ادامه اعتراض به آمریکا در عراق؛ واکنش دولت و مجلس فراتر از حرف باشد

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، در ادامه واکنش ها به تجاوز آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی و فرودگاه کربلا، شمار دیگری از مقامات عراقی ضمن انتقاد از موضع گیری ضعیف دولت و مجلس عراق، خواهان پاسخ قاطع به تجاوزهای مکرر آمریکا به حاکمیت عراق شدند.

ادامه اعتراض به آمریکا در عراق؛ واکنش دولت و مجلس فراتر از حرف باشد

به گزارش گروه بین الملل مجله سینمایی گوگوریو، جنگنده های آمریکایی بامداد آدینه پیش، پایگاه حزب الله عراق در شهر جرف الصخر در استان بابل و پایگاه های وابسته به الحشد الشعبی در استان های صلاح الدین، بصره و فرودگاه در حال ساخت کربلا را بمباران کردند.

این اقدام با محکومیت شدید سازمان الحشد الشعبی، اغلب نمایندگان مجلس عراق و دولت عراق همراه شد. محمد الحلبوسی رئیس مجلس نیز خواهان تحقیق درباره تجاوزهای انجام شده علیه پایگاه های نظامی عراقی و اعلام نتایج تحقیقات برای افکار عمومی شد و در عین حال بر ضرورت انحصار اسلحه در دست دولت به منظور جلوگیری از هرگونه واکنش غیرقابل توجیه به این تجاوز آمریکا تاکید نمود.

این در حالی بود که شمار زیادی از نمایندگان عراقی، خواهان برگزاری نشست فوق العاده مجلس درباره این تجاوز آمریکا شدند.

عادل الکرعاوی یکی از فرماندهان سازمان الحشد الشعبی عراق از دولت عراق خواست تا موضعی در حد و اندازه تجاوز آمریکا به مقرهای ارتش و الحشدالشعبی اتخاذ کند و در عین حال اظهارات محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق را همنوا با حضور آمریکایی ها در کشور توصیف کرد.

وی که فرماندهی تیپ 19 جنبش انصارالله الاوفیاء در الحشد الشعبی را برعهده دارد در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه توضیح داد: بمباران مقرهای الحشد الشعبی و ارتش عراق و یک فرودگاه غیرنظامی از سوی ایالات متحده آمریکا، پیامهای متعددی داشت و اعلام خصومت آشکار آمریکا علیه ملت عراق، نیروهای امنیتی و مقدسات آنها به شمار می رود.

وی اضافه نمود: این مرحله از دولت عراق می طلبد که موضعی در حد و اندازه تجاوز آمریکا اتخاذ کند و از ادبیات محکوم کردن و اعلام بیانیه های محکومیت دست بردارد. میزان تجاوز آمریکا می طلبد که تصمیمات قاطعانه تری اتخاذ و برای خروج آنها از عراق اقدام گردد.

الکرعاوی در واکنش به اظهارات رئیس مجلس عراق درباره تجاوز اخیر آمریکا علیه حاکمیت کشورش گفت که این اظهارات در تایید حضور آمریکا در عراق است و همه چهره های حامی رژیم اشغالگر آمریکا و موجودیت آن در عراق شناخته شده هستند.

فاضل الجابر نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق، دیروز (شنبه 14 مارس)، گفت که نمایندگان مجلس برای برگزاری نشست فوق العاده به منظور آنالیز تجاوز اخیر آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی و توقف فعالیت ائتلاف بین المللی در عراق امضاء جمع نموده اند.

از سوی دیگر کمیته روابط خارجه مجلس عراق نیز دیروز گفت که ریاست مجلس عراق هنوز رسما برگزاری نشست فوق العاده برای آنالیز مسئله تجاوزهای اخیر آمریکا را اعلام ننموده است.

ملحان مکوطر از اعضای این کمیته به المعلومه گفت که مجلس هنوز به دلیل شیوع ویروس کرونا در چند استان عراقی، تعطیل و نشست های آن ملغی است.

باسم خزعل نماینده مستعفی مجلس عراق نیز موضع گیری الحلبوسی در قبال تجاوزهای اخیر آمریکا را ضعیف توصیف کرد و گفت که وی اهمیتی برای خون عراقی ها قائل نیست.

وی نیز در گفت وگو با المعلومه، توضیح داد: اظهارات الحلبوسی درباره انحصار سلاح، پس از تجاوز آمریکا موضعی ضعیف بود و متناسب با سطح مسئولیت او نبود. موضوع انحصار اسلحه در دستان دولت یک موضوع داخلی است و پس از اخراج نیروهای بیگانه از کشور و حل و فصل تجاوزهای مکرر آمریکا علیه الحشد الشعبی قابل حل و فصل است.

این نماینده سابق مجلس عراق گفت: تصمیم اخراج نیروهای بیگانه از کشور نیازی به تصویب مجلس ندارد و حلبوسی در ابقای نیروهای آمریکایی حتی اگر بخواهد، نمی تواند نقشی ایفا نماید. وی اهمیتی برای خون عراقی ها قائل نیست و در چارچوب منافع حزبی و شخصی خود در قبال مسائلی که به حاکمیت کشور مربوط است، اقدام می نماید.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 584

به "ادامه اعتراض به آمریکا در عراق؛ واکنش دولت و مجلس فراتر از حرف باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراض به آمریکا در عراق؛ واکنش دولت و مجلس فراتر از حرف باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید