اشرف غنی برای طالبان شرط گذاشت

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، فارس نوشت: رییس جمهور افغانستان گفت: اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان بیرون می فرایند. در مورد مذاکره طوری که طالبان شرط دارند، دولت افغانستان نیز شروطی دارد که باید برآورده شوند.

اشرف غنی برای طالبان شرط گذاشت

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان امروز سه شنبه (13 حوت) در جمع مردم ننگرهار گفت: اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی خواستار آزادی 5 هزار زندانی خود است، دولت افغانستان نیز شروطی را دارد.

وی افزود: اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان بیرون می فرایند. در مورد مذاکره طوری که طالبان شرط دارند، دولت افغانستان نیز شروطی دارد که باید برآورده شوند.

غنی از طالبان خواست تا درباره کشت مواد مخدر نیز توضیح بدهند. غنی تأکید کرد که او صلح باعزت و طولانی مدت می خواهد و این صلح باید از طریق جرگه میان خود افغان ها به دست آید.

رییس جمهور افغانستان تاکید کرد: تنها قطع ارتباط طالبان با القاعده کافی نیست، بلکه این گروه روابط خود را با دیگر گروه های تروریستی نیز باید قطع کند.

غنی ادامه داد: هنگامی که طالبان با خارجی ها صلح می کنند. پس معنای جهاد چیست؟ کشتار افغان ها جرم است و بیچارگی را در کشور افزایش می دهد.

وی تأکید کرد: اگر طالبان صلح می خواهند، باید از طریق جرگه با حکومت افغانستان به نتیجه برسند.

غنی این اظهارات را در حالی مطرح می کند که طالبان آزادی پنج هزار زندانی این گروه را به عنوان پیش شرطی برای آغاز مذاکرات بین الافغانی تعیین کرده است.

در مورد آزادی پنج هزار زندانی طالبان، این گروه با آمریکا نیز به توافق رسیده است. براساس توافق دو طرف، پنج هزار زندانی طالبان باید پیش از نهم مارس در ازای یک هزار زندانی دولتی که نزد طالبان به سر می برند، آزاد شوند تا پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

اما غنی پیش از این گفته بود که هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالب وجود ندارد. او دو روز پیش در یک نشست خبری گفت که آزادی زندانیان طالبان می تواند شامل برنامه مذاکرات بین الافغانی شود، اما پیش شرطی برای آغاز این مذاکرات وجود ندارد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 555

به "اشرف غنی برای طالبان شرط گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرف غنی برای طالبان شرط گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید