریسندگی و بافندگی و… عمدتاً متعلق به اواخر دوره قاجار و پهلوی اول در معرض نمایش قرار گرفته است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1379

به "اولین خانه موزه روستایی استان گلستان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین خانه موزه روستایی استان گلستان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید