احتمال شروع فاز دوم تست انسانی واکسن کووبرکت از 20 اسفند و با 400 نفر

به گزارش مجله سینمایی گوگوریو، محقق اصلی پروژه فراوری واکسن ایرانی کووبرکت با بیان اینکه احتمالا از 20 اسفند ماه فاز دوم کارآزمایی بالینی را شروع خواهیم کرد، گفت: نتیجه مهمی که در فاز دوم باید بگیریم، این است که تاثیرگذاری واکسن را ارزیابی کنیم که این فاز مجموعا بر روی 400 نفر انجام می گردد.

احتمال شروع فاز دوم تست انسانی واکسن کووبرکت از 20 اسفند و با 400 نفر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مینو محرز، درباره آخرین شرایط کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونای کووبرکت، گفت: در حال حاضر فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن تمام شده و احتمالا از 20 اسفند ماه فاز دوم کارآزمایی بالینی را شروع خواهیم کرد.

وی درباره ادغام فاز دوم و سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای کووبرکت، گفت: ابتدا باید فاز دوم را شروع کنیم و بعد از آن در اواسط کار اگر نتایج مناسب بود، درباره ادغام فاز دو و سه تصمیم گیری گردد. زیرا نتیجه مهمی که در فاز دوم باید بگیریم، این است که تاثیرگذاری واکسن را ارزیابی کنیم.

بعد از امتحان این موضوع اگر نتایج پیروز باشد، می توان درباره ادغام فاز دو و سه کارآزمایی بالینی تصمیم گیری کرد که این موضوع احتمالا برای فروردین و اردیبهشت تعیین می گردد و آن موقع می توانیم درخواست دهیم که فاز دو و سه ادغام گردد اما اکنون نمی توان در این زمینه اظهار نظر کرد.

محرز با بیان اینکه طبق نتایج فاز اول ایمنی واکسن خوب بوده و اصلا عارضه مهمی نداشته است، اظهار کرد: فاز دوم کارآزمایی بالینی بر روی 100 نفر سن بالا بین 50 تا 75 سال و 300 نفر سن 18 تا 50 سال انجام می گردد که مجموعا 400 نفر است و سعی می کنیم کار را سریع تر پیش بریم.

منتها در هر صورت باید در فاصله دو هفته بعد از تزریق دُز اول واکسن، دُز دوم را تزریق کنیم و بعد هم در هفته سوم و چهارم شرایط آنتی بادی را چک کنیم که این فرایند برای هر فرد حدود چهار هفته طول می کشد.

وی گفت: ان شاء الله تا آخر بهار این واکسن را در دسترس خواهیم داشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: gogoryo.ir شناسه مطلب: 1213

به "احتمال شروع فاز دوم تست انسانی واکسن کووبرکت از 20 اسفند و با 400 نفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال شروع فاز دوم تست انسانی واکسن کووبرکت از 20 اسفند و با 400 نفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید