افزایش قیمت مسکن بیش از قدرت خرید مردم ، مجوز ساخت هر متر مربع مسکن 700 هزار تومان

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه رشد قیمت مسکن با اقتصاد خانوار همخوانی ندارد، گفت: درآمد خانوار برای خرید مسکن نوساز با میانگین متری 14 میلیون تومان کار سختی است، هر چند معتقدیم قیمت کنونی مسکن واقعی است.

افزایش قیمت مسکن بیش از قدرت خرید مردم ، مجوز ساخت هر متر مربع مسکن 700 هزار تومان

جهت دریافت خدمات طراحی الاچیق ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

فرشید پورحاجت در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت های کنونی مسکن که اخیراً نیز بانک مرکزی گزارشی از افزایش آن داده است، قیمت های واقعی هستند، گفت: رشد قیمت مسکن با اقتصاد خانوار ها همخوانی ندارد و میزان درآمد خانوار ها برای خرید مسکن نوساز با متوسط 14 میلیون تومان اعلام شده از سوی بانک مرکزی کار سختی است.

وی ادامه داد:، اما باید پذیرفت که قیمت تمام شده مسکن افزایش یافته و قیمت های کنونی مسکن، قیمت های واقعی هستند و حباب ندارند.

پورحاجت گفت: از ابتدای امسال فرایند افزایش قیمت مسکن با سرعت بسیار اندک و آرام شکل گرفت، چرا که فراوری مسکن به گونه ای است که یک فرایند بسیار کندی در حال اجرا است و همین زمان بر بودن آن باعث شده تا قیمت تمام شده روز به روز افزایش یافته و به سازندگان قیمت های مضاعفی تحمیل کند. پس همین زمان بر بودن که ناشی از سنتی سازی ساخت وساز است، باعث می گردد تا قیمت مسکن از زمانی که یک واحد مسکونی برای ساخت آماده می گردد تا انتهای آن بار ها دچار جهش قیمت نهاده ها می گردد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در پاسخ به این سؤال که راه چاره اینکه متقاضیان قدرت خرید پیدا نمایند، چیست گفت: سه راه چاره برای اینکه متقاضیان مسکن قدرت خرید پیدا نمایند وجود دارد؛ اولین راه چاره این است که دولت حقوق و دستمزد را افزایش دهد. دومین راه چاره این است که میزان تسهیلات و پرداخت آن را تسهیل کند تا متقاضیان مسکن به راحتی بتوانند وارد بازار مسکن شوند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات 240 میلیون تومانی به زوجین کمتر از آن پیشنهادی بود که کانون انبوه سازان به دولت برای تقویت قدرت خرید متقاضیان ارائه نموده بود انجام می گردد، گفت: ماه ها پیش کانون انبوه سازان پیشنهادی به بانک مرکزی مبنی بر پرداخت تسهیلات 300 میلیون تومانی ارائه کرد، اما بانک مرکزی با 240 میلیون تومان آن موافقت کرد.

پورحاجت ادامه داد: راه چاره سوم این است که دولت باید به دنبال تسهیل حوزه کسب و کار باشد پس بنابراین اگر دولت با این اقدام بتواند صنعتی سازی را نیز در کشور که در حد بسیار اندکی در حال اجرا است گسترش دهد و سازندگان را به این موضوع تشویق کند، قیمت تمام شده ساخت کاهش یافته و سازنده ها بهانه ای برای اینکه قیمت مسکن باید افزایش یابد نخواهند داشت.

به گفته دبیر کانون سراسری انبوه سازان، کشور ترکیه با گسترش صنعتی سازی توانست زمان ساخت را به شکل قابل توجهی کاهش دهد پس بنابراین با سنتی سازی نمی توان قیمت تمام شده ساخت را کاهش داد.

وی تأکید کرد: باید دولت فکری به حال قیمت مسکن و کاهش قیمت تمام شده ساخت انجام دهد تا قیمت مسکن با اقتصاد خانواده همخوانی داشته باشد، اما متأسفانه در این مورد وزارت راه و شهرسازی و مجلس شورای اسلامی نقش خود را به خوبی ایفا ننموده اند.

پورحاجت گفت: در 8 سال گذشته اگر مقایسه ای بین مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن انجام گردد به خوبی متوجه خواهیم شد که قیمت تمام شده مسکن مهر که برای هر متر 300 هزار تومان بود و برای مسکن ملی 2.5 تا 3 میلیون تومان است، چه افزایش قیمتی برای ساخت مسکن اجرا شده است.

به گفته وی، در مسکن مهر مردم با 27 میلیون تومان صاحب مسکن می شدند، اما هم اکنون طرح اقدام ملی مسکن آورده متقاضیان حدود 30 تا 40 میلیون تومان است. پس هزینه های ساخت حدود 10 برابر شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان تأکید کرد: در حال حاضر دستگاه های ذیربط برای اعطای مجوز ساخت، متری 700 هزار تومان از سازندگان دریافت می نمایند و همین موضوع 20 درصد قیمت تمام شده را بالا می برد و این برای صنعت ساختمان یک فاجعه است.

وی تأکید کرد: مادامی که نتوانیم هزینه های فراوری مسکن را کنترل کنیم چه انتظاری داریم که خانواده ها صاحب مسکن شوند. پس دولت نقش خود را در این خصوص به خوبی ایفا ننموده است و پرداخت کارت مصالح ساختمانی که بار ها مطرح شد، هنوز در حد حرف باقی مانده است و اصلاً اجرایی نشده است.

پورحاجت توضیح داد: افزایش 30 درصدی هزینه ساخت از سوی شهرداری ها نیز موجب گران شدن قیمت مسکن خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 440

به "افزایش قیمت مسکن بیش از قدرت خرید مردم ، مجوز ساخت هر متر مربع مسکن 700 هزار تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت مسکن بیش از قدرت خرید مردم ، مجوز ساخت هر متر مربع مسکن 700 هزار تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید