اسپیس ایکس ایلان ماسک صدمین پرتاب موشک فالکون 9 را رقم زد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک پیروز شد برای شانزدهمین بار گروه دیگری از ماهواره های اینترنت سراسری استارلینک را در مدار قرار دهد و صدمین پرتاب موشک فالکون 9 را رقم بزند.

اسپیس ایکس ایلان ماسک صدمین پرتاب موشک فالکون 9 را رقم زد

ایلان ماسک این روزها دوران پیروزی را سپری می نماید و درحالی که به دومین فرد ثروتمند دنیا تبدیل شده است، با شرکت خودروسازی تسلا و شرکت هوافضای اسپیس ایکس خود همچنان رکورد می آفریند.

اکنون تنها چند روز پس از آنکه اسپیس ایکس ماهواره اقیانوس شناسی سنتینل-6 ناسا و سازمان فضایی اروپا را در مدار قرار داد، موشک فالکون 9 این شرکت با انجام صدمین پرتاب خود رکورد دیگری بر جای گذاشت.

پرتاب موشک فالکون 9 که حامل مأموریت Starlink V1.0 L15 به عنوان شانزدهمین پرتاب مجموعه ماهواره های صورت فلکی اینترنت ماهواره ای استارلینک بود، با بوستر B1049 در ساعت 21:13 منطقه زمانی شرقی (05:43 امروز به وقت تهران) انجام شد.

یک پرواز با چند نقطه عطف

بوستر B1049 یک نقطه عطف را در پرتاب امروز پشت سر گذاشت و توانست به هفتمین پرواز خود دست پیدا کند و با پیروزیت فرود بیاید. پرتاب استارلینک V1.0 L15 رکورد دیگری هم برای فالکون 9 بود و این موشک با قرار دادن 60 ماهواره استارلینک در مدار، پرواز شماره 100 خود را هم کامل کرد. پیروزیتی که تنها طی 10 سال و نیم به آن دست پیدا نموده و 71 نمونه را فقط در سه سال گذشته انجام داده است.

این موشک تا کنون علاوه بر مأموریت های استارلینک، برای فرستادن فضاپیماهای باری و همچنین فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی ازجمله طی مأموریت کرو-1 استفاده شده است. لازم به ذکر است اسپیس اکس پیش از این به 100 پرواز پیروز خود دست یافته بود اما پرتاب امروز یک رکورد جداگانه برای موشک فالکون 9 محسوب می گردد.

اینترنت سراسری استارلینک

اسپیس ایکس تا کنون بیش از 900 ماهواره استارلینک را در مدار قرار داده است اما با توجه به بازگشت شماری از آن ها به جو و یا غیرعملیاتی بودن، شمار ماهواره های فعال این صورت فلکی ماهواره ای به 864 می رسد.

در حالی که اینترنت این شرکت هم اکنون به صورت آزمایشی ارائه می گردد و هزینه اشتراک فعلی آن 99 دلار در ماه درنظر گرفته شده است، این شرکت با رسیدن به 1440 ماهواره فعالیت سراسری خود را به طور رسمی شروع خواهد نمود. اسپیس ایکس همچنین مجوز گسترش شمار ماهواره ها تا 42000 را دارد که به احتمال زیاد هزینه های خدمات دهی آن را کاهش خواهد داد.

با افزایش شمار ماهواره های استارلینک انتظار می رود که طی ماه های آینده سرعت داده ها از 50Mbps تا 150Mbps افزایش یابد و تأخیر پاسخگویی از 20 تا 40 میلی ثانیه متغیر باشد.

  • مگابیت و مگابایت چه تفاوتی با هم دارند؟

عکس کاور: پرتاب شماره 100 موشک فالکون 9 اسپیس ایکس و قرار دادن سری دیگری از ماهواره های استارلینک در مدار

Credit: SpaceX

منابع: NASA Space Flight, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1040

به "اسپیس ایکس ایلان ماسک صدمین پرتاب موشک فالکون 9 را رقم زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس ایلان ماسک صدمین پرتاب موشک فالکون 9 را رقم زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید