اعتراض دانشمندان: خطر انتقال ویروس کرونا از راه هوا نادیده گرفته می گردد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، بیش از 200 دانشمند از سراسر دنیا در نامه ای سرگشاده دیدگاه رسمی درباره شیوه انتشار ویروس کرونا را به چالش کشیده اند.

اعتراض دانشمندان: خطر انتقال ویروس کرونا از راه هوا نادیده گرفته می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از لوس آنجلس تایمز سازمان جهانی بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا همچنان بر این نظر مانده اند که فقط باید نگران دو شیوه انتقال ویروس کرونا بود: یکی استنشاق قطرک های تنفسی از شخص آلوده که در نزدیکی شما قرار دارد- یا با احتمال کمتر لمس کردن سطوح آلوده و بعد دست زدن به چشم ها، بینی یا دهان.

اما کارشناسان دیگر اعتراض می نمایند که این راهنما شواهد فزاینده درباره راه سومی را نادیده می گیرد که نقش مهمی در سرایت ویروس دارد.

  • ویروس کرونا به وسیله هواپخش هم سرایت می نماید

آنها می گویند آنالیز ها متعدد نشان می دهند ذراتی که هواپخش نامیده می شوند- گونه های میکروسکوپی قطرک های تنفسی معمول- می توانند برای مدت های طولانی در هوا شناور بمانند و چندین متر حرکت نمایند و یه این ترتیب اتاق ها، اتوبوس ها و سایر مکان های محصور دیگر را حتی هنگامی که افراد فاصله دومتری از هم را رعایت می نمایند، به محیطی خطرناک بدل نمایند.

لیدیا موروفسکا، استاد علوم جوی و مهندسی زیست محیطی در دانشگاه تکنولوژی در بریسبین در استرالیا می گوید: ما در این باره صددرصد مطمئن هستیم.

او در نامه ای سرگشاده خطاب به سازمان جهانی بهداشت این سازمان وابسته به سازمان ملل متهم می نماید هشدارهای لازم درباره این خطر را نداده است. 239 پژوهشگر از 32 کشور این نامه را که قرار است در هفته آینده در ژورنالی علمی منتشر گردد، امضا نموده اند.

کارشناسان می گویند به نظر می رسد سرایت هواپخش تنها راه شرح دهنده در چندین مورد انتشار گسترده ویروس کرونا از جمله انتشار عفونت در میان مشتریان رستورانی در چین که پشت میزهای جداگانه نشسته بودند یا اعضای یک گروه همسرایی در ایالت واشنگتن که احتیاطات را در زمان تمرین رعایت نموده بودند، باشد.

مقامات سازمان جهانی بهداشت تایید نموده اند که ویروس کرونا می تواند به وسیله هواپخش منتقل گردد، اما می گویند این شیوه انتقال فقط در هنگام انجام اعمال پزشکی مانند گذاشتن لوله تنفسی که مقدار زیادی ذرات میکروسکوپی ناشی از ترشحات تنفسی وارد هوا می شوند، رخ می دهد.

دکتر بندتا آلگرانزی یک کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت در پیشگیری و کنترل عفونت در این باره گفت: ما به نظرات و مشارکت ها در این بحث ارزش می نهیم و احترام می گذاریم.

اما به گفته او اکثریت بزرگی از گروهی شامل بیش از 30 کارشناس بین المللی که به سازمان جهانی بهداشت مشاوره می دهند شواهد موجود را برای مهم شمردن شیوه انتقال هواپخش قانع نماینده نمی دانند.

او اضافه کرد اگر انتقال هواپخش شیوه اصلی سرایت بود باید شمار بسیار بیشتری از افراد به ویروس کرونا مبتلا می شدند و گسترش آن بسیار سریع تر رخ می داد.

از هنگامی که ویروس کرونا برای نخستین بار در اواخر ماه دسامبر در چین شناسایی شد، درک چگونگی انتشار آن تحولات بسیاری یافته و باعث تغییر دستورالعمل ها درباره استفاده از ماسک شده است.

گرچه سازمان جهانی بهداشت و مراکز کنترل وپیشگیری بیماری های آمریکا ماسک زدن را برای افراد عادی لازم نمی دانستند آن را برای کارکنان بهداشتی توصیه می کردند.

بعدا توصیه به ماسک زدن به افراد دارای علامت دار و در نهایت به همه افرای که نمی توانند فاصله گیری جسمی را رعایت نمایند، گسترش یافت.

از طرف دیگر در جاهایی که میزان بروز موارد عفونت در حال افزایش است ، ماسک زدن عمدتا برای جلوگیری از انتشار ویروس بوسیله خود فردی که ماسک می زند توصیه می گردد.

هواداران انتقال هواپخش ویروس می گویند ماسک ها اگر به درستی استفاده شوند، می تواند به جلوگیری از وارد شدن ذرات هواپخش به محیط یاری نمایند و همچنین مانع استنشاق این ذرات میکروسکوپی شوند. اما به گفته آنها بهبود بخشیدن به تهویه و تاباندن پرتوهای ماورای بنفش از چراغ های سقفی به هوای درون مکان های دربسته هم می تواند سودمند باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 801

به "اعتراض دانشمندان: خطر انتقال ویروس کرونا از راه هوا نادیده گرفته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض دانشمندان: خطر انتقال ویروس کرونا از راه هوا نادیده گرفته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید